Az elszabaduló energiaárak Európában még nem váltottak ki akkora elégedetlenséget, hogy Európa másfajta stratégiát válasszon. Sőt, az sem ütötte még ki a biztosítékot, hogy most már egyre nyilvánvalóbb, Németország szövetségesei robbantották fel az Északi Áramlatot, majd ezek a szövetségesek egy nagyot szakítottak a gázszállításon. Persze az idő az oroszok szerint nekik dolgozik, hiszen Oroszország (ahogy Kína is) szívesen leválasztaná Európát az USA-ról, kialakítva valamiféle eurázsiai szövetséget.
Amerika meg tudta magyarázni az ukrán hadsereg támogatására fordított százmilliárd dollárt is,
hiszen ez csak a védelmi költségvetésének csupán töredéke, és milyen szépen apasztja az oroszok katonai képességeit. Ez igaz, de a Nyugat kifogyott a lőszerből, és már egyre többen figyelmeztetnek a nyakunkon lévő következő konfliktusra, Kína és Tajvan között, amire már az USA-nak nem igazán lesz lőszerkészlete.
Persze az sem elhanyagolható, hogy
az ukrajnai konfliktus kirobbanásával több fegyver fogy, sőt minden ország hirtelen fontosnak érzi a fegyverkezést.
Amerika, mint a világ egyik legnagyobb fegyvergyártója azért pár fillért leakaszthat erről is.
Azzal viszont nem számolt Amerika, hogy Kína – kihasználva a (részben már érdekkörébe vont) harmadik világ mai, illetve a gyarmati korból eredő sérelmeit – komoly lépéseket tehet majd az amerikai hegemón szerep látványos megtörése felé.
Kína már az ukrajnai konfliktus előtt is igyekezett megszerezni a nyersanyagok feletti ellenőrzést (pl. Afrikában), most viszont elérkezettnek látta az időt, hogy a jüanját is előtérbe tolja.
Minden pénznek addig van értéke, míg létezik mögötte az a hit, miszerint valamit kapunk is érte. A dollár értékét javarészt az adta, hogy főképp a nyersanyagok és az energiahordozók kereskedelme az amerikaiak pénznemében folyt. Kína ezen változtatott, amikor az Öböl menti országokkal egyezséget kötött, hogy olajukért jüant is elfogadnak, a jüanért pedig vehetnek Kínától fejlesztéseket, befektetéseket vagy beválthatják aranyra is.
Azt már mellékesen jegyezzük meg, hogy
Kína olcsóbban jut hozzá a világ olajkészletének szankcionált 40 százalékához (orosz, iráni, venezuelai), illetve most kötött egyezséget a másik 40 százalékra, az arabokéra.
a világ olajkészletének szankcionált 40 százalékához (orosz, iráni, venezuelai), illetve most kötött egyezséget a másik 40 százalékra, az arabokéra. Haladunk a kettős valutarendszer kialakulása felé, aminek egyik fontos eleme, hogy pár ázsiai jegybank elindította a digitális valutáik egyenes átváltását, ami szintén a dollár kikerülését szolgálja.