Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Jelentősen, csaknem 5 százalékkal csökkent az Egyesült Államok külkereskedelmi mérlegének hiánya szeptemberben, alapvetően annak köszönhetően, hogy visszaesett a fogyasztási cikkek, főleg a mobiltelefonok és más háztartási célú termékek importja, míg a szójabab exportja megugrott.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium szerdán közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint szeptemberben 63,9 milliárd dollárra rúgott a hiány, ez 4,7 százalékkal, 3,2 milliárd dollárral kevesebb az augusztusi 67,0 milliárd dollárnál.
Elemzők valamivel kisebb, 63,8 milliárd dolláros hiányra számítottak szeptemberről.
Az áruk kereskedelmében 3,1 milliárd dollárral, 80,68 milliárd dollárra csökkent a deficit, a szolgáltatásokéban 35 millió dollárral, 16,82 milliárd dollárra nőtt a többlet.
Az áruk és szolgáltatások exportjának értéke 4,4 milliárd dollárral, 176,4 milliárd dollárra nőtt, míg az importé 1,2 milliárd dollárral, 240,2 milliárd dollárra kúszott fel szeptemberben.
Január-szeptemberben az export értéke 17,4 százalékkal, 1567 milliárd dollárra, az importé pedig 12,4 százalékkal, 2052 milliárd dollárra csökkent. A kereskedelmi mérleg hiánya 8,6 százalékkal, 38,5 milliárd dollárral nőtt, 485,64 milliárd dollárra.
A politikailag is érzékeny kínai relációban az árukereskedelmi mérlegben az amerikai hiány 2,1 milliárd dollárral, 24,3 milliárd dollárra süllyedt szeptemberben, amikor is az import értéke 1,3 milliárd dollárral, 36,4 milliárd dollárra csökkent, az exporté viszont 0,8 milliárd dollárral, 12,0 milliárd dollárra nőtt.
Az Európai Unióval folytatott kereskedelemben 1,6 milliárd dollárral, 17,3 milliárd dollárra nőtt az amerikai hiány, az export 0,3 milliárd dollárral, 19,6 milliárd dollárra, az import pedig 1,9 milliárd dollárral, 36,9 milliárd dollárra emelkedett szeptemberben.
Elemzők szerint
Az import már elérte a koronavírus-járvány által kirobbantott válság előtti szintet, de az export továbbra is jóval kisebb és még sok időbe kerül a teljes kilábalás. Az export esetében az európai országokban – az amerikai termékek és szolgáltatások egyik legfőbb piacán – visszavezetett szigorú járványügyi korlátozások tovább rontják a helyzetet. Az import viszont valószínűleg emelkedni fog, mivel a karácsonyi ünnepek közeledtével a kiskereskedelmi vállalatoknak fel kell tölteniük készleteiket.
(MTI)