Az amerikai gazdaság sokkal jobban teljesít, mint az európai, sőt meglepően rugalmasnak bizonyul ebben a pánik utáni időszakban, hiszen a munkaerőpiac néhány év alatt visszanyerte az élénkségét – mutat rá a Forbes.
Széles körű elégedetlenség
A munkanélküliség minden idők legalacsonyabb szintjén van (3,7 százalék), és még a magas infláció mellett is meredeken emelkedtek a bérek az elmúlt években.
Azonban a gazdaság megítélését illetően semmi sem változott. Az amerikaiak borúlátók a jövőbe tekintve, és „ugyanolyan negatívan látják azt, mint a 2008–09-es recesszió idején” – derült ki a michigani egyetem felméréséből.
A tanulmány készítői még a „mentális recesszió” kifejezést is kitalálták, hogy ezzel körülírják ezt az eltérést az emberek érzései és a gazdaság teljesítménye között – magyarázta a Business Insider New York-i üzleti portál. A valóságban minden attól függ, hogy miről beszélünk, amikor azt mondjuk, hogy a gazdaság jobban teljesít – fűzte hozzá a Forbes.
Az infláció, vagy legalábbis a reálinfláció túlbecslése nagyon fontos tényező a fogyasztók számításaiban – mutatott rá a CBNC üzleti híroldal. Az elmúlt évek magas inflációja miatti csalódottság ugyanis továbbra is fennáll, „annak ellenére, hogy a munkaerőpiac szilárdsága, a lakások értékének növekedése és a tőzsdei fellendülés kedvező hatással volt a közelmúltbeli gazdasági helyzetükre”. Maga a pénzromlás tavaly jelentősen lelassult.