Ezen kormányok alatt robbant be a szegénység Magyarországon
Az elmúlt 20 évben két olyan kormány volt, amelyik alatt drámai módon romlott a magyarok vagyoni helyzete.
A Nemzetközi Valutaalap előrejelzései az idei évre alapoznak, és egészen pontosnak tűnnek: az ázsiai és a szubszaharai országok fognak kilőni a leginkább.
Az IMF adatai alapján készítette el új infografikáját a Visual Capitalist. A top 20-as listában igazából csak egy gigászt találunk, Indiát, amely jövőre várhatóan a világ kilencedik leggyorsabban növő gazdasága lesz. (Ne felejtsük: tavaly éppen leelőzte Nagy-Britanniát a gazdasági növekedésben, így az ötödik helyre jött fel a világ legnagyobb gazdaságainak ranglistáján.) Ráadásul esetében az előrejelzések pénzügyi évre vonatkoznak, amely áprilisban kezdődik. Az ázsiai óriás várt gazdasági növekedése 6,3 százalék lesz.
A listát viszont éppen egy törpe vezeti: Makaó, amely a föld legsűrűbben lakott területének számít, ám a turizmusa annyira száguld, hogy a munkahelyek több mint 60, míg a GDP egészének a 70 százalékát adja. (Nyitóképünkön a Parisian Macao kaszinó és luxusszálloda.) Ez elegendő lesz a 27,2 százalékos várt növekedéshez.
A harmadik hely is Ázsiáé. Palau 340 kis szigetből áll, amelyből alig néhány lakott. A teljes területe nagyjából 450 négyzetkilométer, de a turisták ide is özönlenek: az ágazat a GDP 40 százalékát adja, a kis ország pedig várhatóan 12,4 százalékkal növeli jövőre a gazdaságát.
A húszas lista felét a Szaharától délre elterülő országok teszik ki. Jelenleg még komoly esélyt adnak a negyedik helyen álló Niger gazdasági fellendülésének folytatására (11,1 százalékot várnak), ám a közelmúltban bekövetkezett katonai puccs komoly akadályokat gördíthet a növekedés útjába. Amennyiben a globális szankciók következtében megszakad az olajexport, az IMF is felül fogja írni prognózisát.
Szenegál az ötödik a listán, de a helyzet hasonló, mint Nigerben: az ország gazdasága a kőolajexportra hagyatkozik, így bármilyen instabil elmozdulás esetén a 8,8 százalékosra várt gazdasági mutató azonnal ereszkedni kezd.
A dél-amerikai ország összlakossága még az 1 millió főt sem éri el, de gazdasági növekedésben évek óta az élmezőnyben van. Tavaly 62 százalékos GDP-növekedéssel toronymagasan az élen végzett, idén év végéig 37 százalékos bővülést várnak, míg jövőre 26,6 százalékról szólnak az előrejelzések.
Ez a hatalmas ugrás az ExxonMobil által vezetett konzorciumnak köszönhető, amely a tengeri olajmezőket aknázza ki, mindenki számára gyümölcsöző módon. Egyes források szerint Guyanának több mint 11 milliárd hordónyi olajkészlete van, ez pedig hosszú évekig bérelt helyet biztosít neki a fentebbi listán.
***
Fotó: MTI/EPA/Carmo Correia
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.