Mint sok oroszországi városban, Voloszovóban is oszlopokra szerelt hangszórók segítségével hallgatják az oroszok nemzeti dalaikat az ünnepeken, most viszont teljesen más célt szolgálnak ezek a hangszórók: a férfiakat hívják a hadseregbe.
„Két önkéntes tüzérségi zászlóaljat alakítanak. 18 és 60 év közötti férfiakat várunk a csatlakozásra!”
Ezt az üzenetet ismételgetik újra és újra. A közösségi média, a televízió és az óriásplakátok is arra buzdítják a férfiakat, hogy írjanak alá rövid távú szerződést a hadsereggel, és harcoljanak Ukrajnában.
Mit szólnak ehhez az oroszok?
Will Vernon, a BBC újságírója megállított egy férfit az utcán Voloszovóban, és megkérdezte tőle, hogy támogatja-e az önkéntesek toborzását. „Igen!” – felelt a férfi – „Ha fiatal lennék, én is mennék, de már túl öreg vagyok” – mondja ökölbe szorított kézzel. „Bombázni kellene őket!”
A városlakók többsége azonban kevésbé lelkes. „A háborúról még beszélni is fájdalmas” – panaszkodott egy nő. „A testvéreidet megölni rossz dolog.” Vernon megkérdezte tőle, mit mondana, ha valamelyik rokona csatlakozni szeretne a hadsereghez.
„Miért menne? Csak a holttestüket hozzák vissza.”
Életüket adják: ki pénzért, ki a hazáért
Oroszország nem közöl számokat, de nyugati tisztviselők szerint
70-80 ezer orosz katona halt meg vagy sebesült meg,
mióta hat hónappal ezelőtt megkezdődött az invázió.
Will Vernon szerint a sérülések és halálesetek miatt fogynak az orosz katonák, így Oroszország hatalmas pénzeket költ arra, hogy új önkéntesek vonzzon a háborúba: telket és prémium lakóhelyeket kínálnak az önkénteseknek, hogy gyermekeiket orosz iskolákba járassák.
Putyin már képzetlen rabokat is bevon a háborúba, csak hogy meglegyen a létszám
A Makronóm már beszámolt róla korábban, hogy törlik a bűnügyi nyilvántartását azoknak a raboknak, akik élnek a lehetőséggel, s emellett még 5 millió rubel (77 191 euró) értékű biztosítási csomagot ajánlanak fel számukra, amelyet haláluk esetén a családjuknak fizetnek ki.
„Eleinte a börtönökben lévő zsoldosok különítménye olyan emberekkel próbált kapcsolatba lépni, akik korábban a hadseregben szolgáltak, de most már olyan foglyokat is visznek, akiknek nincs harci tapasztalatuk” – mondta Olga Romanova emberi jogi aktivista.
A foglyok toborzása valószínűleg a Kreml kísérlete arra, hogy a hivatalos halálozási adatok növekedésének veszélye nélkül erősítse meg a frontvonal létszámát – ez úgy lehetséges, hogy az elítélteket, akik meghalnak a csatában, semmilyen statisztikai katonai összesítésben nem fogják nyilvántartani.
A Makronóm már beszámolt róla korábban, hogy , akik élnek a lehetőséggel, s emellett még 5 millió rubel (77 191 euró) értékű biztosítási csomagot ajánlanak fel számukra, amelyet haláluk esetén a családjuknak fizetnek ki.
– mondta Olga Romanova emberi jogi aktivista.
A foglyok toborzása valószínűleg a Kreml kísérlete arra, hogy a hivatalos halálozási adatok növekedésének veszélye nélkül erősítse meg a frontvonal létszámát – ez úgy lehetséges, hogy az elítélteket, akik meghalnak a csatában, semmilyen statisztikai katonai összesítésben nem fogják nyilvántartani.Roman Dobrokhotov oknyomozó újságíró szerint a toborzás a hatóságok kétségbeesésének jele:
„Nem ilyen katonákra van szükség egy győztes háborúhoz. A Kreml még mindig abban reménykedik, hogy a mennyiség győzedelmeskedhet a minőség felett.”
A potenciális újoncoknak felajánlott szemet gyönyörködtető pénzösszegek ellenére – egyes esetekben akár havi 4700 font (5700 dollár) – Roman szerint a valóság más.