Bennfentesek szerint rendkívül gyakoriak a hasonló támadások a kritikus infrastruktúrák rendszerei ellen. Curtis Simpson, az Armis információbiztonsági igazgatója (CISO) egy podcast adásban úgy nyilatkozott, hogy
az OT (vagy ICS) a legnagyobb hatású támadási vektor, vagyis ezekbe behatolva lehet a legnagyobb zavart elérni és a legnagyobb összegeket kizsarolni az adott szervezetből vagy vállalatból.
Ez azért van így, mert míg az IT alapvetően adatokkal dolgozik, addig az OT, vagy más néven ICS, jellemzően fizikai folyamatok irányításáért felelős. Emellett az IT eszközei általában géptermekben, fizikailag veszélytelen helyszíneken működnek. Ezzel szemben az OT rendszerek, amik például a gépek közötti kommunikációért vagy az adatgyűjtés összességéért felelnek, és világszerte a legkritikusabb infrastruktúrákat üzemeltetik, könnyen válhatnak veszélyessé a belső rendszerre, vagy az üzemeltetett infrastruktúrára, de akár az emberi életre is.
A zsarolóvírusokkal kapcsolatos növekvő válságot mutatja, hogy az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma 2021 áprilisában létrehozott egy zsarolóvírusok elleni munkacsoportot, miután 2020-at a zsarolással kapcsolatos kibertámadások eddigi „legrosszabb évének” nyilvánította. Ezt követően idén júniusban az amerikai Igazságügyi Minisztérium bejelentette, hogy lefoglalta a DarkSide által zsákmányolt 4,4 millió dollár nagy részét, amit a Colonial vezeték elleni támadás során fizettek ki váltságdíjként.
A világjárvány kibővíti a kritikus infrastruktúra fogalmát
Az OECD szerint a koronavírus-járvány megmutatta, hogy a korábbi elképzelésekhez képest sokkal szélesebb körű az az infrastruktúra, aminek sebezhetősége komoly problémákat okozhat egy nemzetgazdaság zavartalan működésében. A szervezet úgy véli, a válság ráirányította a figyelmet a szociális vagy „puha” infrastruktúrára, amit eddig háttérbe szorítottak olyan jobban látható, kritikus infrastruktúrának számító ágazatok, mint az energiaellátás vagy a szállítmányozás. Az elmúlt másfél év megmutatta mindnyájunk számára, hogy ezek a puha, szociális infrastruktúrák, amelyek fenntartják a lakosság gazdasági, egészségügyi, oktatási, kulturális és szociális életszínvonalát, igenis a modern élet kritikus elemei.