Az utóbbi hetekben nem először uralkodott el a káosz a francia törvényhozásban. Ennek visszhangjaként napok óta a francia utcákon is elszabadultak az indulatok, a reform ellen tüntetők minden este országszerte összecsapnak a rendőrökkel.
Azt tudni lehetett, hogy Macron szívügye a nyugdíjreform, az egyik első lépésnek szánja, hogy átalakítsa az egész francia államgépezet működését. De valamivel nem számolt kellően, ez pedig a társadalom heves ellenállása. A jól előkészített „pedagógiai gyakorlatok”, hogy azért mégis a franciák dolgoznak a legrövidebb ideig Nyugat-Európában, a nyugdíjkasszát már jó ideje kölcsönökkel kellett megtámasztani, a társadalom meg egyfolytában öregszik, ezek az észérvek mind leperegtek a közvéleményről, kétharmaduk jelenleg is a reformot elutasítókkal ért egyet.
Az LR először nyugdíjreform mellett állt ki
Nagy hiba volt Macron részéről – amikor már tudta, hogy a francia társadalom többsége nem fogja megérteni a reform szükségességét, benne azt, hogy két évvel megemelik 64 évre a nyugdíjba vonulás korhatárát – hogy továbbra is a magának kijelölt úton haladt, és nem volt hajlandó legalább részben figyelembe venni a társadalom igényét. Ráadásul az elnöknek nincs abszolút többsége még a parlament alsóházában sem. Így alkalmi szövetségest kellett keresni a többség eléréséhez, amely majd felsorakozik a reform mellett.
Sokáig úgy tűnt, Macron meg is találta: ez pedig a Köztársaságiak (LR) tömörülése lett volna, amely hajlott a tervezet elfogadására, mint ahogy ezt meg is tette a szenátusban. Viszont a mérleg nyelvének bizonyuló jobboldali párt 61 képviselője közül jó néhány elkezdte kritikusan nézni a reformtervezetet. Hol van már az a De Gaulle-i elvekben megingathatatlan, mérsékelt párt, amely Chiracot és Sarkozyt hatalomra juttatta? Mert amit ma látunk, egy jellegtelen, határozatlan, vészesen leépülő politikai társaság, amelyben többnyire mindenki a saját pecsenyéjét sütögeti.
Ha a francia ellenzék összefogna, simán alakíthatna kormányt, ezzel alaposan megnehezítve Macron lépéseit. De nem fog, ugyanis olyan hatalmasak a politikai ellentétek, elég, ha csak a radikális szélsőbal- és jobboldalra gondolunk, hogy az elképzelhetetlen.