Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
Májushoz hasonlóan a vártnál jobban teljesített az amerikai gazdaság júniusban is az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató felmérésének tanúsága szerint.
Ahogy a koronavírus-járvány csitultával párhuzamosan mind több amerikai magánvállalat indította újra tevékenységét, a termelés csökkenésének üteme tovább lassult, az új megrendelések állománya elhanyagolható, a munkavállalók száma pedig szerény mértékben csökkent. Február óta először a ráfordítási és a kibocsátási árak is emelkedtek, és négyhavi csúcsra nőtt a jövőbe vetett bizalom.
Júniusban a gazdasági teljesítmény mérőszáma, a kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) értéke 46,8 pontra,
négyhavi csúcsra emelkedett
az előző havi 37,0 pontról. Az áprilisi 27,0 pont, illetve a májusi 37,0 pont az adatok összesítésének kezdete, 2009 vége óta a két leggyengébb érték volt.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig a zsugorodás mértékét számszerűsíti.
A kompozit BMI mindkét összetevője, a feldolgozóipari és a szolgáltatóipari BMI a vártnál nagyobb mértékben emelkedett.
A feldolgozóipari 49,6 pontra kúszott fel a májusi 39,8 pontról, a szolgáltatóipari pedig 37,6 pontról 46,7 pontra nőtt. Elemzők mindkét esetben a ténylegesnél kisebb mértékű emelkedést vártak, a szolgáltatóiparra 46,5 pontot, a feldolgozóiparra pedig 48 pontot.
Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza kiemelte: az előzetes BMI-adatok azt mutatják, hogy
jelentősen lassult a gazdaság teljesítményének visszaesése.
A második negyedév riasztó mértékű összeomlással indult, de júniusban a termelés és a foglalkoztatottság is jóval kisebb ütemben csökkent úgy a feldolgozóiparban, mint a szolgáltatási ágazatban. Ez a javulás táplálja azokat a reményeket, hogy a gazdaság újra növekedési pályára áll a harmadik negyedévben.
„Mindazonáltal bármilyen rövid is volt, ez a visszaesés erősebb volt a korábbiaknál, és olyan súlyos károkat okozott, amelyeket sokáig tart helyrehozni. Arra számítunk, hogy
az amerikai gazdaság teljesítménye idén több mint 8 százalékkal esik vissza.
Így a következő hónapokban a figyelem arra irányul majd, hogy milyen gyorsan tud talpra állni a gazdaság, hogy visszanyerje a kieső termelést” – hangoztatta Williamson.
Egyúttal arra figyelmeztetett, hogy a számos termék és szolgáltatás iránti gyenge kereslet, valamint a koronavírus-járvány újabb fellángolásai kisiklathatják a növekedéshez való visszatérést, ezért a jegybank szerepét betöltő Fednek, a pénzügyminisztériumnak és az egészségügyi hatóságoknak éberen kell őrködniük, hogy a megfelelő keretek között tartsák a helyzetet.
(MTI)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.