Tiltakozásom fejeztem ki az Európai Parlament LIBE szakbizottságának elnökéhez
A LIBE sajnálatos döntése tiszteletlen a Tanáccsal, mint az Európai Unió intézményével szemben és súlyosan sérti a lojális együttműködés elvét.
Az olasz nemzeti adatvédelmi hatóság (DPA) közölte, hogy azonnal letiltja a ChatGPT-hez való hozzáférést, és vizsgálatot indít a készítője, az OpenAI ellen.
A Microsoft csevegőbotját, a ChatGPT-t egész egyszerűen betiltották Olaszországban adatvédelmi aggályok miatt, sőt, be is perelik az OpenAI-t, a megalkotóját – jelentette be pénteken az ország adatvédelmi szabályozó hatósága. A DPA szerint nincs olyan jogalap, amely indokolná „a személyes adatok tömeges gyűjtését és tárolását”, amelyet a ChatGPT mögött álló algoritmusok betanítására használnak. A szabályozó hatóság azt is állította, hogy ezeket az adatokat pontatlanul dolgozták fel.
A DPA hozzátette, hogy a korlátozás ideiglenes: addig tart, amíg a vállalat nem tudja betartani az Európai Unió általános adatvédelmi törvényeit, ismertebb nevükön a GDPR-szabályokat – állítja az Insider.
Az olasz hatóság egy friss, 2023. március 20-i adatvédelmi incidensre is hivatkozott, amelynek során – egy programozási hiba miatt – egyes ChatGPT-felhasználók láthatták más felhasználók beszélgetéseinek címeit. Sam Altman,
az OpenAI vezérigazgatója két nappal később egy tweetben jelentős problémának nevezte az esetet, hozzátéve: „Szörnyen érezzük magunkat emiatt”.
És bár a ChatGPT felhasználási feltételei szerint a szolgáltatás a 13 éves és idősebb korosztálynak szól, az olasz felügyelet rámutatott, hogy nem ellenőrzik ennek biztosítását.
Az ideiglenes tiltás a szerdai nyílt levélben kérteket teljesíti – amelyet több mint ezer ember, köztük mesterségesintelligencia (MI)-szakértők, Elon Musk és az Apple társalapítója, Steve Wozniak is aláírtak –, és amelyben a GPT-4-nél erősebb technológia fejlesztésének hat hónapos szüneteltetésére szólították fel a vállalatot. Az intézkedéseket támogatók továbbá arra kérték az MI-t alkalmazó vállalatokat, hogy vezessenek be biztonsági protokollokat.
„Az elmúlt hónapokban a mesterséges intelligenciával foglalkozó laboratóriumok irányíthatatlan versenyfutásba kezdtek az egyre erősebb digitális elmék kifejlesztése és bevetése érdekében, amelyeket senki, még a létrehozóik sem tudnak megérteni, a cselekedeteiket megjósolni vagy megbízhatóan irányítani”
– áll a nyílt levélben.
Az OpenAI-nak 20 napja van arra, hogy bemutassa, milyen intézkedéseket tesz a hatóság aggályainak eloszlatására, különben akár 20 millió eurós bírsággal, vagy a vállalat éves globális forgalmának 4 százalékával büntetésre is számíthat.
Bár Kína is betiltotta a népszerű csevegőbotot, teljesen más okból: a kormányzat átfogó tűzfala és szigorú internetes cenzúrája sújtott le rá.
Jelentések szerint a nagy technológiai cégek, köztük a WeChat csevegőoldal anyavállalata, utasítást kaptak arra, hogy tiltsák le a programokhoz való hozzáférést. Néhány héttel ezelőtt
a kínai állami média a ChatGPT-t úgy mutatta be, mint az USA potenciális eszközét a „hamis információk terjesztésére”.
A China Daily cikke szerint a ChatGPT Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területtel, Kína legnagyobb, nemzetközi figyelem övezte renitens tartományával kapcsolatban feltett kérdésekre „az amerikai kormány politikai propagandáját követő válaszokat adott, miszerint: ott népirtás folyik”.
A kínai platformokon ma már a ChatGPT-re történő keresések egész egyszerűen nem vezetnek sehová, miután feltehetően működésbe is lépett a cenzúra.