Hét hónap telt el azóta, hogy a Bank of England hosszú idő után először emelt kamatot, négy hónapja az amerikai Fed, és egy hónapja, hogy a svájci jegybank is meglepett ugyanezzel a döntéssel. Eljött az ideje, hogy csökkentsék az olcsó pénzt Európában is, 11 év után először. A piacok 0,25 százalékpontos emelkedésre számítottak, bár voltak hangok, amelyek nagyobb emelkedést követeltek.
Ezzel a jegybank a monetáris politika normalizálásába kezdett. „A Kormányzótanács helyénvalónak tartotta, hogy a korábbi ülésén jelzettnél nagyobb első lépést tegyen a kamat normalizálása terén” - áll az EKB közleményében.
Az irányadó refinanszírozási műveletek kamatlába, valamint az egynapos refinanszírozási és az egynapos sterilizációs műveletek kamatlába így 0,50 százalékra, 0,75 százalékra, illetve nulla százalékra emelkedik. Ez a döntés 2022. július 27-től lesz hatályos.
Tehát véget ér a negatív kamatlábak időszaka.
Nem csak a kamatlábak
Emellett az EKB új programot mutatott be, amelynek célja, hogy megvédje az egyes euróövezeti országokat a túl nagy sokktól, amelyet a kamatemelés okozhat. Ez egy úgynevezett monetáris politikai transzmisszió védelmét szolgáló eszköz (Transmission Protection Instrument – TPI). Célja, hogy tompítsa az egyes államkötvények hozamára gyakorolt túlzottan negatív hatásokat. Ha egyes országok kötvényeinek hozamai túlságosan megemelkednek, ezek az országok majd nehezen tudják finanszírozni szükségleteiket a piacon. A TPI a fragmentáció, töredezettség elleni eszköz, amelynek célja, hogy enyhítse a leginkább eladósodott országokra gyakorolt negatív hatásokat. A program nagysága a fenyegető kockázatok súlyosságától függ. Az EKB nem feltétlenül fogja aktiválni a programot, ha nem tartja szükségesnek.
Sokan a TPI-t „Mentsük meg Olaszországot” műveletnek nevezik.
Az eszközt azért hozták létre, mert az EKB-nak az áremelkedések elleni küzdelem mellett arra is ügyelnie kell, hogy ne veszélyeztesse az egyes országok, különösen a bajba jutott országok működését. Olaszországban például óriási az instabilitás. Az EKB-nak alaposan meg kell fontolnia, hogy döntésének milyen hatása lesz, különösen Olaszország esetében,amely az euróövezet harmadik legnagyobb gazdasága. A politikai instabilitás miatt Olaszország számára a finanszírozás költségei emelkednek. A német és az olasz tízéves államkötvények hozamkülönbsége meghaladta a kétszáz bázispontot, így kíváncsian várták, hogy az EKB milyen eszközt vezet be a helyzet kezelésére. A TPI-nek kellene hozzájárulnia ahhoz, hogy a bajba jutott országok kötvényeinek hozamai ne emelkedjenek jelentősen.
A döntés bejelentése előtt a piacon volt némi aggodalom, hogy az EKB által bemutatott megoldás nem lesz elégséges.
Az elmúlt hónapokban megfigyelhettük az államkötvények hozamainak jelentős növekedését, valamint az euró árfolyamának gyengülését a dollárral való paritás alá. Ennek egyik oka volt az új eszközök vásárlásának leállítása, az EKB és az amerikai Fed lényegesen eltérő megközelítése, valamint a gazdasági kilátások romlása, ami komolyabb hatást váltott ki az Atlanti-óceán európai oldalán.