A napokban mutatta be új éves jelentését a Kínai Kereskedelmi Kamara az Európai Unióban (CCCEU) a kínai vállalkozások helyzetéről. A dokumentum rendkívül pesszimista mind a jelent, mind a jövőt illetően, és lehangoló képet fest arról az egyre növekvő nyugtalanságról, amely az EU-ban működő kínai vállalkozók körében ütötte fel a fejét. A négy hónapos felmérés során mintegy 200, az unióban működő vállalkozással készült mélyinterjúk alapján kiderült: a kínai befektetők szerint az unió a kereskedelem átpolitizálásával mérgező és beruházásellenes gyakorlatot teremt, amely egyszerre rombolja a globális kereskedelmet és a gazdasági növekedést.
Növekvő bizonytalanság
Kína és az EU közötti gazdasági kapcsolatok változatlanul nagyon erősek: a napi kereskedelem értéke az idén meghaladta a 2 milliárd eurót. Európának stratégiai jelentőséget tulajdonítanak a kínai vállalatok, az érdekek pedig elméletileg kölcsönösek lennének, hiszen az unió az adóbevételekből, a munkahelyteremtésből és az innovációból busásan profitál. Ennek ellenére a kínai vállalatok uniós üzleti környezetre vonatkozó minősítése már az ötödik egymást követő évben romlik. Idén 62 pontra értékelték azt, ami meredek csökkenés a 2019-es 73-hoz képest. A felmérés szerint
a válaszadók 68 százaléka úgy véli, hogy az üzleti környezet az elmúlt évben jelentősen amortizálódott, több mint fele pedig azt állítja, hogy az uniós piac már „se nem tisztességes, se nem nyitott”.
Az aggodalmak elsődleges forrásaként a válaszadók 78 százaléka a bizonytalanságot nevezte meg, ezzel párhuzamosan az Egyesült Államokból importált, növekvő Kína-ellenesség és a politikai alapon hozott beruházási feltételek okozzák a legnagyobb gondot. Stratégiájuk finomhangolására késztette a vállalatokat a növekvő munkaerőköltség, a globális infláció – és az EU lelassult gazdasági növekedése.
Feltűnően nagy számban, a válaszadók több mint fele érezte úgy, hogy az EU csupán szavakkal áll ki a tisztességes piaci elvek mellett, valójában „differenciált és negatív bánásmódban” részesíti a kínai vállalatokat. Ezek a cégek a közbeszerzésekhez való korlátozott hozzáférésre, a piacra lépés megnehezítésére, az ösztönzők és a támogatási rendszerek zárt kapujára, a bürokratikus engedélyezési folyamatok idegtépő elhúzódására, valamint a döntéshozókkal kiépített kommunikációs csatornák működésképtelenségére panaszkodnak.