Réteges probléma
Hogy az idei évet végül sikerül-e pozitívan zárni, arra a részletes információk hiánya miatt egyelőre nagyon nehéz válaszolni. Ahogyan Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza fogalmazott: a jelenlegi adatokat elemezve lecsökkent ennek az esélye, de a prognózisok a részletesebb adatok rendelkezésre állásakor frissülni fognak.
A kiindulópont eleve az volt, hogy a második negyedév már növekvő GDP-t fog mutatni, ez azonban elmaradt, és – a jelenlegi előrejelzések tükrében – csak a harmadik negyedévben fog bekövetkezni. Elképzelhető, hogy ez sem lesz elegendő az egész éves teljesítmény csökkenésének megállításához, ám precízebb előrejelzést csak akkor lehet majd adni, ha pontosan tudjuk, hogy a második negyedévben mi volt az, ami a várakozásoknál kedvezőtlenebbül alakult, mely ágazatok, területek hozzáadott értéke volt a vártnál alacsonyabb.
Mint arra Regős Gábor rámutatott: a legnagyobb probléma a belső kereslettel van. A fogyasztás a reálkeresetek csökkenése és a háztartások takarékoskodása miatt visszaesett, ez pedig nagyban kihat a belföldre termelő ágazatokra: a szolgáltatásokra és az ipar egy részére.
Az infláció lassulásával a fogyasztás is erősödni fog, ez a probléma tehát könnyebben meg fog oldódni, mint a beruházási területé. A magas kamatkörnyezet, a költségvetési szabad források hiánya, valamint az Európai Bizottság által visszatartott, Magyarországnak egyébként járó összegek visszafogják a beruházásokat – az EU-s pénzek beérkezésének időpontját ráadásul egyáltalán nem lehet előre látni, Brüsszel jól láthatóan nem sietteti a dolgot.
Egy cél mind felett
Nem könnyíti meg az idei növekedés felpörgetését az a tény sem, hogy augusztus közepén járunk. Alternatív megoldásokat természetesen lehetne alkalmazni, ám az idei költségvetés forrásai nagy többségében már le vannak kötve, újabb bevételekkel pedig éppen a gazdaság zsugorodása miatt befolyó kisebb adóösszegek miatt már csak korlátozottan lehet kalkulálni.
Regős Gábor szerint olyan intézkedések jöhetnének szóba, amelyeknek a költségvetési hatása csekélyebb, vagy amelyekre fedezet szerezhető más, a növekedést nem befolyásoló területekről való átcsoportosítással. Ilyen például a haderő fejlesztése vagy a sport, ám az nem valószínű, hogy a jelenlegi háborús helyzetben a kormány éppen a honvédelmi büdzsét kezdené el drasztikusan megnyirbálni. Az első lépés a reálbérek növelése kell, hogy legyen – Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter közleménye szerint ez a folyamat a közszférában, ahol a legnagyobb szükség van rá, augusztusban felpörög.
Meglepő, de mindenképpen jó hír, hogy a GDP-adatok nyilvánosságra hozatala gyakorlatilag alig bántotta a forintot. A bejelentés napján (szerdán) kismértékű, 0,3 százalékos erősödés történt az euróval szemben, egy nappal később 0,2 százalékos gyengülés következett be, vagyis összességében minimális ingadozás után az eredeti árfolyam állt vissza.
Ha bekövetkezett volna egy nagyobb zuhanás, az újra fűtötte volna az inflációt, és gyengítette volna a vásárlóerőt – márpedig erre van most a legkisebb szüksége a gazdaságnak.