A Covid-korlátozások feloldásával a magyar külkereskedelem újra szárnyal
2022. január 11. 20:17
A Makronóm Intézet elemzésében rámutat, hogy Magyarország külkereskedelme élénkül: 81 millió euró többlet keletkezett novemberben.
2022. január 11. 20:17
p
0
0
2
Mentés
Ledobta láncait a magyar külkereskedelem, újra vágtat
Novemberben négy deficites hónap után újra bevételi többlet keletkezett a külkereskedelemben, amelyhez jelentősen hozzájárult az export erőteljes, 7,7 százalékos növekedése (euróban mért export).
Az export növekedését a kedvező ipari folyamatok támogatták, azon belül is a járműgyártás javulása,
annak ellenére, hogy a chiphiány miatt a gyártás még mindig akadozik. Az import euroértéke 13,7 százalékkal nőtt az erőteljes belső (döntően beruházási) kereslet és jelentősen dráguló nyersanyagok és energiaárak miatt. A termék-külkereskedelmi egyenleg 526 millió euróval romlott az egy évvel ezelőtti 607 millió euró többlethez képest – olvasható a Makronóm Intézet elemzésében.
A Takarékbank várakozása szerint a fogyasztás és beruházások élénkülése következtében a külkereskedelem többletének csökkenésére lehet számítani 2022 első felében is, míg 2021-ben összességében 2 milliárd euró közelébe mérséklődhetett az egy évvel korábbi 5,62 milliárd euró után – mutat rá elemzésében a Makronóm Intézet.
A korlátozások feloldásának köszönhetően jelentősen élénkülnek külpiacaink, így a kivitel kilátásai továbbra is kedvezőek,
2021 nyara elején az eurózónai és német konjunktúramutatók egy része történelmi, illetve több évtizedes csúcsokat ért el.
A csúcson levő megrendelésállomány, a beszerzési menedzser indexek, az Ifo index és más bizalmi indexek is a német ipari vállalatok, kiváltképp az autógyártók meglehetősen pozitív exportkilátását támasztják alá, viszont a chip- és más alkatrészek hiánya, az ellátási láncok szakadozása és a szűk szállítási kapacitások jelentősen hátráltatják a folyamatos termelést.
A cserearányok energia- és nyersanyagárak markáns romlása a külkereskedelmi mérleg többletének csökkenését eredményezi. Ezen szempontok és körülmények ismeretében megállapítható, hogy jelentős bizonytalanságok övezik az idei külkereskedelmi teljesítményt, azonban új kapacitások kiépülésével a következő években jelentősen emelkedhet a külkereskedelem többlete – zárta elemzését a Makronóm Intézet.
Több mint 10 százalékkal nőtt az egyéb építmények építése havi alapon, ami főleg a költségvetési szférához köthető, ám a cégek óvatosak. A jövőbeli fellendüléshez a gazdasági kilátások javulása szükséges, ami az egész ágazat lendületét visszahozhatja – véli a Makronóm Intézet elemzője.
Nem várt fordulatot hozott a Fitch döntése: nemhogy elmaradt a leminősítés, de még javultak is a kilátások, szembemenve a pesszimista várakozásokkal. Az infláció csökkenése, a költségvetési egyensúly helyreállása és a gazdasági növekedés dinamizálódása meggyőzte a hitelminősítőt, ami a forintnak is lendületet adott.
A washingtoni fellebviteli bíróság döntése kötelezi az Apple-t és a Google-t a TikTok eltávolítására, ha januárig nem történik meg a platform amerikai értékesítése. Eközben Kína és az USA vezetése is más-más irányból intéz támadást.
Kína új irányvonalat hirdetett: 2025-től radikálisabb élénkítő lépésekkel kívánja támogatni a növekedést. Bár a bejelentések rövid távon optimizmust hoztak a tőzsdékre, a szakértők óvatosságra intenek: a szavak mögötti valódi tettek és azok hatékonysága még mindig kérdéses marad.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma 2024-ben várhatóan eléri a 18 millió főt, ami Európában a leggyorsabb növekedésnek számít a szektorban.
Az ESG, azaz a fenntartható szempontok szerinti teljesítmény javítása érdemben segíthet a tőkeköltségek csökkentésében, különösen részvénykibocsátásoknál, de az eredmények ágazatonként, vállalatmérettől és földrajzi helyzettől függően jelentősen eltérhetnek. A kérdés az, hogy elég-e egy jó ESG-értékelés ahhoz, hogy tartós pénzügyi előnyt teremtsen.