Az Európai Bizottság folytatja az orosz rulettet
Ursula von der Leyen vállat von az Európai Központi Bank felemelt mutatóujja láttán, és tovább üti az orosz zárolt vagyon felhasználásának ötletét.
A terv működni fog a nemzetközi jog megsértése nélkül: megadóztatják az orosz befagyasztott vagyont kezelő vállalatot, a pénzt pedig Kijevnek utalják. Ukrán mércével nem sok, de a nullánál lényegesen több.
Belgium jövőre 1,7 milliárd eurós alapot hoz létre Ukrajna megsegítésére – az összeg alapját nem más, mint a befagyasztott orosz állami vagyon kamatainak megadóztatása képezi.
A háború eleje óta tart a huzavona a szankciókkal sújtott orosz jegybanki vagyonokról, amelyeknek az összege 300 milliárd dollárra rúg. Ennek a pénznek csak igen csekély része van az USA-ban, a zöme Európában, azon belül is a belga székhelyű Euroclear pénzügyi szolgáltatónál hever.
Brüsszel régóta igyekszik megkaparintani ezt az összeget, hogy aztán az ukrán lélegeztetőgép életben tartására és az újjáépítésre fordítsa, ám a nemzetközi jog nem teszi lehetővé más állam vagyonának szimpla einstandolását.
Az Európai Bizottság végül magára az Euroclearre kezdett koncentrálni, ahol 196,6 milliárd eurós orosz vagyon hever. Ez a pénzmennyiség egyre gyarapodik, mivel az Euroclear a lejáró kötvények összegét – miután azt nem adhatja át jogos tulajdonosának – a piacok mozgásban tartása miatt újra befekteti. Az ebből származó nyereséget azonban meg lehet adóztatni.
Ezt is ajánljuk a témában
Ursula von der Leyen vállat von az Európai Központi Bank felemelt mutatóujja láttán, és tovább üti az orosz zárolt vagyon felhasználásának ötletét.
Alexander De Croo belga miniszterelnök Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyalt a napokban, majd bejelentette, hogy az Euroclear nyereségére kivetett 25 százalékos adót teljes egészében Kijevnek utalják át katonai felszerelések, humanitárius segély és újjáépítési összegek formájában.
Megoldásunk más országokat is inspirálhat
– tette hozzá a belga kormányfő, aki azt is elmondta: az EU folyamatosan vizsgálja annak a lehetőségét, hogy valamiképpen mégis le lehessen foglalni az óriási orosz vagyont, amit aztán az ukrán újjáépítésre fordítanának.
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter, aki már tavaly közölte, hogy az USA jogszabályai nem teszik lehetővé a zárolt összegek elkobzását, a megadóztatás ötletét már örömmel üdvözölte, és észszerű javaslatnak nevezte.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Központ Bank óva inti Brüsszelt attól, hogy a tagállamokban zárolt orosz vagyonból egy centet is kérjen azért, hogy Ukrajnának küldhesse.
Fotó: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Alexander De Croo belga kormányfő
MTI/EPA/Pool/Reuters/Yves Herman
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.