Az Európai Bizottság jóváhagyta Magyarország tervét – de van egy nagy csavar a történetben
A 19 milliárd euró sorsa még mindig nem dőlt el, pedig tényszerűen járna a magyaroknak.
Mutatjuk a 2022-es Audi-Dining Guide Év Étterme Gála díjazottjait.
Május 16-án, hétfőn este tartották az Audi-Dining Guide Év Étterme Díjátadó Gálát, mely a hazai gasztroélet legvártabb és legjelentősebb eseménye minden évben. Az Év Étterme a Rumour by Rácz Jenő lett, a Restaurant Best of The Best díjat a Stand Étterem kapta. Az első Év Cocktail Bárja díjat a Black Swan Budapest, a Fenntarthatósági Díjat az őriszentpéteri Pajta nyerte el. A Pastry Shop Best Of The Best díjat a Mihályi Patisserie kapta, az Év Cukrász Teljesítményéért Menyhárt Attila vehetett át díjat, az Év Cukrászdája pedig a Málna The Pastry Shop lett. Különdíjat kapott a magyar Bocuse d’Or csapat az Év Szakács Teljesítményéért, az Év Ifjú Séftehetsége a Rutin fiatal séfje, Pallag Dávid lett, a Dining Guide-Audi Életműdíjasa Pintér Katalin. Az Év Séfje az osztrák származású séflegenda, Wolfgang Puck, aki a tavalyi évben nyitotta meg első európai éttermét Budapesten. Az Év Éttermi Szervize díjat a Déryné vehette át, az Év Borlapja nyertese a Felix Kitchen & Bar. Az Év Innovatív Konyhája díját a Mák Restaurant kapta, az Év Ígéretes Étterme pedig a Szaletly Vendéglő és Kert lett.
Az Év Étterme Díj nyertesének kihirdetése előtt átadták a gála legújabb kategóriáinak győzteseit, köztük az új Dining Guide Restaurant Best Of The Best minősítést is. Az Audi-Dining Guide TOP100 Étteremkalauz idei évben bevezetett nagy újdonsága, hogy a nemzetközi gyakorlatokhoz hasonlóan egy új kategóriát hoz létre a Best Of The Best minősítéssel. A legjobbak legjobbjai besorolással ismeri el azon egységek példamutató minőségét, amelyek az ezt megelőző évek Étteremkalauzaiban minimum 3 évben is a kategóriájuk legjobb helyezését érték el.
A Dining Guide Best of The Best helyezését az adott vendéglátóhely addig tarthatja meg, amíg az egység szakmai munkájának vezetése és az egység helyszíne változatlan marad, illetve a teszteléseken mutatott teljesítménye 90 pont feletti számot mutat. A Best Of The Best díjjal elismert vendéglátóhely a kategóriája TOP10-es mezőnyéből kiemelve külön besorolás alá esik – mondta Herczeg Zoltán, a Dining Guide felelős kiadója. Az új kategória első díjazottja a Stand Étterem lett, amely az elmúlt három évben az Év Étterme díj győztese volt. A decens megjelenésű, kozmopolita hangulatú csúcsétterem minden elemében kifinomult precizitással, erős „fine” gasztronómiai koncepcióval és világszínvonalú éttermi szervizzel fogadja vendégeit. A Stand nyitása óta finoman kidolgozott és elegánsan megjelenített, a magyar gasztronómia régió alapanyagaira épülő, és a hazai konyhai tradíciók kortárs, modern felfogású tányérjaival, menüsoraival nyűgözi le a külföldi vendégeket és a gasztronómiát értő és érző lokálpatriótákat.
Az új díjkategória mellett új TOP10-es listát is találunk az idei Étteremkalauzban: „A kiadvány az idei évben külön fejezetben egy TOP10-es listával és az Év Cocktail Bárja díjjal értékeli az elmúlt években tapasztalható hazai bárélet fejlődését. A magyar bárkultúra mára már nem csak a külföldi vendégek igényeinek kielégítését hivatott beteljesíteni, hanem a hazai értő közönség egyre erősödő táborát is jól szolgálja”. Az első Dining Guide Év Cocktail Bárja díjat a Black Swan Budapest nyerte el.
Az Audi-Dining Guide TOP100 Étteremkalauz az egységek fenntartható gondolkodásmódját, ökológiai szemléletét is figyelemmel követi. Az idei a harmadik alkalom, hogy átadták a Fenntarthatósági Díjat, melyet a felelős gondolkodású családi vállalkozásként működtetett Pajta kapta.
A Dining Guide a cukrászdák között is kihirdette a legjobbak legjobbját. A Pastry Shop Best Of The Best díjat a Mihályi Patisserie kapta, melyet a Dining Guide 2018 óta négy éven át értékelt az Év Cukrászdája díjjal. Az Év Cukrász Teljesítményéért Menyhárt Attila, a Four Seasons Hotel Gresham Palace vezető cukrász séfje vehetett át díjat. Az Év Cukrászdája 2022-ben a Málna The Pastry Shop lett: a Gerbeaud egykori főcukrásza, Kolonics Zoltán és felesége, Ágnes családi vállalkozása egy nagyon komoly, modern felfogású francia stílusú cukrászda, desszert koncepciói nagyon finom, érzékeny összeállítású desszertek, amelyek minősége a magyar mezőnyben magasan a legjobbak közé emeli a Málnát.
A Bocuse d’Or idén tavasszal Budapesten tartott európai döntőjén második helyezést elérő magyar Bocuse csapatot a Dining Guide az Év Szakács Teljesítménye díjjal értékelte. Az Év Ifjú Séftehetsége a Rutin fiatal séfje, Pallag Dávid lett: modern bisztrókonyháról alkotott képe, a jól eltalált ízek, a fogásokon tetten érhető gasztronómiai ösztönössége magabiztosan kiemeli a Rutint az átlag bisztrók mezőnyéből. A Dining Guide-Audi Életműdíjat idén Pintér Katalin kapta, akinek nevéhez olyan legendás vendéglátóhelyek fűződnek, mint a Gerbeaud és az Onyx. A Dining Guide-Master Good Év Séfje az osztrák származású séflegenda, Wolfgang Puck, aki a tavalyi évben nyitotta meg első európai éttermét a Matild Palace-ban. A Spago Budapest konyháját a komoly szakmai múlttal rendelkező Szántó István séf vezeti, akinek prezentációjában 2022-ben, az Oscar-gálák történetében először ikonikus magyar ételeket is kóstolhattak a vendégek.
Magas színvonalú teljesítményéért a Dining Guide-Unicum Riserva Év Éttermi Szervize díjat a Déryné vehette át, a Dining Guide-Lanson Év Borlapja nyertese a Felix Kitchen & Bar. A Dining Guide-Unicum Barista Év Innovatív Konyhája díját a Mák Restaurant kapta, az Év Ígéretes Étterme pedig a Szaletly Vendéglő és Kert lett.
Idén is az ex-Michelin igazgató, Fausto Arrighi segítette a TOP10 étterem kiválasztását
A Dining Guide az elmúlt évekhez hasonlóan az idei TOP10-es rangsor felállításában is Fausto Arrighi segítségét kérte. Fausto Arrighi, a legendás Michelin Guide exdirektora vezető tanácsadói jelenlétével 6. éve segíti az Étteremkalauz munkáját. Az elmúlt években folyamatosan tesztelte a magyar éttermek teljesítményét, így vele egy olyan nemzetközi értelemben is jól megfogalmazott szaktekintély vesz részt a Dining Guide munkájában, aki jól ismeri a széles értelemben vett magyar csúcsgasztronómia elmúlt években mutatott teljesítményét.
Herczeg Zoltán elmondta, bár a világ és a hazai gasztronómia állapotát az elmúlt időszak történései, az időszakos étterembezárások különösen nehéz helyzetbe hozták,
Hangsúlyozta azt is, hogy éttermi tesztek végeredményeinek alapos vizsgálata és mérlegelése után létrejött listának nem célja, hogy pozíciókat „ajándékozzon”, és természetesen még kevésbé akar „büntetni” teljesítményeket. „A kiadvány célja, hogy az étterembe járó fogyasztók szemszögéből nézve mérje fel a magyarországi éttermek teljesítményét, és ajánlja azokat az olvasóknak” – mondta Herczeg Zoltán.
Rácz Jenő étterme, a Rumour az Év Étterme 2022-ben
Rácz Jenő séfnek és a Costes Groupot alapító Gerendai Károlynak közös vállalkozása a Rumour étterem. A külföldről hazatérő, hazai televíziós tehetségkutató főzőshow népszerű zsűritagjának első magyarországi étterme, a hazai éttermi kínálatban újszerűnek számító egyedi „chef’s table” koncepcióval várja a vendégeit. A Rumour a budapesti éttermi élet első, a séf személyére építő, őt a központba helyező étterme, amely nem csak a vendég gasztronómiai érzékeire kíván hatással lenni. A vendégeket a látványkonyhát körülvevő pult köré ültetik, és a vacsorát a séf, a sommelier és az egész éttermi személyzet vezetésével kísérik végig, egyfajta közösségi érzésre építve. Az étterem saját meghatározása szerint
ennek megfelelően a gasztronómiai élményt kiegészítő elemekkel, gegekkel jeleníti meg. A Rumour ételkínálata az ismert, jól érthető és beazonosítható, biztonságos, klasszikus fine dining stílust képviseli, olykor formabontó tálalással. A tesztelések eredményeként és a hazai vendégközösség körében elért, a fine dining éttermi stílus népszerűsítésének eddig nem látott teljesítményét is figyelembe véve 2022-ben az Audi-Dining Guide Étteremkalauz a Rumour By Rácz Jenő éttermet Az Év Étterme Díjjal ismeri el.
A lista következő helyén a tatai Platán Gourmet Étterem található. Pesti István séf az elmúlt években már a Platán étteremben bebizonyította, hogy nem kell ahhoz népszerű turistadesztináció, hogy megtalálja a gourmet közönséget. 2021-ben a Platán Tata formációk egy új fine dining koncepcióval, a Platán Gourmet étteremmel bővültek ki, amely egyértelműen egy ízig-vérig magas minőségű gasztronómiát felvállaló koncepció. A konyhai stílus nehezen kategorizálható, a vidéki éttermek utóbbi években trendszerű farm-to-fork koncepcióját elkerülve, inkább a nagyvárosi kozmopolita gondolkodásmódot képviseli. A 10 és 12 fogásos degusztációs menüket kínáló étterem alapanyaghasználata rendkívül változatos, a választék részét képzik többek között a tengeri halak, a langusztino, a borjú bríz, a galamb. Az étlap egyértelműen a séf erős és egyedi fúziós gasztronómia gondolkodását, világát tükrözi.
Tiago Sabarigo séf magyar feleségével, Jenei Évával 2020-ban nyitották meg az V. kerületben közös, portugál-magyar hagyományokra alapozó fine dining éttermüket, az Essência-t. Az étterem konyhai stílusát a tulajdonos/séf portugál ízei mellett a magyar konyha és a hazai alapanyagok egy, csak az Essência Restaurantra jellemző fúziós gondolkodásban hozták létre. Az Essência rusztikusan elegáns belső terének első része erős portugál stílus jegyeket vonultat fel, az étterem belső részét nagyon meghatározza a látványos nyitott konyha koncepció. Az étterem kínálata minden tekintetben egyedi, a csak a séf személyiségére és az érzékeny fúziós szemléletére építő gasztronómia teljesítmény Budapest legjobb fine dining éttermei közé sorolja az Essênciát.
A Salt Budapest teljesítményéről az biztosan elmondható, hogy ma is a hazai gasztronómia élmezőnyébe tartozik. A gasztronómiai koncepciót jegyző Tóth Szilárd következetesen halad előre a hazánkban még diszkréten reprezentált progresszív éttermi stílus meghonosításának útján. Az étterem gondolkodásmódja az elmúlt évtizedekben divatossá vált észak-európai, úgynevezett ‘nordic’ éttermi stílust követi, amely irányzat jellemzője, hogy reprezentánsaik formabontó módon, naturális szemlélettel közelítenek a régiós konyhák klasszikus alapanyagaihoz. A Salt konyhája természetesen a hazai, és Tóth Szilárd szülőhelyének, az Északkelet-Magyarország gasztronómiájának egy a séf látásmódja szerinti bemutatása és annak újraértelmezése.
A Pasztell az egyetlen hazai étterem, melynek 2 Michelin-csillagos olasz séf a résztulajdonosa. Nicola Portinari 2019-es érkezése minden területen előremozdította az éttermet, az enteriőrtől kezdve a vacsorákhoz használt porcelán tányérokon át Erdei János séf és a konyha olaszországi tréningjéig. A magyar konyhafőnök sűrűn jár Venetóba, ahol ilyenkor a neves étterem konyháján tökéletesíti a Pasztell kínálatát. A séf a szaktudását és a kint tapasztaltakat elegyítve, az olasz és a magyar konyhát szorosan fuzionálva alkot feledhetetlen ízeket és emlékezetes tányérképeket. Az étterem „tányérjai”, a tálalási stílus inkább a „casual fine dining” irányzatnak megfelelően mozdulnak – a Pasztell ízei kiműveltek, néhol finoman nosztalgikusak, máshol pedig jövőbe tekintenek. Az étlap emblematikus elemei a „Made in Hungary” kacsamájétel, a vegán „Föld” elnevezésű tányér és az egyszerűen csak „Paprikás krumplinak” nevezett, az ízlelőbimbókra elementáris erővel ható fúziós koncepció.
A 2010 óta működő Budapest belvárosi Borkonyha Étterem 2014 óta őrzi Michelin-csillagát, és ez idő alatt mit sem veszített bisztrós bájából.
az étterem kulisszái mögé is betekintést nyújtó élmény voucherekkel is, amelyek azóta is nagy népszerűségnek örvendenek a vendégek körében. Sárközi Ákos executive séf mellett a kezdetektől helyt áll Puskás Csaba séf, aki évek óta magabiztosan viszi az étterem konyháját. A Borkonyha fogásai jól felismerhető stílusjegyekkel bírnak. A kreatív fine dining ételekben felfedezhető Sárközi Ákos képzőművészeti ihletettségű forma- és színhasználata, és az olyan nemes alapanyagok mellett, mint a kaviár, tokhal, szarvasgomba vagy Wagyu-marha, bátran nyúlnak állati belsőségekhez is. Béres Anett cukrászséf mára a Borkonyha meghatározó személyisége, keze alatt épp úgy születnek elvont fine dining desszert koncepciók, mint újragondolt házias magyar édességek, a vargabélestől a hájas tésztán át a tolófánkig.
Az idei év februárjában közel kétéves leállás után nyitott újra a Babel Budapest. Az étterem konyháját unortodox módon, már nem egy séf, hanem egy konyhai team, a tulajdonos, Hlatky-Schlichter Hubert irányításával és Daniel Berlin svéd nemzetiségű „chef consultant” segítségével építették újra. Ennek megfelelően az új Babel gondolkodásmódja, az ételek interpretációja a ma divatos irányzat, a „nordic cuisine” stílusjegyeit hordozza magán. Az új Babel étterem ennek ellenére nem folytatása a megelőző időszak inkább kísérletezőnek mondható stílusának. A Babel Budapest jól kidolgozott, biztos elemeket felvonultató, intelligens, finom „pasztell stílusú” ételsorokat kínál, húsos vagy vegán változatban. Az étlap kínálata alapvetően hazai alapanyagokra fókuszál, és egy-két tányér erejéig a közelmúlt hazai gasztronómiájának ismert ételeihez is hozzányúl, természetesen a gondolkodásmódjának megfelelő modern innovatív elképzelések szerint, ilyen a rakott krumpli, a kaszinótojás és az Eszterházy.
2022-ben a fine dining koncepciót képviselő budapesti étterem, az Arany Kaviár 31 éves múltat tudhat maga mögött. Nyíri Szása és Molnár Attila tulajdonosok vezetése mellett 2009 óta Kanász László felel a konyháért. A 2020-as év teljesen új, tőlük némiképp szokatlan mederbe terelte az elegáns budai intézményt. José Guerrero R&D (research and development – kutató-fejlesztő séf) szakember csatlakozott a csapathoz, aki egészen San Sebastianból, Baszkföldről érkezett az Arany Kaviárba, hogy egy, a hazai éttermi életben eddig nem ismert, teljesen egyedi formabontó éttermi „élménycsomagot” dolgozzon ki. Az elmúlt időszakban a különböző fantázianéven futó tematikus degusztációs menük felépítését a vendégek bizalmára és konyhájuk szaktudására, továbbá az elmúlt 30 év frissített tradícióira alapozzák, az étterem étlap és konkrét menüsor nélkül vezet végig a tíznél is több fogáson.
Az idei évben kétéves „pihenője” után, 2022 márciusában újra megnyitotta kapuját a Costes Restaurant. A fine dining étterem szakmai munkáját a Rumour étterem séfje, a televíziós műsorokból is megismert Rácz Jenő séf szervezi. A konyha egy degusztációs menü ajánlattal és igény szerint vegetáriánus opcióval várja a vendégeit. Az ételsor alapanyag használata nem ragad le a hazai, regionális élelmiszereknél, bátran nyúl a nagyvilág elismert alapanyagainak szerepeltetéséhez. Az ételek megoldásai jól kiszámíthatóan hozzák a műfajtól elvárt minőségi kritériumokat. Az újranyitó étterem az új séf koncepcióját követve az előző érákhoz viszonyítva, a mai casual stílusú éttermi stílusnak megfelelően kötetlenebb, lazább hangulattal és gasztronómia értelemben is jól érthető ételekkel operál.
Az esztergomi 42 Restaurant & Bar elődjének, a Bisztró42-nek 2020-as megnyitását a 2021 év végén egy teljes átalakítás követte, mellyel egy kozmopolita, casual stílusú belső tér, egy modern hangulatú, minőségi éttermi légkör valósult meg. Az étterem gasztronómiai koncepcióját az ismert séf, Barna Ádám képviseli társtulajdonos-séf pozíciókban. A 42 Restaurant új konyhai koncepcióját Barna Ádám eddig megismert, jól beazonosítható kézjegyei jellemzik, de a kortárs gondolkodású séf szakítva eddigi regionális szemléletével, egy nagyon szabad, egyedi gasztronómiai elképzelést mutat. Az étterem kínálata az eddigiektől eltérő, teljesen új stílus, a „Small Plates” elgondolás mentén építi fel magát. A hazai vidéki kisvárosok éttermi gondolkodásmódjától eltérően, bátor, a kortárs világkonyha népszerű ételeinek egymás mellé rendelésével és esetenként azok fúziójával operál.
Új séffel és teljesen új csapattal folytatódik a belvárosi étterem, a Costes Downtown története Miguel Rocha Vieira executive séf távozásával a Costes-csoporttól. Molnár Márk az új executive séf személyében egy világlátott, nemzetközi éttermekben tapasztalatot szerzett, itthon azonban egyelőre ismeretlen szakember érkezett a Costes Group több egységének élére. Az új séf elképzelései szerint felépített, debütáló koncepció degusztációs menüje szakított a Costes Downtown korábbi hagyományaival, a casual fine dining stílus formájával. Az új Costes Downtown étterem a szerzői konyhákként ismert kortárs bisztrók gasztronómia gondolkodását képviseli. A konyha hangsúlyosan nemzetközi alapokra épít, az ételek fúziós gondolkodás mellett születnek. Az urbánus gondolkodású étterem az alapanyag felhasználásban sem támaszkodik kizárólag a hazai élelmiszerekre.
A pesti vigalmi negyed folyamatosan újuló, megváltozott miliőjében továbbra is érdekes gourmet célpont a Laurel Budapest. Az étterem konyhai koncepcióját jegyző fiatal séf, Mede Ádám két egymást követő évben, 2020-ban és 2021-ben is kiérdemelte az Audi-Dining Guide TOP100 Étteremkalauz Az Év Ifjú Séftehetsége Díját. A Laurel Budapest ételeinek kínálatát egyszerre jellemzi a hagyományos magyar ételek felé való vonzódás, a konyhatechnolóiájukra és alapanyag használatukra jellemző az ázsiai befolyás, filozófiájukra pedig az új skandináv éttermi kultúrából beszivárgó újhullámos gondolkodás. Az étterem a kezdetektől fogva igényes, a séf új magyar konyháról alkotott víziójának megfelelő koncepcióra épített degusztációs menüvel és az egyik legérdekesebb vegán fine dining kóstoló menü ajánlattal várja vendégeit.