Hol a pénzünk?
Mindeközben az Európai Békekeret névre keresztelt, immár szinte kizárólagosan az ukrajnai fegyverszállítások kedvéért folyamatosan hizlalt alap legnagyobb befizetője Németország. (Tegyük hozzá: nem is lehet más, a költségvetésen kívüli számlára a befizetések nagyságát az egyes tagállamok gazdasága határozza meg.) Az alap az ukrajnai háború kitörése óta egyfajta kompenzációs eszköz szerepét tölti be, vagyis azok az országok, amelyek saját készletükből küldenek fegyvereket Kijevnek, a Békekeretből kapnak ellentételezést.
Ha ugyan kapnak. Lengyelország folyamatosan nyújtja be a számlákat, de az így is a brüsszeli pénzügyi megvonások és büntetések súlya alatt nyögő ország nem igazán látja e téren az Európai Bizottság olajozottan működő segítőkészségét, és eddigi kiadásainak csupán elenyésző töredékét kapta vissza kompenzációként. Morawiecki az interjúban nem felejtette el megjegyezni: Németország hozzájárulása az alaphoz cseppet sem nyűgözi le, és azt látja, hogy Berlin pusztán a kötelező befizetéseket teljesíti ahelyett, hogy mélyebbre nyúlna zsebében, és gazdaságához/gazdagságához méltó összegeket utalna.
Az EU-csúcson egyébként Lengyelország csatlakozott Szlovákia azon javaslatához, amely alapján 2023-ban további 3,5 milliárd euróval hizlalnák az alapot, ám a javaslattal végül egyedül maradtak.
Ötletroham
Morawiecki nem fogta vissza magát, amikor a háborús pénzügyi források előteremtéséről kérdezték. Mindenekelőtt rámutatott: a NATO által 2014-ben megfogalmazott cél, amely szerint 2024-re a tagországok GDP-jük 2 százalékát költik védelmi kiadásokra, immár nem elég. „Azt fogom szorgalmazni, hogy ez a kiadás minimum 3 százalék legyen” – mondta a lengyel kormányfő, aki éppen az év elején jelentette be, hogy hazája 4 százalékra bővíti a védelmi büdzsét, ezzel pedig arányait tekintve abszolút listavezetővé vált a NATO-tagországok között. Ötlete azért is érdekes, mert a 2 százalékot 2023-ig mindössze hét ország érte el, a legnagyobb gazdasággal rendelkező európai államok, mint Olaszország, Franciaország és Németország viszont nem jutottak el a bűvös határig. Utóbbi esetében egy egész esztendő telt el azzal, hogy Scholz kancellár hol megígérte a 2 százalékos keretet, hol visszatáncolt belőle, ezzel valóban komolytalanná téve egyébként is komolytalannak vélt haderőfejlesztési programját.