A nukleáris egyensúly fordulópontjáról beszélve Jake Sullivan, Biden elnök nemzetbiztonsági tanácsadója júniusban kijelentette, hogy Amerika kész előfeltételek nélkül tárgyalni a fegyverzet-ellenőrzésről Oroszországgal és Kínával. Egyikük sem sietett elfogadni az ajánlatot. Moszkva túlságosan függ a nukleáris fegyverektől ahhoz, hogy új megállapodást vegyen fontolóra. Kína a maga részéről úgy tűnik, nem érdekelt a korlátozásokban, valószínűleg addig, amíg nem éri el a paritást Amerikával.
Valójában az egyenlőség volt az alapja az Amerika és Oroszország közötti fegyverzet-ellenőrzésnek. Ám nehezebb megegyezni, ha három hatalomról van szó. Amerika különösen attól tart, hogy Oroszország és Kína szövetségre léphet ellene, mivel kinyilvánított „barátságuk határtalan”.
Világok rombolója
Eric Edelman, aki a fiatalabb Bush alatt a Pentagon korábbi politikai államtitkára volt, ma másképp fogalmaz, felidézve a hidegháborús számításokat arról, hogy mennyire lehet egy első csapást elviselni, és mégis elfogadhatatlan károkat okozni az ellenségnek. „Ha van két ellenfelünk, akiknek egyenként 1500 fegyvere van, és az egyik csapást indít, és mi ezt kivárjuk, majd megtoroljuk. De vajon milyen tartalékunk marad a másik ellenféllel szemben?”
Tekintettel a nukleáris fegyverek korlátozását célzó új szerződések gyenge kilátásaira, Amerika kevésbé hangzatos megállapodásokat vizsgál Kínával annak érdekében, hogy a válságok ne fajuljanak háborúvá. Jake Sullivan például azt javasolta, hogy az Oroszországgal fennálló forródrót-rendszert terjesszék ki az ENSZ Biztonsági Tanácsának mind az öt állandó tagjára. A kínai válasz azonban elutasító volt.
A mesterséges intelligencia használatának ellenőrzése még nehezebb, mert azt nem lehet előre kiszámolni, mint a ballisztikus rakéta pályáját. Még ha az MI segíthet is a határozathozatalban, Amerika, Nagy-Britannia és Franciaország olyan protokollt szorgalmaz, amely előírja, hogy
mindig legyen egy ember a döntéshozatali láncban, amikor a nukleáris fegyverek bevetéséről van szó.
Az amerikai nukleáris kockázatcsökkentő központ továbbra is teljes létszámmal, mintegy 40 emberrel vigyázza a vonalakat, remélve, hogy Washington és Moszkva között egyszer majd jobb idők jönnek. „A vonal fenntartása a jó kapcsolatok idején is fontos volt, de most sokkal fontosabb, amikor a feszültség kitapintható, így a téves számítások lehetséges hatása nő” – fejtette ki egy amerikai tisztviselő. Egy oroszul beszélő mindig kéznél van. Egy bölcsebb világban jó lenne egy kínai nyelvű is.