Az Obama–Biden–Harris külpolitika egy személyiségzavaros külpolitika
Soha nem tudni, hogy aki a vonalon van Washingtonból, az most Dr. Jeckyl vagy Mr. Hyde.
A Fehér Házban jelenleg azon tanakodnak, hogy azonnal lépjenek-e az amerikai energiaárak csökkentése érdekében, vagy a piacok rendeződésének reményében várjanak a drámai intézkedésekkel, mivel Joe Biden elnök inflációval kapcsolatos aggodalmai ütköznek éghajlati, kereskedelmi és külpolitikai megfontolásokkal.
Az ügyet ismerő személyek szerint Biden vezető tanácsadóinak egy kis csoportja már hetek óta tárgyal a benzin árának csökkentését célzó intézkedésekről.
Eddig nem sikerült konszenzusra jutni, mivel az Energiaügyi Minisztérium egyes tisztviselői ellenzik a stratégiai kőolajkészlet megcsapolását, miközben mások a felszabadítás, vagy a még radikálisabb lépés, az olajexport leállítása mellett lobbiznak, tudósít a Bloomberg.
A kormányzati tisztviselői remélik, hogy a következő napokban kidolgoznak egy mechanizmust, amit Biden felhasználhat az olajárak csökkentésére, mondták a tárgyalásokat ismerő személyek. Szerintük az elnöknek még nem kell végleges döntést hoznia, és még mindig dönthet bármilyen beavatkozás ellen. De ha mégis lép, a mechanizmus valószínűleg több eszköz egyidejű alkalmazását foglalja magában, és olyan választ tesz lehetővé, amelyet az olajpiac reakciójának megfelelően kalibrálnának.
ami több mint 600 millió hordónyi kőolajat jelent a föld alatti tárolókban. A Fehér Ház tisztviselői továbbá azt is vizsgálják, hogyan lehetne elérni, hogy az amerikai finomítók több nyersolajat dolgozzanak fel benzinné, esetleg a benzin bioüzemanyagokkal való keverésére vonatkozó előírások enyhítésével.
A kormányzat tisztviselői a nyersolaj vagy a benzin exportjának korlátozását is fontolgatják, ami egy olyan szélsőséges lehetőség, amelyet a hét elején 11 demokrata szenátor, köztük Elizabeth Warren és Ed Markey által aláírt levélben sürgettek.
Alig hat évvel ezelőtt a Kongresszus feloldotta az olajexport négy évtizedes tilalmát, és ezzel átformálta a globális nyersolajáramlásokat és a geopolitikai erőviszonyokat. Bár az Egyesült Államok még mindig több millió hordó nyersolajat vásárol naponta külföldi termelőktől, hogy kielégítse néhány hazai finomító igényeit, jelentős mennyiséget exportál is.
Címlap: MTI/EPA/Etienne Laurent.