Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
A kormány célja a körforgásos gazdaság fejlesztése, amelyben a keletkező hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosul újra. Ennek érdekében jövő júliustól úgy alakul át a hazai hulladékgazdálkodás rendszere, hogy abban az állam helyett egy magáncég lesz a főszereplő - áll a Technológiai és Ipari Minisztérium közleményében.
A MOL Nyrt. nyerte meg azt a 35 évre szóló koncessziós beszerzési eljárást, amit az állami hulladékgazdálkodási közfeladat gyakorlása jogának átengedése tárgyában írtak ki, magyarán: a szemétszállítást 2023. július 1-től a vállalat végzi az állam helyett. "Az új koncessziós modell a rezsicsökkentés eredményeinek fenntartása és az uniós célértékek határidőre történő teljesítése mellett egységesen magas színvonalon biztosítja a szolgáltatást valamennyi magyarországi településen. A jövőben a társaság látja el az állami hulladékgazdálkodási közfeladatot, amelyet kormányzati, szakpolitikai oldalról a Technológiai és Ipari Minisztérium felügyel majd" - mondta Palkovics László technológiai és ipari miniszter a koncessziós beszerzési eljárás eredménye kapcsán.
A közlemény rámutat: az Európai Unió 2035-ig a települési hulladék 65 százalékos újrahasznosítását írja elő, a hulladéklerakókba pedig csupán a hulladék 10 százaléka kerülhet. Ennek megfelelően
valamint olyan technológiai megoldások kialakítása, amelyek még több hasznos anyag kinyerését teszik lehetővé a hulladékból.
Ennek elérésére
a kötelező visszaváltási rendszer és a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működtetésére, valamint kialakít egy, évente legalább 100 ezer tonna települési szilárd hulladék energetikai hasznosítására alkalmas üzemet is.
„A MOL stratégiai célja, hogy hulladékgazdálkodási tevékenységével is hozzájáruljon a hazai és regionális körforgásos gazdaság fejlesztéséhez. Pénzügyileg biztos alapokon álló, nagy szaktudással rendelkező vállalatként, évente már most is több mint 100 ezer tonna hulladékot kezelünk, így minden eszközünk és tapasztalatunk megvan ahhoz, hogy a hazai hulladékgazdálkodási rendszert összefogva, átláthatóan és hatékonyan támogassuk az Európai Unió környezet- és klímavédelmi céljainak teljesítését” – mondta Világi Oszkár, a MOL vezérigazgató-helyettese.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán