A szerző a Makronóm Intézet elemzője.
A napokban Dél-Koreában valóban sokkoló számok láttak napvilágot. Az ázsiai ország, amely eddig is világrekorder volt a születések számának csökkenésében, tavaly felülmúlta önmagát. A termékenységi ráta, vagyis az a gyermekszám, amennyit egy nő a termékeny időszakában szülhet, 2022-hez képest 0,06 ponttal, 0,72-re csökkent.
A legrosszabb adatok
„Ez a legrosszabb érték a statisztikák 1970-es összeállítása óta.
Az OECD-országok (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) között Dél-Korea az egyetlen, ahol a termékenységi ráta egy alatt van.
A tavaly mért szint még a felét sem éri el a 37 gazdaságilag fejlett ország átlagának, amely szerint ezekben az államokban 2021-ben egy nőre 1,58 gyermek jutott” – jegyezte meg a Hankyoreh dél-koreai lap.
Ugyanez vonatkozik a születések számára is, amely 2022-höz képest 19 200-zal csökkent, így 2023-ban 230 ezret ért el. Ez a szám demográfiai sokkot tükröz, ugyanis 2017-ben még 300 ezer születést regisztráltak. Ami még rosszabb, a házasságkötések csökkenése, ami erősen egybevág a születések számával. A dél-koreai hatóságok becslése szerint a termékenységi ráta 2024-ben tovább fog zsugorodik, várhatóan 0,68 lesz.
Eurómilliárdok mentek pocsékba
A dél-koreai kormány 2006 és 2021 között 280 ezer milliárd vont (mintegy 193 milliárd euró) fordít a mérséklődő születési arányszám leküzdésére. „Ha a demográfiai csökkenés nem állt meg, annak
sok szakember szerint az az oka, hogy változatlanul fennmaradtak azok a társadalmi-gazdasági struktúrák és a társadalom kultúrája, amely visszatartja a dél-koreaiakat a házasságkötéstől és a gyermekvállalástól”
– így érvelt a Hankyoreh.
A kormány ezért erőfeszítéseket tett a gyermekvállalással és -neveléssel járó költségek csökkentésére, „de ez nem vezetett a munkaidő mérsékléséhez vagy a férfiak és a nők közötti egyenlőtlenségek felszámolásához. Olyan reformokhoz, amelyek lehetővé tették volna a dél-koreaiak számára, hogy a munka mellett is vállaljanak gyermeket” – folytatta a napilap.
Tízezer eurós bónuszokat kapnak, akik szülnek
A Dél-Koreában bekövetkező mély demográfiai hanyatlás előre jelzett katasztrófájával és azzal szembesülve, hogy az állami hatóságok nem képesek ösztönözni a termékenységet, az ország egyes vállalatai bónuszokat kínálnak azoknak az alkalmazottaiknak, akik gyermeket szülnek. A csekk akár több tízezer eurót is érhet.
Dél-Korea „egzisztenciális válsággal” néz szembe – idézte Lee Joong-keun, a Booyoung csoport főnöke szavait a The Washington Post. Az ok: az ország zuhanó termékenységi rátája. Ennek orvoslására az építőipari csoport vezetője úgy döntött, hogy 100 millió von, azaz közel 70 ezer euró (mintegy 28 millió forint) bónuszt ad minden olyan alkalmazottnak, aki gyermeket szül.
Összesen – írja az amerikai napilap – 4,85 millió eurónak megfelelő összeget fizettek ki a Booyoung dolgozóinak a 2021 óta született 70 baba után. Más nagy koreai vállalatok, például az autóipari óriás Hyundai és a fémgyártó Posco 3 millió von (valamivel több mint 2000 euró) bónuszt kínál alkalmazottainak minden egyes megszületett baba után.
Semmi sem használ
Az egymást követő kormányok gyakorlatilag mindent megpróbáltak, hogy rávegyék a nőket a gyermekvállalásra, de eredménytelenül: támogatott lakhatás az ifjú házasoknak, kedvezményes szülés utáni ellátás a fiatal anyáknak, 2000 eurós babatámogatás minden újszülött után – ám mindez nem igazán helyénvaló egy olyan országban, ahol az állami támogatást csontig leépítették.
A helyzet egyértelműen aggasztó: az ország jelenleg 51,6 milliós lakossága belátható időn belül 30 százalékkal, 36 millióra csökkenhet – szögezte le a The Washington Post. A zsugorodó hazai piac, az elöregedő népesség miatti gazdasági lassulás és a súlyos munkaerőhiány miatt a dél-koreai vállalatoknak komoly vesztenivalójuk van, ha nem tesznek semmit a katasztrófa megállítása érdekében.
Munkahelyi megkülönböztetés
A helyzet egyik oka „a nők által elszenvedett stressz, akik óriási társadalmi nyomással és munkahelyi diszkriminációval szembesülnek, ha gyermekvállalás mellett akarnak karriert csinálni.” Az amerikai lapnak nyilatkozó szöuli szociológiaprofesszor, Joon In-jin továbbra is szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a vállalati pénzügyi ösztönzők kedvező hatással lehetnek-e a termékenységre. Már csak azért is, mert a kis- és középvállalkozások számára ez a fajta bónusz nem megvalósítható. A szakértő szerint a probléma kulcsa mindenekelőtt a dél-koreai vállalati kultúrában rejlik, amelyet a férfiak uralnak: „A koreai nők több gyermeket vállalnak, ha ezért nem kell feláldozniuk a karrierjüket.”
A közelmúltban közzétett munkaügyi minisztériumi jelentés szerint a dél-koreai vállalatok csaknem fele még mindig bünteti azokat a munkavállalókat – férfiakat és nőket egyaránt –, akik szülői szabadságot vesznek ki.
Dél-Korea a kihalás útján?
A csökkenő születésszám, a csökkenő népesség és a felgyorsult öregedés miatt Szöul példátlan válsággal néz szembe, amelynek gazdasági, társadalmi és kulturális következményei felmérhetetlenek. Sürgősen megoldást kell találni – figyelmeztetett a Hankyoreh21 helyi hetilap.
Itt egy elrettentő számsor, amely nem akar megszakadni: 2017-ben 1,05; 2018-ban 0,98; 2019-ben 0,92; 2020-ban 0,84; 2021-ben 0,81, majd 2023-ban 0,72, és még van lejjebb. Ez a termékenységi ráta alakulása a Koreai Köztársaságban.
Az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága (UNECE) szerint a demográfia fenntartásához szükséges minimális termékenységi arányszám 2,1 lenne, ami közel háromszorosa az ország jelenlegi mutatójának. Ha ez egyszer meghaladja az egyet, a születések éves száma harminc év alatt a felére csökkenhet. A másik rátahatár 1,3 alatt van, ami rendkívül alacsony, és Dél-Koreában 2002 óta jellemző.
A jelenség azért is aggasztó, mert már hosszú ideje tart, és a vártnál gyorsabban romlik. Az 1948-as államalapítás óta először 2021-ben csökkent a népesség (a mai több mint 51 millióra), ami egy 2016-os becslés szerint 2029-ig, sőt 2032-ig nem volt várható. De a mai 2030-ra vonatkozó előrejelzés katasztrofális.
Az Oxford Institute of Population Ageing Dél-Koreát említette mint az első olyan országot, amelyik eltűnik. Cso Joung-tae demográfus, a Szöuli Nemzeti Egyetem professzora szerint: „Az egy alatti termékenységi arányszámot már régóta valószínűtlennek tartják, hacsak nem történik járvány vagy háború.
A demográfiai hanyatlás gazdaságra és társadalomra gyakorolt hatásai nem látszanak azonnal, de amikor a kritikus küszöbértéket meghaladják, nagyon nehéz lépéseket tenni, és a polgárok életminősége súlyosan romlani kezd. Dél-Korea minden bizonnyal elérte ezt a küszöböt.”