Újabb támogatási forma lép életbe jövőre, ami százezreket érint
Januártól új lakhatási támogatás segíti a fiatalokat, amelyet albérleti díjra, vagy lakáshitel-törlesztésre fordíthatnak. Mutatjuk, melyik éri meg jobban.
Elsősorban az alapanyagok, a kakaó és a cukor árának rendkívüli világpiaci növekedésével indokolja az édességárak utóbbi fél-egy évben látott erőteljes emelkedését Sánta Sándor, a hazai tulajdonú Chocco Garden Kft. ügyvezetője. Abban bízik, hogy az édesipar erős összefogással túljut a mostani időszakon.
Miért ugrott meg ennyire a csokoládé és más édességek ára?
A nemzetközi árutőzsdéken a kakaó határidős indexe negyvennégy éve nem látott szintet ért el szeptemberben. A legjobb termelők Elefántcsontparton és Ghánában gyenge termésre vonatkozó előrejelzést adtak ki, viszont a kereslet folyamatos növekedése várható világszerte. Ebből fakad az erős árnövekedési nyomás. Az elefántcsontparti kikötőkbe irányuló kakaóbab-szállítás körülbelül 16 százalékkal marad el a szezonban. Nyugat-Afrika kakaótermelő övezete adja a globális termelés több mint 80 százalékát. Csak Ghána és Elefántcsontpart több mint 60 százalékkal járul hozzá a termeléshez.
Az Agrárminisztérium kiemelkedő nemzeti értékké nyilvánította a szaloncukrot, és felvette a Magyar Értéktárba”
Miért alakult így a termelés?
Az El Niño jelenség miatt a kakaótermesztő régiókban melegebb, kevésbé nedves időjárás alakul ki, ami a becslések szerint 2024 első feléig tarthat. Ez a fő oka az áremelkedéseknek: a kakaóbabnak mint a csokoládé fő alapanyagának csökkenő termése, így a drágulása természetesen kedvezőtlen hatással volt az önköltségre.