Az Izrael lakosságának mintegy ötödét kitevő arab kisebbség felzárkóztatása érdekében a többi között új tantermeket építenek majd, illetve szeretnék felszámolni az elharapódzott erőszakot és bűnözést is. Csak idén például már
több mint száz arab polgárt öltek meg erőszakos bűncselekményekben,
sokukat helyi bandaháborúkban.
A tervezett összeg egyharmadát oktatásra fordítják: mintegy 3500 új osztályt indítanak a zsúfoltság csökkentése és a differenciált fejlesztés, valamint a magasabb szintű képzés érdekében. Két és fél milliárd sékelt (közel 250 milliárd forintot) szánnak a bűnüldözésre, s az erőszak felszámolására, amely az utóbbi években szinte megbénította az arabok lakta településeket.
Hárommilliárd sékelből (közel 300 milliárd forintból) infrastrukturális fejlesztéseket hajtanak végre és építkezéseket indítanak, amelyek a tervek szerint a következő öt évben 35 ezer új, araboknak szánt lakást eredményeznek.
A pénzből hárommilliárd sékelt (mintegy 300 milliárd forintot) az arab települések közösségi közlekedésének fejlesztésére költenek, 7,1 milliárdot (mintegy 700 milliárd forintot) az önkormányzatok kapnak, 5,1 milliárdból (mintegy 500 milliárd forintból) pedig a csatornázást, a víz- és szennyvízhálózatot újítják meg.
A kormány jóváhagyta a 2022-2026-ig tartó időszakot meghatározó terveket. Ezek – 29,5 milliárd sékel értékben – az arab kisebbség gazdasági-társadalmi felzárkózását szolgálják majd. A foglalkoztatás növelésére 4,1 milliárd sékelt (közel 400 milliárd forint) terveztek.
Az új tervről a kabinet az ország teljes költségvetésének megszavazása előtt döntött a Raam nevű arab párttal megkötött koalíciós egyezmény alapján. (A Raam az Egyesült Arab Listából kiszakadt, iszlám hagyományőrző párt.) A program lényegében a hat éve, 11 milliárd sékel elkülönítésével (mintegy 110 milliárd forint) beindított korábbi felzárkóztatási programot folytatja.
Ám szemben az akkori, csakis gazdasági fejlesztéssel, ezúttal a kormány az egészségügy, a kultúra és a sport területén is segítséget ígér a zsidó és arab lakosság közötti gazdasági-kulturális különbségek csökkentéséhez.