Íme, ők a legerősebb katonák a globális chipháborúban
2023. november 26. 11:12
Ádáz küzdelem folyik a chippiacon, a harc pedig kezd eszkalálódni. A legnagyobb profitot termelő cégek tízes listáján azonban kilenc így is ázsiai.
2023. november 26. 11:12
6 p
2
0
11
Mentés
A Trendforce adatai szerint a világ tíz legnagyobb chipgyártójának a bevétele jelentős, 18,6 százalékos csökkenést mutatott 2023 első negyedévében. A zuhanás 27,3 milliárd dollárral apasztotta a globális bevételt, ami elsősorban a kereslet csökkenésének köszönhető.
Panaszra így sem lehet oka annak a tíz vállalatnak, amely uralja a piacot. (Kifejezetten gyártókról van szó, a tervező cégek egy másik meccsen játszanak.) A Visual Capitalist infografikája bevétel alapján ábrázolja a legnagyobbakat – és a legnagyobbak között is az óriást, a tajvani TSMC-t, amely mellett mindenki más szó szerint eltörpül.
Az Apple-nek és az Nvidiának is gyártó vállalat a teljes iparág bevételének 60 százalékát (mintegy 17 milliárd dollárt) termelte meg egyedül az első negyedévben –
ez ugyan 16,2 százalékos csökkenést jelent, ám a gigász még így is tarol a globális piacon.
A csökkenés alapvető oka az, hogy gyengült a kereslet az általános termékek, többek között a laptopok és az okostelefonok esetében.
Második helyen a dél-koreai Samsung áll, 3,5 milliárd dolláros bevétellel. Ez viszont már komoly, 36,1 százalékos csökkenés az előző negyedévhez képest, a 3 nanométeres technológia bevezetése azonban biztatóbb adatokat eredményezhet majd az év végi összegzésnél.
Egy jenki és más senki
A bronzérem az egyetlen amerikai vállalatnak jutott, amelyik felkerült a listára. A GlobalFoundries első negyedéves bevétele 12,4 százalékos csökkenést mutatott, így érte el az 1,84 milliárd dollárt, az esetében azonban ez mindenképpen siker, hiszen az új amerikai irányvonalnak megfelelően megugrott a belföldi kereskedelme az autóipari és a kormányzati megrendelések területén. Ezzel helyet cserélt a tajvani UMC vállalattal, amely a negyedik pozícióba csúszott vissza. Mivel a tendencia folytatódik, a GF várhatóan magabiztosan tartani is tudja a harmadik helyét.
A UMC 1,78 milliárd dolláros bevétellel tehát a negyedik, őt a kínai SMIC követi, amely viszont az erős belső kereslet miatt várhatóan magabiztosan hozza a további negyedévek összesítésében is az 1,46 milliárd dollárt.
A milliárdosok klubjának az ajtaja itt záródik be. A lista alsó felében Kína második legnagyobb gyártója, a Hua Hong áll 845 milliós bevétellel, őt az izraeli Tower Semiconductor követi, amely az idén azzal került a figyelem középpontjába, hogy az Intel szerette volna megvenni, ám a kínai versenyhatóság addig blokkolta ezt, amíg a cég le nem tett szándékáról. Bevétele 356 millió dollár volt.
A legnagyobb esést a másod- és harmadvonalbeli gyártók szenvedték el. A fogyasztó termékek gyenge kereskedelme miatt az eleve kisebb bevételt elkönyvelő vállalatok jobban megérzik a hiányt. A tajvani PSMC és a VIS 18,7, illetve 11,8 százalékos csökkenést könyvelhetett el, míg a listát a dél-koreai DB HiTek zárja, amely 20 százalékos visszaeséssel, 234 millió dollárt zsebelt be.
Aznap, amikor az amerikai kereskedelmi miniszter éppen Pekingben oktatta ki a kínaiakat az exportkorlátozásról, a Huawei kiadta legújabb fejlesztésű telefonját, amelyben éppen a szankciók miatt nem lehetne csúcskategóriáshoz közeli chip. De van. Még hogy a kínaiaknak nincs humorérzékük!
Fotó: Shutterstock
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
A washingtoni fellebviteli bíróság döntése kötelezi az Apple-t és a Google-t a TikTok eltávolítására, ha januárig nem történik meg a platform amerikai értékesítése. Eközben Kína és az USA vezetése is más-más irányból intéz támadást.
A chip-fejlesztések terén még annál rosszabbul a (néhai) nyugat, de nagyon boldogok attól, hogy az oroszokat (még) továbbra is megelőzik. Nos, sokféle öröm van...
A köcsögök atya Orvbán, miért nem a chipháborúban vitézkedik?
Nincs a határainkon belül cég, melyet ellehetne lopni a tulajdonostól?
Mi is van a Nemzeti Laborellátóval és a Nemzeti Oltóanyag Gyárral?
Az antiNer költségvetési élősködő tolvajok nem tudtak megegyezni, hogy kié, kiké legyen?
Nincs húzó-termék. Az okos telefonok évek óta ugyanazt tudják, ha egy kicsit gyorsabban is, de az a kutyát nem érdekli. A vásárlók akkor vesznek újat, amikor a régit összetörték. A tévék is ugyanazok, a háztartási eszközökbe pedig nem kell csúcstechnika. A piac közel áll a telítődéshez. Legfeljebb a katonák érdeklődnek, de a vásárlásaik túlnyomó többsége egyszerű áramköröket kíván. Marad a világméretű, mindenre kiterjedő adattárolás (mindenkinek minden lépését jegyzik - örökre), de ehhez nem IC kell, hanem merevlemez (vajon ki vásárolja az évenként legyártott sok millió terabájtnyi tárolót?). A következő lépés az MI, ha az beépül mindenbe, ahhoz számítási kapacitás is kell. Az sem a javunkra...