Érkezhet az ifjabb Sarkozy a francia politikába, és nem akárki a példaképe
A volt elnök fia az elmúlt 15 év nagy részét az Egyesült Államokban töltötte, s innen visszatérve jelent meg a francia nyilvánosságban.
Franciaország intézkedéseket vezet be annak érdekében, hogy az egészségügyi ágazatban és a gyógyszergyártásban egyes termékek előállítását hazatelepítsék a vállalatok – ígérte meg kedden Emmanuel Macron államfő, aki szerint a koronavírus-járvány rávilágított arra, hogy hazájának „technológiai, ipari és egészségügyi” függetlenségre van szüksége. Franciaországot ráébresztette a válság, hogy a legalapvetőbb termékeket is kiszervezték a cégek külföldi termelésbe.
„Egyes kritikus termékek visszatelepítésére teszünk kezdeményezést. Mindenki látta a krízis alatt, hogy a mindennap használatos gyógyszereket már nem Franciaországban és nem is Európában gyártják” – hangsúlyozta a francia elnök a Sanofi gyógyszergyárnak a közép-franciaországi Lyonban található üzemében tett látogatásán.
Emmanuel Macron 200 millió eurós állami támogatást is bejelentette a termelési infrastruktúra finanszírozására.
„Ez a válság rámutatott arra, hogy
itthon és a kontinensen kell folytatnunk a gyártást”
– mondta az elnök.
A Sanofi jelezte, hogy 610 millió eurót fektet be Franciaországban egy oltóanyaggyártó üzem létrehozására. A telephelyen 3-4 fajta oltóanyagot lehet majd egyszerre gyártani, míg a jelenlegi üzemek egy-egy oltóanyag gyártására szakosodtak.
Macron szerint ez a befektetés nagyon erős lépés, és annak a bizonyítéka, hogy Franciaország jelentőséget tulajdonít a technológiai, ipari és egészségügyi függetlenség újjáépítésének.
A Sanofi a világ egyik legjelentősebb oltóanyag-fejlesztője,
jelenleg két koronavírus elleni oltóanyag-tesztelést is folytatnak,
amelyek eredményei 2021-ben várhatók.
A francia alapítású gyógyszeripari csoport egy hónappal ezelőtt éles vitát váltott ki azzal, hogy Paul Hudson vezérigazgató kijelentette: a vállalat elsőként az Egyesült Államokat látja majd el oltóanyaggal, mert ez az ország részt vállal a kifejlesztés kockázataiból is.
A Sanofi ugyanis az új koronavírus elleni vakcina kifejlesztését az amerikai egészségügyi minisztérium egyik hatóságának (Barda) támogatásával és vele együttműködésben végzi. A Sanofi vezetői utóbb ígéretet tettek arra Emmanuel Macronnak: céljuk – ha kifejlesztik a vakcinát -– hogy az mindenki számára hozzáférhető legyen.
(MTI)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.