Elárulta a MÁV főigazgatója, mi lesz a vasútállomásokkal
Fekete Zoltán kijelentette, első a közlekedési, a vasúti funkció megtartása, ennek rovására fejleszteni nem lehet, de a helyi közösségek ellenében sem.
Magyarország Kormánya gőzerővel dolgozott az utóbbi időben azon, hogy a magyar kkv-szektort segítse és erősítse. Számtalan nagyszabású program indult, amely a hazai vállalkozások fejlődését segíti elő, mind jelentős anyagi támogatással, mind információátadással. A Fejlődik a hazai! eheti adásában Dobos Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkára ismertette részletesebben a magyar cégek számára elérhető támogatási programokat, hiteleket.
Senki nem marad ki
– kezdte Dobos Balázs.
Az előttünk álló időszak céljait a KKV Stratégia jelöli ki a vállalkozásfejlesztés számára. Ezek közül a legfontosabb, hogy a magyar vállalkozások széles körének legyen lehetősége a megújulásra és a fejlődésre, úgy technológiai, mint szervezeti szinten, mert ez nem csak termelékenységüket növeli, hanem hozzáadott értékteremtő képességüket is, amely a stabil munkahelyek és a növekvő bérek záloga is egyben.
A másik fő törekvés pedig az, hogy a már most is kiemelkedő növekedési potenciállal rendelkező hazai vállalkozásokat célzottan, személyre szabott lehetőségekkel segítsék, hogy a hazai piacon megerősödjenek, majd a külföldi piacokon is meg tudjanak jelenni exportőrként, vagy akár a kifektetési stratégia részeként külföldi beruházásokat is tudjanak megvalósítani.
A támogatási programok ráadásul egymásra épülnek, hogy egyre többen bekerüljenek az általános támogatási rendszerbe, majd onnan továbbjussanak a személyre szabott programba.
A legjobbaknak is szükségük van a támogatásra
– mondta Dobos Balázs.
Erre reagálva kínál a kormány olyan szolgáltatásokat, amelyek a „puha készségeket” fejlesztik – úgy, mint tanácsadás, marketing, továbbképzés és vállalati belső képzések támogatása – hogy a vállalkozások ezeken a területeken is fejlődni tudjanak.
– hangzott el az adásban.
Magyar Multi Program (MMP)
A program célja, hogy a legígéretesebb hazai vállalkozásoknak személyre szabott támogatási lehetőségeket és fejlesztési csomagot kínáljon. A feltételesen vissza nem térítendő támogatás mértéke 100 millió forinttól akár 2,5 milliárd forintig is terjedhet egy adott vállalkozás esetében, ezért cserében azonban elvárt, hogy a GDP-növekedést háromszorosan meghaladó ütemben növelje az adott vállalat a hozzáadott értékét.
A program következtében az erős magyar vállalkozások, amelyek jelenleg még csak a kkv-szektorba tartoznak, a határokon túlra is kinőhetik magukat és egy évtizedes távlatban akár regionális multik is lehetnek. A program előminősítésére pályázni minden hónap első hetében lehetséges, az mmp.ifka.hu felületen.
Zöld Nemzeti Bajnokok Program
Az ágazati program célja, hogy a gazdaság minden szegmense a zöldítés és a fenntarthatóság irányába mozduljon. Egyre több vállalatnál központi kérdés a környezettudatosság, azonban az átálláshoz szükséges eszközöket eddig főként külföldről szerezték be. Éppen ezért jött létre a Zöld Nemzeti Bajnokok Program, amely a zöldítés kínálati oldalát, azaz a hazai gyártócégeket hivatott megerősíteni. A teljes keret 30 milliárd forint, pályázónkként 20 millió forinttól akár 1,5 milliárd forintig is terjedhet a támogatás összege. A programra október 22-ig várják a jelentkezőket a znb.ifka.hu felületen.
Mindenkire gondolnak: a legkisebbektől a vidéki vállalkozásokig
Magyar Falu Program
Dobos Balázs szavait idézve:
Ha egy vidéki fodrászatra, autószerelő üzemre, fényképészre gondolunk, akkor ebből az összegből megvalósítható egy felújítás, új gépek beszerzése, energiahatékonysági fejlesztés, amellyel helyben jobb szolgáltatást tud nyújtani az adott cég vásárlóinak. A program indulásakor pozitív tapasztalat volt, hogy a pályázók 86 százaléka olyan volt, akik korábban még nem részesültek uniós támogatásban.
A hatalmas érdeklődés miatt a Technológiaváltó Támogatási Program következő körét tervezik
2021 nyarán rendkívüli érdeklődés mellett nyílt meg a Technológiaváltó Támogatási Program, amelynek célja a mikro-, kis- és középvállalkozások termelékenységének növelése, valamint technológiai és szervezeti megújulásának támogatása. A szakpolitika meglátása szerint rendkívüli eredmény, hogy a 100 milliárd forintos keretösszeget egyből duplájára kellett emelni, amely még így is alig 5 perc alatt kimerült. A korábbi tájékoztatás alapján a szakpolitika azt ígérte, hogy számíthatnak a cégek a konstrukció újabb körének meghirdetésére.
Egyszerűbb pályázni, mint valaha
Korábban a pályázatokról szóló információk gyűjtése és a jelentkezés is nehezebb volt, azonban mindezt jelentősen leegyszerűsítette a szakpolitika az elmúlt 1,5 évben. Az online felületek közül kiemelkedik Vali, a vállalkozói információs portál, amelyről a műsorban korábban már volt szó (www.vali.hu). Vali segítségével ami eddig akár napokat vett igénybe, az mostantól 3 kattintásra rövidül. A felületen a cégek személyre szabott tájékoztatást kapnak a számukra elérhető, aktuális pályázatokról, programokról, kedvezményes hitelekről, képzési lehetőségekről. A felület sikerét mutatja, hogy alig pár hónap alatt 4000-nél is több vállalkozás regisztrált.
A Magyar Multi Program egyik ígéretes vállalata: a Z elektronikaA pályázás folyamatában további segítség egyrészt, hogy a technológiaváltó programokban a pályázás mára teljese online, míg a kiemelkedő teljesítményű vállalkozásoknak szóló pályázás egy szakmai előminősítéssel indul, amely keretében a szakmai koncepciót egy szakértőkből álló bizottság értékeli, majd, ha a bizottság elfogadja a koncepciót, csak akkor kell összeállítani a pályázati anyagot. Szintén segítség a kkv-knak, hogy a bizottság, ha úgy látja, javaslatot tesz a projektfejlesztésre, tanácsokkal látja el a pályázókat. Ezzel időt is spórol a cégeknek, illetve hozzájárul, hogy szakmailag megfelelő pályázatok kerüljenek benyújtásra.
Idén 5. alkalommal kerül megrendezésre a nagyközönségnek szóló Modern Gyárak ÉjszakájaA tudásátadást segíti továbbá, hogy sikeresen, közel 100 vállalkozás részvételével zajlik a Modern Mintaüzemek Program is, amely keretein belül a vállalkozók ellátogathatnak olyan üzemekbe és gyárakba, ahol a jelenleg ismert legmodernebb, digitalizált, innovatív megoldással dolgoznak, így egymást inspirálva, ötleteket cserélve segíthetik egymás fejlődését a vállalkozók. Sőt, mostanra biztossá vált, hogy idén novemberben is lesz Modern Gyárak Éjszakája!
A következő 2021-2017-es időszak tehát rendkívül izgalmasnak ígérkezik és valóban minden vállalkozó megtalálhatja azt a méretének és igényének megfelelő programot, amely a fejlődéséhez szükséges.
A cikk szerzője Blősz Dalma
(Fotók forrás: IFKA)