Hatvan éve a legnagyobb bérrobbanás történik: ezt már csak Bokros és Gyurcsány tudná elinflálni
2022. április 12. 10:11
A Mandiner Makronóm rovatában a „Beszéljenek a számok!” címmel a választások előtt cikksorozatot indítottunk azzal a céllal, hogy alkalmanként egy-egy olyan állítást elemzünk, amivel lépten-nyomon találkozhatunk ugyan, de a tények mást mutatnak. A 6. részben a pénztárcánkat vizsgáljuk meg. Míg 2010-ben közel annyi volt egy átlagos kereső bruttó reálkeresete, mint harminc évvel korábban, 1978-ban, addig tizenegy év alatt (2021-re) kétharmadával emelkedett. Ilyen méretű történelmi javulás az elmúlt 60 évben soha korábban nem történt.
A baloldali média a választások után is arról beszél, hogy rosszabbul élünk, mint korábban. Ez természetesen nem igaz.
a választások után is arról beszél, hogy rosszabbul élünk, mint korábban. Ez természetesen nem igaz.
A legutóbbi adatok szerint januárban is jobban éltünk, mint egy évvel korábban, mert a keresetek növekedése jóval meghaladta a jelenlegi magasabb inflációt. Minden bizonnyal a februári és a márciusi adatok is növekedésről fognak szólni.
Két hete jöttek ki az idei januári havi kereseti adatok, a KSH mérése szerint az év első hónapjában a bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 13,7 százalékkal nőtt. A bruttó kereset mediánértéke 13,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A kedvezmények (valamint az adó- és járulékmentességek) figyelembevételével számított nettó átlagkereset – elsősorban a 25 év alattiak januártól járó adómentessége következtében – 1,1 százalékponttal nagyobb mértékben, 14,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A kedvezmények nélküli nettó és a bruttó reálkereset 5,4 százalékkal javult, a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 7,9 százalékos növekedése mellett.
2010 óta mindössze egyetlen évben (2012-ben) csökkent a keresetek reálértéke.
Az utóbbi évtized hozta a magyar gazdaságtörténet eddigi legnagyobb javulását. Sőt az 1998-2002 közti első Orbán kormány idején is folyamatosan és jelentősen, jóval az infláció felett javultak a keresetek.
Az elmúlt 30 év legkomolyabb romlása pedig 1995-1996-ban a Bokros csomag idején történt.
„Nincs az a béremelés, amit én ne tudnék elinflálni!” – tanultuk meg Bokros Lajostól. Rombolni sokkal könnyebb, és gyorsabban lehet, mint építeni! A másik legrosszabb évünk 2007-ben, az őszödi beszédet követő esztendőben volt, amikor szintén közel öt százalékkal ért kevesebbet a fizetésünk.
Gyurcsány Ferenc 2004-2009 közötti hatéves kormányzásának felében, három esztendőben is romlott a fizetésünk.
Amennyivel az egyik évben növekedtünk, azt a másikban a hatalmas infláció elvitte.
A történelmi fókuszunkat tovább tágítva láthatjuk, hogy a Kádár rendszerben 1978-ig folyamatosan nőtt az átlagkeresetek reálértéke. 18 év alatt az 1960-as szint több, mint másfélszeresére, 63 százalékkal javult az egy keresőre jutó fizetés. 1978-ban megtört a javulás, egészen a Bokros csomagig, 1996-ig 18 éven át csökkentek a keresetek. 1996-ban az 1960-as kereseti szint 112 százalékára esett vissza az átlag reálértéke. Ezt a hatalmas visszaesést egy évtizedes javulás követte, amelynek során
2003-ra értük el az 1978-as szintünket. Majd 2006-tól ismét csökkenés és stagnálás következett.
Itt is jól látható, hogy hazánkban a pénzügyi válság évekkel korábban kezdődött, mint a világ többi országában, mert máshol csak 2009-től romlottak a mutatók.
Ezt az időszakot zártuk le 2010-ben. Az Orbán-kormányok legfőbb célja a munkaalapú társadalom erősítése volt, minél többen és minél jobb színvonalon tudjanak megélni munkából. Egymillió új munkahely jött létre, segély helyett munkája van mindenkinek, aki tud és akar dolgozni, folyamatosan csökkentek a munkát terhelő adók.
Az átlagkeresetek növekedési aránya a dél-alföldi, az észak-magyarországi és az észak-alföldi régiókban volt a legmagasabb, az országos átlagnál jóval magasabb. Jelentősen csökkent az alacsony keresetűek és a magas keresetűek közti eltérés is arányaiban.
Relatív értelemben legjelentősebben az alsó decilisekhez tartozók keresetei növekedtek.
.
Megállapítható, hogy mindenhol zárult az olló,
minden szegmensben jobban élünk, mint korábban,
és ezt nemcsak a statisztikák mutatják, hanem érzik a választópolgárok is, ahogy ezt a vasárnapi eredmények is igazolják.
A cikk szerzője Szalai Piroska munkapiaci szakértő.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma 2024-ben várhatóan eléri a 18 millió főt, ami Európában a leggyorsabb növekedésnek számít a szektorban.
Most miért nem jut eszükbe, hogy Bécsben a metrók és a villamosok végállomásainál szinte mindenhol nagy P+R parkolók vannak, illetve a város belső része is tele van parkolóházakkal.
A volt amerikai házelnök, Nancy Pelosi egy hivatalos luxemburgi út során szenvedett balesetet, de állapota stabil, és a kórházból is folytatja munkáját.
p
5
0
26
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 4 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
jetta84
2022. április 14. 00:08
A tények magukért beszélnek. Azt is lehet mondani, hogy a magyarok soha nem éltek ilyen jól az 1000 év alatt mint most!
Az állam által számolt reálbérek.
Tehát hamis adatok.
Hány gramm aranyat ért a fizetésed 2010-ben?
És hány gramm aranyét ér ma?
Ha ma többet, akkor tényleg nőtt a béred.
De ha nem akkor bizony nem.
Az állami reálbérszámolás manipulatív, tudományosan megalapozatlan.
Régi adatokkal összehasonlíthatatlan, mert rendszeresen változtatják a kiszámításának a módját.
Hatvan, sőt hetvenhét éve még soha nem ért ilyen keveset a forint, mint ma.
A pénzrontás nem béremelés.
Azért emelkednek a bérek forintban számolva, mert egyre kevesebbet ér a forint, így ugyanakkora értékhez forintban egyre nagyobb szám tartozik.