1967-ben lépett elő Nicolae Ceaușescu Románia első számú vezetőjévé
Az 1967-es hatalomra jutásával Ceaușescu megkezdte hosszú és félelmetes uralmát, amely 1989-ig tartott.
Kristen R. Ghodsee, a Pennsylvaniai Egyetem orosz- és kelet-európai tanulmányainak professzora és egyben írónő, már hat könyvet írt a nemekről, a szocializmusról és a posztszocializmusról Kelet-Európában, azonban legújabb könyvében egészen érdekes oldalról közelítette meg ezt a témát.
A könyv a „Why Women Have Better Sex Under Socialism” (Miért jobb a nők szexuális élete a szocializmusban?) címet kapta. Az írás egy mély, kutatásokon alapuló gazdasági könyv, mely azt részletezi, hogy miért rossz a kapitalizmus a nők számára, és a szocializmus anno hogyan vezetett gazdasági függetlenséghez, jobb munkakörülményekhez, a munka és a magánélet egyensúlyához, és ebből adódóan a jobb szexuális élethez is.
Ha túl sok területen kell megfelelni az elvárásoknak, akkor sehol sem lehet igazán jelen lenni
Kristen R. Ghodsee elismert néprajzkutatóként éveken át kereste a választ arra, hogy mi történt azokkal a nőkkel, akiknek életük során kellett a szocializmusból a kapitalizmusra áttérni, és hozzászokni egy teljesen új élethez. Szerinte a kapitalizmus aránytalanul átalakította a nők életét, akik az egyszerű szocialista berendezkedéshez képest ma már az élet minden területén meg kell feleljenek. Elvárják a nőktől, hogy karrierista üzletasszonyok legyenek, közben gyerekeket neveljenek, háztartást vezessenek, törődjenek a párjukkal és emellett még ha lehet, legyenek igazi aktivisták is, akik a politikai eszméik mellett is kiállnak.
A könyv a külön fejezetekben részletezi például a munkahelyi körülményeket a bérszakadékoktól kezdve, a zaklatásokon át, a megkülönböztetésig, az anyaság témakörét vagy a női felvonulásokat, melyben a szexuális zaklatás ellen tüntetnek az aktivisták.
Az írónő szerint a szocializmus iránti érdeklődés egyre növekszik, és szerinte vissza lehetne vezetni annak néhány elemét a mai, 21. századi társadalomba, melyek javítanának az életminőségen.
A cikk szerzője Blősz Dalma.