Íme, ők a legerősebb katonák a globális chipháborúban
2023. november 26. 11:12
Ádáz küzdelem folyik a chippiacon, a harc pedig kezd eszkalálódni. A legnagyobb profitot termelő cégek tízes listáján azonban kilenc így is ázsiai.
2023. november 26. 11:12
6 p
2
0
11
Mentés
A Trendforce adatai szerint a világ tíz legnagyobb chipgyártójának a bevétele jelentős, 18,6 százalékos csökkenést mutatott 2023 első negyedévében. A zuhanás 27,3 milliárd dollárral apasztotta a globális bevételt, ami elsősorban a kereslet csökkenésének köszönhető.
Panaszra így sem lehet oka annak a tíz vállalatnak, amely uralja a piacot. (Kifejezetten gyártókról van szó, a tervező cégek egy másik meccsen játszanak.) A Visual Capitalist infografikája bevétel alapján ábrázolja a legnagyobbakat – és a legnagyobbak között is az óriást, a tajvani TSMC-t, amely mellett mindenki más szó szerint eltörpül.
Az Apple-nek és az Nvidiának is gyártó vállalat a teljes iparág bevételének 60 százalékát (mintegy 17 milliárd dollárt) termelte meg egyedül az első negyedévben –
ez ugyan 16,2 százalékos csökkenést jelent, ám a gigász még így is tarol a globális piacon.
A csökkenés alapvető oka az, hogy gyengült a kereslet az általános termékek, többek között a laptopok és az okostelefonok esetében.
Második helyen a dél-koreai Samsung áll, 3,5 milliárd dolláros bevétellel. Ez viszont már komoly, 36,1 százalékos csökkenés az előző negyedévhez képest, a 3 nanométeres technológia bevezetése azonban biztatóbb adatokat eredményezhet majd az év végi összegzésnél.
Egy jenki és más senki
A bronzérem az egyetlen amerikai vállalatnak jutott, amelyik felkerült a listára. A GlobalFoundries első negyedéves bevétele 12,4 százalékos csökkenést mutatott, így érte el az 1,84 milliárd dollárt, az esetében azonban ez mindenképpen siker, hiszen az új amerikai irányvonalnak megfelelően megugrott a belföldi kereskedelme az autóipari és a kormányzati megrendelések területén. Ezzel helyet cserélt a tajvani UMC vállalattal, amely a negyedik pozícióba csúszott vissza. Mivel a tendencia folytatódik, a GF várhatóan magabiztosan tartani is tudja a harmadik helyét.
A UMC 1,78 milliárd dolláros bevétellel tehát a negyedik, őt a kínai SMIC követi, amely viszont az erős belső kereslet miatt várhatóan magabiztosan hozza a további negyedévek összesítésében is az 1,46 milliárd dollárt.
A milliárdosok klubjának az ajtaja itt záródik be. A lista alsó felében Kína második legnagyobb gyártója, a Hua Hong áll 845 milliós bevétellel, őt az izraeli Tower Semiconductor követi, amely az idén azzal került a figyelem középpontjába, hogy az Intel szerette volna megvenni, ám a kínai versenyhatóság addig blokkolta ezt, amíg a cég le nem tett szándékáról. Bevétele 356 millió dollár volt.
A legnagyobb esést a másod- és harmadvonalbeli gyártók szenvedték el. A fogyasztó termékek gyenge kereskedelme miatt az eleve kisebb bevételt elkönyvelő vállalatok jobban megérzik a hiányt. A tajvani PSMC és a VIS 18,7, illetve 11,8 százalékos csökkenést könyvelhetett el, míg a listát a dél-koreai DB HiTek zárja, amely 20 százalékos visszaeséssel, 234 millió dollárt zsebelt be.
Aznap, amikor az amerikai kereskedelmi miniszter éppen Pekingben oktatta ki a kínaiakat az exportkorlátozásról, a Huawei kiadta legújabb fejlesztésű telefonját, amelyben éppen a szankciók miatt nem lehetne csúcskategóriáshoz közeli chip. De van. Még hogy a kínaiaknak nincs humorérzékük!
Fotó: Shutterstock
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
A finn Oura 200 millió dolláros tőkebevonást hajtott végre, ami 5,2 milliárd dollárra emelte a cég értékét. Az okosgyűrűket gyártó vállalat sikere jelzi, hogy az egészségügyi technológiai szektor továbbra is vonzó befektetési célpont. Az Oura értékesítése tavaly több mint duplájára nőtt, ami mutatja a viselhető technológiák iránti növekvő keresletet
A Huawei célja, hogy az autóipari beszállítók között a német Bosch kínai megfelelője legyen – derült ki Hszü Cse-csün elnök nyilatkozatából. A vállalat nem tervez saját gépkocsikat gyártani, hanem ehelyett a hardver és a szoftver fejlesztésére koncentrál. A kínai techóriás már most számos autógyártóval működik együtt, és tavaly 655 millió dolláros bevételt ért el az autóipari üzletágában.
Azt pedig, hogy ki távozzon az ország házából, hetenkénti nyilvános sorsolással lehetne eldönteni, így a kenyér mellett meglenne a cirkusz is a népnek.
A chip-fejlesztések terén még annál rosszabbul a (néhai) nyugat, de nagyon boldogok attól, hogy az oroszokat (még) továbbra is megelőzik. Nos, sokféle öröm van...
A köcsögök atya Orvbán, miért nem a chipháborúban vitézkedik?
Nincs a határainkon belül cég, melyet ellehetne lopni a tulajdonostól?
Mi is van a Nemzeti Laborellátóval és a Nemzeti Oltóanyag Gyárral?
Az antiNer költségvetési élősködő tolvajok nem tudtak megegyezni, hogy kié, kiké legyen?
Nincs húzó-termék. Az okos telefonok évek óta ugyanazt tudják, ha egy kicsit gyorsabban is, de az a kutyát nem érdekli. A vásárlók akkor vesznek újat, amikor a régit összetörték. A tévék is ugyanazok, a háztartási eszközökbe pedig nem kell csúcstechnika. A piac közel áll a telítődéshez. Legfeljebb a katonák érdeklődnek, de a vásárlásaik túlnyomó többsége egyszerű áramköröket kíván. Marad a világméretű, mindenre kiterjedő adattárolás (mindenkinek minden lépését jegyzik - örökre), de ehhez nem IC kell, hanem merevlemez (vajon ki vásárolja az évenként legyártott sok millió terabájtnyi tárolót?). A következő lépés az MI, ha az beépül mindenbe, ahhoz számítási kapacitás is kell. Az sem a javunkra...