Magyar Péter szerint jól csinálják, mégis kőkemény megszorításokra kényszerült Bezzegrománia

Ilie Bolojan új román kormányfő alig lépett hivatalba, máris szigorú intézkedéseket jelentett be.

Júniusban az ipar belföldi értékesítési árai átlagosan 1,1 százalékkal csökkentek, ezen belül a feldolgozóipar árai 1,0 százalékkal magasabbak voltak, az energiaipar árai (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 5,8 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban. Az ipari exportértékesítés árai 5,2 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a feldolgozóiparban 6,2 százalékkal nőttek. Együttesen a termelői árak 3,1 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly júniusban – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az árak alakulását befolyásolták a koronavírus-járvány következtében megváltozott gazdasági folyamatok, amelyek hatása a pénz- és árupiacokon – a forint árfolyamváltozásában, illetve a nyers- és alapanyagok világpiaci árában – is érezhető volt – írta a KSH.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 4,5 százalékkal csökkentek, a beruházási javakat gyártókban 7,1 százalékkal, a fogyasztási cikkeket gyártókban 4,9 százalékkal emelkedtek az árak.
Az év első hat hónapjában a belföldi értékesítés árai 0,6 százalékkal, az exportértékesítéséi 4,8 százalékkal nőttek, így az ipari termelői árak összességében 3,4 százalékkal magasabbak voltak, mint a múlt év azonos időszakában.
Az ipari termelői árak júliusi, és első hét havi alakulásáról szeptember 2-án közöl adatot a KSH.
(MTI)