Hatalmas belső vita a dollár körül – mi lesz veled Amerika?

2022. november 17. 07:17

Bár mindketten a Clinton adminisztráció minisztereiként szolgáltak, és mindketten Obama gazdasági tanácsadó stábjában is helyet kaptak, Robert Reich és Larry Summers teljesen eltérő véleménnyel vannak az amerikai jegybank (Fed) monetáris politikájáról.

2022. november 17. 07:17
null

Az amerikai jegybank – Federal Reserve – generációk óta a legagresszívebb kampányát hajtja végre kamatemelésekkel az áremelkedések kordában tartása végett. E feltételezés szerint az alapvető gazdasági probléma a szűkös munkaerőpiac – a vállalatok a munkaerő-vadászat keretében nagyobb béreket kínálnak, hogy újabb tehetségeket vonzanak be – ami a bérek emelkedését okozza, ezáltal pedig az árak emelkedését is. 

A Fed pedig úgy véli: kamatemelésekkel lassíthatja le a bérnövekedés által okozott inflációt. (A gyorsan erősödő dollár és az olcsó helyi energia (például palagáz mezők) miatt az USA nem küzd az EU-hoz hasonló inflációs nyomással – a szerk.)

Reich: a kamatemelések sikertelenek, a vállalati kapzsiság húzza fel az inflációt 

Ahogyan azt korábban a Makronóm megírta, Robert Reich, a Clinton adminisztráció munkaügyi minisztere szerint az amerikai jegybank rosszul gondolkodik, nagy hibát követ el, hiszen a bérek növekedése eddig nem tartotta a lépést az inflációval, ráadásul a legtöbb dolgozó fizetése csökken a valós vásárlóerőt tekintve. 

A közgazdász szerint ahelyett, hogy a bérnövekedés inflációt okozna, valójában inkább csökkenti az inflációs nyomást.

Reich, aki még Obama gazdasági tanácsadó stábjában is helyet kapott, kiemeli, hogy a napjainkban tapasztalt infláció egy globális jelenség, ami nagyrészt a folyamatos globális ellátási sokkoknak köszönhető, mint az orosz-ukrán konfliktus és a kínai Covid-zárlatok, amelyek hozzájárultak az energia-, élelmiszer- és csúcstechnológiai alkatrészek globális hiányához.

Az amerikai inflációt azonban elsősorban a vállalati kapzsiság húzza fel, ugyanis a vállalatok növekvő költségeiket használják ürügyül, hogy ezek fölé emeljék termékeik árait, ami nagyobb profithoz vezet – ez az oka annak is, hogy a vállalati nyereségek közel fél évszázada nem látott szintet értek el, véli a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem professzora.

Reich rámutat, hogy a 80-as évek óta az Egyesült Államokban az iparágak kétharmada koncentráltabbá vált,

ennek eredményeképpen pedig a vállalatok úgy emelhetik áraikat, ahogyan csak akarják, miközben simán megtartják ügyfeleiket, hiszen versenyhelyzettel szinte alig kell számolniuk. 

A jelenlegi inflációs nyomás pedig tökéletes fedezetet ad e domináns vállalatoknak, hogy megerősítsék monopolisztikus helyzetüket, írja a közgazdász. Reich szerint a Biden-adminisztráció pedig azért nem foglalkozik a nagyvállalatok tevékenységeivel az infláció kapcsán, mivel a demokraták vállalati finanszírozói világossá tették, nem akarják, hogy a Fehér Ház vagy a demokrata jelöltek őket hibáztassák a tartós árszínvonal növekedéséért, tudósította nemrég a Makronóm. 

Summers: tovább kell kamatot emelni, nem a vállalatok a felelősek 

Teljesen ellentétes véleménnyel áll elő az infláció okairól, és annak kezeléséről Reich egykori kollégája, a Clinton adminisztráció pénzügyminisztere Lawrence Summers, aki az utóbbi időben a Volcker-féle monetáris szigorítás legnagyobb támogatójának mutatkozik.

Szerinte a Fed eddig jól döntött – sőt a közgazdász úgy véli, hogy az amerikai jegybanknak nemcsak folytatni kellene a kamatemeléseket, hanem átlépni az 5 százalékos határt is (jelenleg a jegybank irányadó kamata 3 és 3,75 százalék között mozog).

Obama elnök egykori gazdasági főtanácsadója azt jósolja, hogy ennek kimenetele egy súlyos recesszió lenne, amelynek eredményeképpen a munkanélküliségi ráta körülbelül 6 százalékra emelkedne.

– árulta el a Financial Times-nak Summers. 

Α Harvard professzora már nyáron is hangsúlyozta, hogy egy recesszió inkább megoldást kínálna a jelenlegi tartós árszínvonal növekedés problémájára: öt év öt százalék feletti munkanélküliségre van szükség az infláció visszaszorításához az amerikai közgazdász szerint.

Summers „félretájékozódottnak” nevezte azokat a közgazdászokat – köztük tehát Reich-ot is – és politikusokat, akik arra késztetik a Fed-et, hogy állítsa le a folyamatos kamatemeléseket, mivel azok válságot idézhetnek elő. A régebben az amerikai jegybankot hevesen kritizáló közgazdász most azzal érvel, hogy sokkal nagyobb kockázatot jelent a gazdaság számára, ha a Fed nem tesz eleget az árak csökkentése érdekében. 

A híres közgazdász heves kritikával bírálta a trösztellenes törvényeket is, főleg miután Joe Biden amerikai elnök felvetette annak lehetőségét, hogy egy váratlan nyereséget terhelő adóval (windfall tax) „büntetné meg” az olajipart a magas (energia)árak miatt.

Summers – Reich-al szemben – úgy véli, hogy a vállalatoknak semmi közük az inflációhoz, és ha a választók azt keresik, hogy ki okolható az inflációért, nem szabad hibáztatni a nagyvállalatokat és a rekord szintű vállalati profitokat.

(Fotó: Pixabay)

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szilágyi Miklós
2022. november 17. 21:49
Ugyanazt tudom írni mint az előző hozzászóló (Ízi). Egy kapitalista centrum országot - ráadásul még pár évig mindenképpen a legnagyobb pénzügyi-ipari termelésű USA-t - hasonlítasz össze a félperifériává süllyesztett EU-n belül is erőforrás szivattyú alatt álló kis hazánkkal. A centrum pufferzónaként használja a perifériát, nemhogy minket, de az EU mag országait is! Ezek a folyamatok, inflációkezelő módszerek amiket írtál, nem konvertálhatóak egy az egyben a magyar viszonyokra.
Gèbi
2022. november 17. 21:49
A dollár "értéke" ma abban van elsősorban, hogy "világ valutaként" használják, ami károkat okoz a nemzeteknek. Bukása akkor következik be ha ezt a szerepét mellőzik világszerte. Ez a folyamat már elindult például a BRICS országok megalakulásával. Mivel Kína gazdasági súlya növekszik ezért a vele való gazdasági kapcsolatokban már egyre kevésbé játszik szerepet a dollár. Az USA ezt pontosan tudja és ezért szít nyíltan szerte a világban konfliktusokat, de ennek is rövidesen vége lesz.
Ízirájder
2022. november 17. 21:49
Az árak nem emelkednek. Az árakat a multik emelik a gyarmatokon mert otthon nem szabad. Ez így van már évtizedek óta. Csak most jól jön az évvégi bónuszhoz egy kis extra profit.
Zsaturnuzs
2022. november 17. 21:48
A vállalati kapzsiságról szóló, belinkelt cikk (extra)profitadót és árstopot javasol az infláció megfékezésére. Ezek a végső eszközök közé tartoznak a bérstopppal együtt. Magyarországon lassan mindhárom végfék ellenére is vágtat az infláció, ennyit a hatásosságukról. No és a vállalatok MINDIG kapzsik voltak, ez a vállalatok, sőt, az emberek alaptermészetébe tartozik. A szokás szerint kárhoztatott tényezők közül még a vállalatok monopolhelyzete, sőt, kartellezése sem teszi lehetővé az árak korlátlan emelését, legalábbis a fogyasztói piacon. (A kormányzati megrendeléseknél is csak az összefonódások, magyarul a korrupció teszi lehetővé mégis.) A pénzbőség pedig némi késéssel ugyan, de valahogy MINDIG növeli az inflációt, amit aztán nehéz lefékezni. A rejtélyek nyitja az, hogy az infláció lassan reagál a különféle hatásokra, a kapkodás itt csak a hibázás esélyét növeli. MAGYARORSZÁGON 2021-BEN MÁR MOTORFÉKRE LETT VOLNA SZÜKSÉG, DE TOVÁBB TAPOSTUK A GÁZT. Késő bánat, most (részben) emiatt vagyunk bajban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!