Moszkva a tervek szerint teljes erővel átfordul a háborús gazdaságra 2024-ben. A hadiipar mint húzóágazat dominanciája immár megkérdőjelezhetetlen, a szociális kiadások még úgy is háttérbe szorulnak a védelmi büdzsé mellett, hogy jövő márciusban Oroszországban választások lesznek.
A Kreml a GDP összegének 6 százalékát akarja a védelmi költségvetésbe terelni, ez pedig azt jelenti, hogy a 2021-es büdzsé háromszorosára hizlalja a kiadásokat. Az idén 3,9 százalékon áll a mutató, amely alapból jelentős mértékben túllépte az eredetileg tervezett 3,3 százalékot. 2021-ben ez a szám még „csak” 2,7 volt.
Optimista hangulat a Kremlben
A finanszírozási prioritások változása teljesen egyértelmű: Oroszország minden kiadási területen farag, hogy aztán a darabkákat a védelmi kiadások monstrumába építse be.
Ez 2024-ben a tervek szerint már 10,8 billió rubel, azaz nagyjából 112 milliárd dollár lesz.
Mindez persze eltörpül az USA majdnem 900 milliárdos védelmi büdzséje mellett, de Oroszország jelenleg csak Ukrajnára koncentrál, míg az Egyesült Államok változatlanul a világ csendőrének szerepében tündököl, így a NATO legnagyobb befizetőjeként alaphangon csúcson tartja a hadseregre fordított összegeket.
Moszkva egyébként töretlenül optimista a saját gazdasági kilátásait illetően. Ez köszönhető a szankciók működésképtelenségének, amelyből fakadóan Oroszország olaj- és gázexportja a kezdeti visszaesés után folyamatosan nő: jövőre az elemzők szerint a 2022-es kereskedelem bevételei a negyedével fognak megugrani. Az orosz kormány kalkulációi alapján a 2024-es hordónkénti olajár átlagosan 71,30 dollár lesz, szemben az idei 63,40-nel.
A védelmi költségvetés megtervezésekor a Kreml az országból távozó nyugati vállalatoktól beszedett összegekkel is kalkulálhat,
igaz, a fogyatkozás miatt már csak kisebb volumenű összeg fog becsorogni a központi költségvetésbe a nyugati cégek eszközeinek értékesítéséből: az idei 114,5 milliárd rubeles bevétel jövőre már csak 2,1 milliárd lesz, az azt követő években pedig szinte nullára csökken.
Fotó: MTI/AP/Pool/Kreml/Artyom Geodakjan
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
Persze ideje volt már ennek, de arra talán senki nem számított, hogy a brit–francia–német tandem egyszerre veszíti el a kezdeményezést Ukrajnában és a Közel-Keleten. Ugrósdy Márton írása.
Amerika egyre hangosabban kérdőjelezi meg saját szövetségi kötelezettségeit – Mike Lee republikánus szenátor friss törvényjavaslata egyenesen a NATO-ból való kilépésre szólít fel. A „Not A Trusted Organization Act” nem csupán politikai provokáció, hanem világos jele annak, hogy az amerikai külpolitikai gondolkodásban mély törésvonalak húzódnak.
A szlovén parlament előzetesen jóváhagyta azt a védelmi és biztonságpolitikai tervezetet, amely még idén a NATO által jelenleg előírt szintre, a GDP 2 százalékára növeli a védelmi kiadásokat.
Hol tart Magyarország az MI nyújtotta lehetőségek alkalmazásában? Mely szektorokat érinti ez a technológiai áttörés a leginkább? Hogy áll e terület jogi szabályozása? Utánajártunk.