Fecseg a felszín
Zelenszkij Trumpnak is bemutatta a „győzelmi tervet”, ám arra az elnökjelölt – Bidenhez hasonlóan – érdemben egyáltalán nem reagált. Bár a találkozó egyfajta kísérlet volt arra, hogy Kijev rendezze kapcsolatait Trumppal, a megbeszélést követő sajtótájékoztató a diplomáciai óvatos mosolyok ellenére is feszültséget mutatott.
Trump Zelenszkij jelenlétében is ragaszkodott ahhoz, hogy megválasztása esetén szinte azonnal megoldaná a háború lezárását. Amikor kijelentette, hogy kiváló a kapcsolata Zelenszkijjel, a következő mondatában hozzátette, hogy Putyin elnökkel is hasonlóan jó viszonyt ápol, ezért úgy véli, győzelme után nagyon gyorsan „megoldja a problémát”. Zelenszkij ezen a ponton nem tudta türtőztetni magát, és Trump mondatába vágva közölte: reméli, vele jobb kapcsolata lesz Trumpnak, mint Putyinnal. Az elnök csípőből tüzelt vissza, azonnal rávágva: „Kettő kell a tánchoz”.
Zelenszkij rendkívül eredményesnek minősítette a találkozót, valójában maga a megbeszélés Trump részéről csupán kötelező feladat lehetett, amit ki is pipált. Az ukrán elnök utazásával a kellős közepébe került az amerikai választási küzdelemnek, ahol mindkét fél, Harris és Trump is kizárólag szavazati szempontok alapján használta fel a jelenlétét. Míg Harris a lehető legkeményebben aknázta ki a lehetőséget kampánycélokra a pennsylvaniai gyárlátogatással és a Trumpot támadó közös sajtótájékoztatóval, a volt elnök úgy mutatott kompromisszumkészséget, hogy közben ugyanazt mondta, amit eddig – megerősítette saját szerepének fontosságát az ukrajnai háború lezárásában.
Zelenszkij keserű mosolya a sajtótájékoztatón jól jelezte: ő is tisztában van vele, hogy amerikai turnéján csupán statiszta volt. A „győzelmi tervről”, amelynek elfogadtatása elsődleges célja lett volna, kínosan hallgatott mindenki. Szerepe az Egyesült Államokban most véget ért: november 5-ig, az elnökválasztás napjáig külső szemlélő lesz. A rizikó, amelyet Kamala Harris támogatásával vállalt, óriási. Tudatosan vagy sem, de valóban beavatkozott a Fehér Házért dúló csatába, ami mindenképpen erősíteni fogja a republikánusok elutasító magatartását az ukrajnai kérésekkel kapcsolatban. Ez pedig még akkor is hatalmas problémákat fog okozni az esetleges segélyek megszavazása kapcsán, ha történetesen nem Trump nyeri el az elnökséget.
***
Kapcsolódó: