Tíz pillanatkép a Biden-érából – ezek a felvételek örökre beégtek az emlékezetünkbe (GALÉRIA)
Joe Biden 2021-től volt az Amerikai Egyesült Államok elnöke. Íme néhány felvétel, ami az elmúlt időszakot örökítette meg.
Amerika sikeresen bevonzotta az energiazabáló vállalatokat. Azonban a zöldenergia nem csak úgy terem a fán, hogy mindenki korlátlanul, kedvére szüretelje.
A szerző a Makronóm újságírója.
Az amerikai gazdaságot egyre inkább a fejlett gyártás, a felhőalapú számítástechnika és a mesterséges intelligencia hajtja. Nem meglepő, hogy az ország délkeleti régiójának digitális infrastruktúra-szolgáltatója, a DC Blox az elmúlt években adatközpontok sorát építette a területen.
Georgia állam igen csábítóvá vált az „energiazabáló” vállalatok számára, hiszen az állami és helyi gazdaságfejlesztési csoportok nagyvonalú pénzügyi ösztönzőket is tartalmazó értékesítési ajánlatokkal csábítgatják a nagyvállalatokat azért, hogy ott telepedjenek le.
Viszont ekkora energiaigény mellett a kormánynak igen nehéz a dolga, már ami a nettó nullára történő törekvését illeti. Pedig a vállalatok minél hamarabb elindítanák a hatalmas energiaigényű projektjeiket. Georgia fő közműszolgáltatója, a Georgia Power tizenhatszorosára növelte a keresletre vonatkozó előrejelzéseit, csakhogy a klímavédők szerint ebben az esetben elkerülhetetlen a fosszilis tüzelőanyagok felhasználása.
A probléma egyik fő forrásai az adatközpontok. Ezek a létesítmények egyre nagyobbak és több energiát esznek, hiszen az emberek mind több időt töltenek online, a vállalatok pedig a gyári folyamatoktól kezdve a gyorséttermi büfékig mindent digitalizálnak.
Tennessee, valamint Észak- és Dél-Karolina közüzemi szolgáltatói szintén nagy energiaigény-növekedést prognosztizálnak. A Grid Strategies tanácsadó cég szerint az amerikai áramfelhasználás a következő öt évben 4,7 százalékkal nő, szemben a korábbi, 2,6 százalékos becsléssel.
Arne Olson, az Energy and Environmental Economics tanácsadó vezető partnere szerint az áramfogyasztás ilyen mértékű emelkedésére generációk óta nem volt példa. Az elmúlt 15 évben a hatékonyság növekedése nagyjából szinten tartotta a villamosenergia-keresletet, így eddig az energiaszektor korlátozhatta a kibocsátást a szénerőművek bezárásával.
Pat Wilson, a georgiai gazdaságfejlesztési minisztérium megbízottja szerint az energia kérdése szinte minden alkalommal felmerül a megbeszéléseik során. A tisztviselők Amerika legnagyobb atomerőművére, a nemrégiben kibővített Vogtle-re hivatkoznak amikor azt állítják, hogy az állam készen áll a hosszú távú áramfogyasztás-növekedésre.
A vállalatok részesítik előnyben az atomerőműveket, mivel szén-dioxid-mentes energiát termelnek, és a szél- vagy napenergiával ellentétben nem függnek az időjárástól. Azonban
az állam új vállalkozásainak tervezett energiaigénye messze meghaladja az erőmű nemrég elindított reaktorainak várható teljesítményét.
A Georgia Power tavaly ősszel váratlanul frissítette a szabályozó hatóságoknak benyújtott időszakos erőforrás-javaslatát. Az új üzleti ügyfelek számának növekedésére hivatkozva a vállalat a következő hét évre tervezett keresletnövekedését kevesebb mint 400 megawattról 6600-ra növelte, ami körülbelül egyharmaddal több, mint a közműszolgáltató 2023 elején rendelkezésre álló teljes kapacitása.
A hiány pótlására a vállalat zöldenergia-tároló rendszereket és három új gáztüzelésű turbina építését javasolta Georgiában, emellett Mississippi és Florida fosszilis tüzelőanyagokat égető erőműveitől vásárolna áramot.
Többen úgy gondolják, hogy a közműszolgáltatónak lehetővé kellene tennie az ügyfelek számára, hogy a költségek függvényében csökkentsék az energiafelhasználásukat. Mások szerint még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a napenergia- és a zöldenergia-tároló rendszerek, illetve az úgynevezett „virtuális erőművek” használatára, amelyekkel a fogyasztók energiát adhatnak el a hálózatnak.
A Georgia Power szerint a gáz kulcsfontosságú a stabil energiaellátás biztosításához, főleg a nyár legmelegebb és a tél leghidegebb napjain, azaz a csúcsfogyasztás idején.
Emellett azt állítja, hogy
az állam olyan sok áramfogyasztót vonz, hogy az új beruházások csökkenteni fogják a díjfizetők számláit.
A georgiaiak egy része még így is szkeptikus, mivel a közműszolgáltatók korábban túlbecsülték a kereslet növekedését. A kritikusok szerint az áramszolgáltatók a pénzügyi ösztönzők miatt ennyire lelkesek, és ha újra túlbecsülnék az energiaigényt, akkor azt az adófizetők bánnák.
A félelmük nem alaptalan, hiszen az államban a legutóbbi energiafejlesztés igen megrázó volt. A Vogtle erőmű bővítése több mint 30 milliárd dollárba került, és az átadása éveket csúszott a tervezethez képest, emellett a Georgia Center for Energy Solutions szerint a projekt 2007-es kezdeti szakasza óta a lakossági áramköltségek 12 havi mozgóátlaga 68 százalékkal emelkedett. Ez meghaladta az inflációt, valamint az ipari és kereskedelmi fogyasztók költségnövekedését.
A The Wall Street Journal szerint a nagyvállalatok igyekeznek nagy hangsúlyt fektetni a zöldenergiára. A Google, a Microsoft és az Amazon Web Services hatalmas mennyiségű megújuló energiát vásárol a saját energiaellátásához. Mindhárom cég tagja a Clean Energy Buyers Association (Tisztaenergia-vásárlók Szövetsége) nevű szakmai csoportnak, amely a közműszolgáltatókat, köztük a Georgia Powert is ösztönzi a környezetbarátabb működésre.
A szervezet piaci és politikai innovációért felelős vezető igazgatója, Priya Barua elmondta, hogy az ország délkeleti régiójának a nagy részén korlátozottabbak a tiszta energia beszerzésének a lehetőségei. Egyes elemzők viszont úgy vélik, hogy ez megváltozhat, ha a vállalatok nagyobb nyomást gyakorolnak a szabályozókra, és a fejlesztők megállapodásokat kötnek a független energiatermelőkkel. A Georgia Power elmondása szerint igyekszik megoldást találni arra, hogy a kereskedelmi és ipari ügyfelek szerződhessenek vagy megépíthessék a saját, tiszta energiát hasznosító projektjeiket.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/EPA/Google
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.