Soros egykori jobbkeze lesz Trump pénzügyminisztere, véget vetne a háborúnak, de Moszkvának is üzent
Scott Bessent a szenátusi meghallgatásán azt is mondta, a Biden-kormányzat Oroszország elleni szankciói „nem voltak elegendők”.
Az ukrán elnök ezúttal a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank közös tanácskozásán szólított fel mindenkit az orosz zárolt pénzek elkobzására és Kijevbe küldésére.
Volodimir Zelenszkij az IMF és a Világbank tavaszi ülésére jelentkezett be április 12-én. Rögtön nyomatékosította, hogy Ukrajnának haladéktalanul 14 milliárd dollárra van szüksége az égetően sürgős újjáépítési munkálatokra, és azonnal ötletet is adott, honnan tudná a Nyugat ezt a pénzt előteremteni.
Az ukrán elnök ismét felszólította az országokat, hogy kobozzák el az általuk zárolt orosz vagyont, és a pénzt az ukrán újjáépítésre utalják el Kijevnek. Ez a terv már számtalanszor szóba került, de az amerikai kormánytól a svájci döntéshozókig, sőt még Brüsszelben is mindenki csak a fejét ingatja, annyira kivitelezhetetlen ötlet.
Zelenszkij ezt természetesen nem akarja elfogadni, így most is azzal próbálta meggyőzni az ülésen részt vevő, egyszer a témában már kategorikusan nemet mondó Janet Yellen amerikai pénzügyminisztert és a pénzügyi vezetőket, hogy a vagyonelkobzásoknak elrettentő hatásuk is lenne, hiszen az Oroszországhoz hasonló agresszív államok láthatnák, mi történik külföldi vagyonukkal egy támadás esetén. (Zelenszkij valószínűleg Kínára célzott, de a nemzetközi jog szempontjából teljesen mindegy: nincs opció a zárolt vagyonok önkényes elkobzására.)
A Világbank becslése szerint Kijevnek legalább 411 milliárd dollárra lesz szüksége a háború utáni újjáépítéshez. Ugyanakkor az ukrán kormánynak sokkal sürgetőbb problémái is vannak: a legfontosabb helyreállítási munkálatok finanszírozására idén mindössze 3,3 milliárd dollár áll rendelkezésére, a fennmaradó összeget így megint csak külföldről kell összeszednie. Az USA 2023-ra 10 milliárd dollárt, az EU pedig 18 milliárd eurót biztosít Ukrajnának, amelynek az újjáépítési összegen felül
Az IMF igazgatótanácsa egyébként – saját szabályait módosítva – a közelmúltban írta alá azt a 15,6 milliárd dolláros négyéves segélycsomagot, amelyből 2,7 milliárd dollárt már ki is fizetett Kijevnek.
Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko