Az erőszak rányomja a bélyegét a nyugdíjreform elleni tüntetésekre
Az erőszak – hála ezeknek a suhancoknak – rányomja a bélyegét még a legtisztességesebb célok miatt kezdett tüntetésekre is. Hiába az, hogy a tömegek fegyelmezetten tiltakoztak a nyugdíjreform ellen, ha a radikálisok összecsapásai uralják a tudósításokat. Az incidensek hatására sokan meggondolják, hogy egyáltalán elmerészkedjenek-e az ilyen megmozdulásokra.
Ráadásul a sztrájkolók száma sem növekedett.
A munkabeszüntetések korántsem váltak országossá. Az ezen részt vevők száma sem haladta meg üzemenként a 15–35 százalékot.
Ez pedig kevés ahhoz, hogy megrázza az egész francia gazdaságot. Helyi szinten a sztrájkoknak voltak eredményei, például az olajfinomítók köré vont blokád hatására a benzinkutak úgy 15 százalékánál volt valamilyen ellátási probléma, de ez alapjaiban nem rázta meg az üzemanyag-forgalmat.
Kétségtelenül a párizsi szemetesek érték el a leglátványosabb és legszagosabb eredményt háromhetes munkabeszüntetésükkel. Volt olyan nap, amikor 10 ezer tonna szemét rohadt a párizsi utcákon. Ezt a sztrájkot kétfelől kezdték ki. Egyrészt a kormány – a prefektus által – „lefoglalta” a személyzet jelentős részét, és munkára kötelezte őket, ugyanis a szeméthegyek közegészségügyi gonddá váltak. Másfelől jelentkeztek az anyagi problémák: kifogyóban volt a sztrájkalap. Ingyen, mindenféle juttatás nélkül kellett volna a kukásoknak folytatni a munkabeszüntetéseket. Hát azt már nem, így a hét közepén megszületett a döntés: abbahagyják a sztrájkot.
Szünet a nyugdíjreform körüli viszályban?
A szakszervezeti vezetők egész márciusban sürgették a kormányt, hogy üljön le velük egyeztetni. A napokban erre rábólintott a kabinet, Élisabeth Borne miniszterelnök a jövő hét elején a Matignonba várja tárgyalásra az érdekképviseleti vezetőket. A megfigyelők szerint valószínűleg ez nem lesz hosszú eszmecsere, ugyanis ha a szakszervezetek a legfőbb követelésüket, a nyugdíjba vonulás 64 esztendős határidejét felvetik, azonnal megszakadnak az egyeztetések. Macron és kormánya is érzi azt, hogy az erő pozíciójából tárgyalhat, nem fog engedni ilyen lényeges pontokban. Inkább csak látványeszmecsere lesz ez, hogy a nagyközönség is érzékelje, mindkét fél leült egyeztetni, csak az nem derült ki, hogy miről, mert a nézeteik távol állnak egymástól.
Ha jövő csütörtökön nem sikerül növelni a tiltakozóakciókon a résztvevők számát, akkor az egész mozgalom valóban leereszt. E héten a CFDT jobboldali, egyben a legnagyobb szakszervezeti szövetség vezetője, Laurent Berger főtitkár nem véletlenül javasolta azt, hogy a kormány és az érdekképviseletek tartsanak szünetet a nyugdíjreformot érintő vitában. A szakszervezetek is újragondolhatnák a követeléseiket, a kabinet pedig néhány hónapra elhalaszthatná a törvény alkalmazását. Ez lehetőséget adna arra, hogy higgadtabban kezeljék az ügyet, amely talán elvezethet a tárgyalásos rendezéshez. Egyik fél sem fogadta kitörő örömmel a felvetést.