Robert Fico találkozott Orbán Viktorral és egyből leszögezte: „Szlovákia és Magyarország »élettere« az Unióban van”
A szlovák miniszterelnök világossá tette: Szlovákia sem támogatja Ukrajna NATO-tagságát.
A szélsőségesen liberális DennikN portál szerint elképzelhető, hogy a magyar Lynx tankok jelenthetik a szlovák hadsereg fő erejét, és az üzemeltetésük is a magyar államtól illetve cégektől függene. A jelenlegi szlovák kormány egyik legnagyobb katonai közbeszerzésére, az 1,74 milliárd eurós lánctalpas páncélozott járművek beszerzésére érkeztek be az ajánlatok a szlovák védelmi minisztériumba. Ezért az összegért 152 járművet vásárolna a szlovák hadsereg.
Bár a közbeszerzést többen bírálták, hogy a túl sok feltétel miatt kevés lesz a jelentkező, azért mégis csak beérkezett négy pályázat.
A közbeszerzésen azt is kifogásolták, hogy míg a csehországi hasonló beszerzésen részt vehettek magánvállalatok is, ide csupán a partner országok jelentkezhettek be.
Az egyik ajánlat a svédeké, akik a régebbi koncepcióra épülő, kipróbált CV-90-es modellt ajánlják. A spanyolok az ASCOD járművet ajánlották, amelyet a General Dynamics amerikai konszern európai leányvállalata gyárt. A közbeszerzés feltétele volt, hogy a gyártás Európában történjen.
Magyarország a német Lynx-szel jelentkezett be, amelyeket a Rheinmetall csoporton belül Zalaegerszegen gyártanának. A szlovák pályázatra egy nemzetközi konzorciummal pályáznak.
Meglepetést keltett a lengyelek ajánlata, akik a szoros versenybe egy fejlesztés alatt álló lánctalpassal jelentkeztek, a modell neve Borsuk.
A tender érdekessége, hogy a győztes partner ország nem csak a járművek leszállításáért volna felelős, hanem biztosítania kell a szervizt, a kiképzést, illetve be kellene ruháznia a szlovák iparba is. Feltételként meghatározták, hogy 40 százalékos arányban szlovákiai vállalatok is részt vehessenek a gyártásban.
Közelebbről nincs meghatározva, hogy mely területekre, milyen formában terjedne ki, majd az egyes ajánlatokból kiderül. Mindenesetre a szándék az, hogy a nyertes állammal stratégiai partneri viszonyt kellene kialakítani. Ebben kétségkívül más kiindulópontja van Magyarországnak vagy Lengyelországnak, mint a svédeknek vagy a spanyoloknak.
A brit BAE Systems konszern áll a svéd ajánlat mögött. A CV90-es modellekre az FMV svéd állami ügynökség tette le az ajánlatot.
A CV990 egy régebbi koncepció, eredetileg még a 80-as években fejlesztették ki. A jármű fejlesztésén több ország is dolgozott. Többek között Dánia, Finnország, Észtország, Norvégia, Svédország, Svájc vagy Hollandia katonái használják. Régebbi modell, ezért olcsóbbnak vélik a német Lynxeknél.
A másik előnye lehet, hogy könnyebb, amennyiben figyelembe vesszük a szlovák hidak és utak állapotát. A BAE Systemsnek már volt kapcsolata a szlovák hadüggyel, amikor eladta számukra az enyhén túlárazott Mokys kommunikációs rendszert.
A fegyvergyár pozsonyi irodájának munkatársai ismerik a szlovák fegyvergyártás körül ügyködő cégek vezetőit, és a vállalat állandó szponzora a pozsonyi Globsec biztonságpolitikai konferenciának.
A német Rheinmetall vállalat már a tavalyi év során sorra jelentette be, mely szlovák cégekkel tudná elképzelni az együttműködést. Az ajánlatát nem a német, hanem a magyar kormányon keresztül adta be, amiben benne van az is, hogy a német kormány már jelezte, átértékelné a külföldre való fegyvereladásokat.
Így a Rheinmetall számára természetes Magyarország bekapcsolása az ügyletbe, amely ugyanazon modellt rendelte meg 2020-ban, mint amit most a szlovákoknak kínálnak.
Együtt vannak a NATO-ban, és együttműködnek a V4 keretén belül is.
Természetesen ez volna a logikus, és a szlovák sajtó többsége természetesnek is veszi Magyarország jelentkezését. Kivéve a szélsőségesen liberális DennikN portált, amely emlékeztet, hogy ebben az esetben a Heger kormánytól bizonyos fokú bátorságra, a régi rögeszmés beidegződések levetkőzésére volna szükség, hiszen ezek a fegyverek fogják jelenteni a szlovák hadsereg fő erejét, és az üzemeltetésük függene a mindenkori magyar államtól és a Magyarországon székelő vállalatoktól. Persze a tudósításához még ad egy hosszabb visszaemlékezést az elmúlt 30 év szlovák-magyar konfliktusaitól.
Szomorú, hogy magát liberálisnak valló portál, a globális érdekek kiszolgálása érdekében, bármikor nacionalistává válik, hogy szíthassa a két nemzet közötti ellentétet.
Mindenesetre Maróth Gáspár, a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos optimista, szerinte a Lynx harcjármű ár-érték arányban egészen biztos a legjobb verzió lesz. Ahogy azt is hangsúlyozta:
A döntést nyárra ígérték.