Ebben az európai fővárosban a jövő évtől ingyenessé válik a tömegközlekedés
Ezzel a lépéssel Belgrád lesz az egyetlen olyan európai, félmillió lakosúnál nagyobb város, ahol teljesen ingyenes a tömegközlekedés.
A világ egyre inkább közeledik a járvány vége felé, mégis számos kihívással kell szembenézni, ahhoz, hogy újraindulhasson a pandémia utáni normális, hétköznapi élet.
Ennek a visszaállásnak az egyik központi eleme a tömegközlekedés megerősítése. A járvány ideje alatt a tömegközlekedésben dolgozó buszsofőrök, mozdonyvezetők, jegyértékesítők, takarítók minden nap gondoskodtak róla, hogy más frontvonalbeli dolgozók is képesek legyenek munkába állni. Pedig nem volt egyszerű a helyzet, mivel jelentős költségvetési hiánnyal küzdöttek, hiszen a lezárások következtében jelentősen csökkent többek között a jegyértékesítésből származó bevételük.
A pandémia az egész világon súlyos anyagi károkat okozott az amúgy is finanszírozási problémákkal küzdő közlekedési szektorban. Számos közlekedési vállalat ideiglenes intézkedéseket vezetett be, csökkentették a járatok számát, módosították a menetrendet az éjszakai járatok esetében és a legforgalmasabb, bevétel szempontjából a leginkább nyereséges útvonalakra szűkítették a szolgáltatásokat.
Fenntartható városi közlekedés
A megváltozott munka- és utazási szokásokat kihasználva a kormányoknak most kell megragadniuk a lehetőséget, hogy fejlesszék a közösségi közlekedést. Ehhez hosszútávú finanszírozásra van szükség, hogy az eddigi munkahelyek megtartása mellett a közlekedési szolgáltatók új munkalehetőségeket is teremtsenek, valamint lépéseket tegyenek a fenntartható városi közlekedés megszervezésének irányába.
A munkahelyteremtés, a szolgáltatások kibővítése és a károsanyag-kibocsátásmentes közlekedési módok támogatása létfontosságú elemek a járvány utáni fellendülésben, a környezetbarát városok kialakításában és a klíma-és természetvédelmi célok elérés érdekében.
A megfizethető, biztonságos és jó minőségű közlekedés a városokban kulcsfontosságú, nem csak a tiszta levegő és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében, hanem azoknak a munkavállalóknak a szempontjából is, akik az elmúlt egy évben minden nap az életüket kockáztatták, hogy megvédjék a lakosságot. A járványhelyzet lecsengése után pedig még többen fogják igénybe venni a tömegközlekedési eszközöket.
A közösség érdeke is, hogy olyan megoldásokat vezessenek be, amelyek hozzájárulnak egy környezetkímélő, zöld, fenntartható és alternatív technológiákra épülő közlekedési rendszer létrejöttéhez.
A cikk szerzője Krakkai Alexandra.