EU-s és hazai energiastratégiai célkitűzés a megújuló energiahordozókon alapuló energiatermelés részarányának növelése, amely
Magyarországon jellemzően naperőműveken keresztül valósul meg, amelyek száma dinamikusan nőtt az elmúlt évtizedben
a KÁT, illetve a Metár rendszernek köszönhetően. Várakozások szerint 2030-ra akár az 13.000 megawattot is elérheti tehát a hazai PV (napelemes) beépített kapacitás, amiben kulcsszerepe lehet a cPPA-knak.
„A cPPA szerződések lehetővé teszik, hogy a vállalkozások megújuló alapú villamos energiát vásárolhassanak a termelőtől előre meghatározott áron, előre meghatározott szerződéses időszak alatt, a rögzített ár pedig kiszámíthatóbb energiaköltséget eredményez a vállalatok számára” – emelte ki Simon Gábor. Nemcsak felhasználói, de termelői oldalról is előnyös konstrukció lehet, hiszen lehetőséget ad a piacra jutás gazdaságos módjára, biztosítja a beruházás megtérülését, és lehetővé teszi az erőművi projektek banki finanszírozhatóságát.
„Ugyan ezek a szerződések már régóta jelen vannak a nemzetközi piacon, azonban az elmúlt időszakban lezajlott események egy erőteljes fellendülést tettek lehetővé,
napjainkban ugyanis minden eddiginél nagyobb jelentősége van a kiszámíthatóságnak és a fenntarthatóságnak”
– mondta el Györfi-Tóth Péter.
Milyen árazási struktúrák működnek világszerte?
A globális piacon 2021-ben jelentős, 2020-hoz képest közel 25 százalékos bővülés volt megfigyelhető. Globálisan 31 GW cPPA kapacitás került leszerződésre, ebből közel 9 GW Európában, ahol egyértelműen élen jár Spanyolország, illetve a szélenergiának köszönhetően a skandináv országok.
1. Rögzített ár
Minden futamidőre megfelelő lehet, de hosszú távú, terhes kötelezettséget jelenthet a vevőnek, ha a nagykereskedelmi villamosenergia-árak csökkennek (ún. futamidő kockázat).
2. Inflációval indexált fix ár
A felek egy olyan induló villamosenergia-árat határoznak meg, amely évente az inflációval emelkedik – fogyasztói árindex (CPI) vagy hasonló, nyilvánosan publikált inflációs index változás alapján. A fix áras struktúrához hasonlóan a villamosenergia-ár változásának kockázatát a vevő viseli.
3. Hibrid ár
A termelés meghatározott százalékára (például 60 százalékára) rögzített áron kötnek a felek szerződést, míg a termelés fennmaradó százalékára (például 40 százalékára) piaci áron szerződnek. Ebben a struktúrában a villamosenergia-termelő és a vevő megosztja a villamosenergia-ár változásának kockázatát.