Olyannyira, hogy 2020-ban míg a kereskedelmi ingatlanokkal kapcsolatos tranzakciók volumene csökkent, addig az adatközpontok piacán csaknem 2,2 milliárd dollárra nőttek a beruházások, szemben a 2019-es 500 millió dolláros teljesítménnyel.
De mire jó egy ilyen központ?
Az adatközpontok meglehetősen különböznek a leggyakoribb kereskedelmi ingatlantípusoktól, mint az irodaházak vagy bevásárlóközpontok. A vállalkozásokat a világ többi részével összekötő digitális infrastruktúra kulcsfontosságú eleme, mely a tulajdon, az energia és a technológia egyedülálló kombinációját alkotják.
Olyan feladatokért felelősek, mint a biztonsági mentés, helyreállítás, valamint a hálózatépítés. Ezek a központok webhelyeket is üzemeltetnek, e-maileket kezelnek és üzenetküldő szolgáltatásokat működtetnek, emellett támogatják a felhőtárolási alkalmazásokat és az e-kereskedelmi tranzakciókat is.
Európa és Ázsia, az adatközpontok Mekkája
Európán belül számos országban találkozhatunk fejlett adatközpontokkal, de a legnagyobbat Londonban találjuk. A létesítmény világszínvonalú szolgáltatásaival és teljesen felszerelt épületével egy ellenálló otthont biztosít az informatikai infrastruktúra számára. Nem mellesleg 100 százalékig megújuló energiaforrásokat alkalmaznak, így az energiát a szélből, vízből és a Napból nyerik.
Ha pedig Európán kívülre tekintünk, ma Délkelet-Ázsia, azon belül is Szingapúr jelenti a legvonzóbb területet egy ilyen üzlet lebonyolítására. Fejlett informatikai infrastruktúrát, szerverpiacot és szünetmentes tápegységeket biztosítanak, nem utolsósorban pedig az alacsony adó is vonzó célponttá teszi. Emellett ez a terület rendelkezik a legnagyobb tengeralatti kábel koncentrációval egész Ázsiában, katasztrófamentes földrajzi helyzetével. Stabil politikai és vállalkozásbarát légkörével számos szervezetnek egyértelmű választásként szolgál.
Nem minden ország tudja biztosítani a megfelelő erőforrásokat
Minél több adatközponttal rendelkezik egy ország, sajnos annál nagyobb az általuk generált szennyezőanyag mennyisége is, hiszen ezen létesítményeknek a nap 24 órájában üzemelniük kell, akkor is, amikor épp nincsenek használatban. Ez a villamos energia tömeges felhasználását vonja maga után, amely legtöbb esetben fosszilis, nem megújuló tüzelőanyagokra támaszkodik.