Hollandiában már eddig is figyelték a külföldi befektetéseket a telekomszektorban, a pénzügyi ágazatban vagy az energiaiparban. A minisztereknek lehetőségük nyílna arra, hogy leállítsák a külföldi befektetési törekvéseket a jövőben.
Innovációs protekcionizmus
Az közismert, hogy az USA élen jár a stratégiai ágazatok védelmében, de most Kanada is úgy döntött, szigorítja a külföldi befektetések ellenőrzését. Szigorítják a külföldi befektetési szabályokat, ellenőrizve a közegészségügyhöz vagy a kritikus ellátási láncokhoz kapcsolódó kanadai vállalatokba irányuló közvetlen befektetéseket és akkor is figyelnek, mikor külföldi állami tulajdonú, vagy egy-egy kormányzathoz szorosan kötődő vállalat jelenik meg felvásárlási igénnyel.
Justin Trudeau miniszterelnök szerint a kormánya felismerte, hogy egyes vállalkozások, épp azok, amelyek fontosak lesznek az ország felépüléséhez, különösen vonzók a külföldi befektetők szemében. Kiemelte, hogy a kisebb, fiatal, innovatív cégek, a startupok is elapadó forrásokkal szembesülhetnek, így vonzó prédáivá válhatnak a külföldieknek.
A kanadai álláspont szerint fontos a külföldi befektetés, de az nem hozhat új, növekvő kockázatokat a kanadai gazdaságba – hiszen épp a jelenlegi vészhelyzetben jött rá sok ország és vállalat, hogy nem minden az anyagi szempont, a veszélyek és a kockázatok néha fontosabbak lehetnek.
Kanada is arra törekszik, hogy bármely értékű, bármely szektort érintő beruházást megvizsgáljon a jövőben, ami az egészségügybe, vagy a kritikus termékek és szolgáltatások területére érkezne. A kanadai kereskedelmi kamara vezetője úgy nyilatkozott, hogy a naiv gazdasági gondolkodás sebezhetővé teheti az országot a jövő járványaiban.
Natalie Raffoul ottawai szabadalmi jogász pedig hozzátette, hogy Kanadának saját szabadalmakra van szüksége, hogy nagyobb ellenőrzést gyakorolhasson az ellátási láncok felett.
Közben India is csatlakozott a hazai gazdaságot védők táborához, itt különösen a szomszédos országokból, főleg Kínából érkező befektetéseket ellenőrzik fokozottan. Már most is főleg kínai tőke áll a legígéretesebb indiai feltörekvő techcégek mögött. A dilemma most az, hogy Európából és Amerikából elapadnak a források, eközben Kína továbbra is képes és akar befektetni Indiában. A szigorított szabályok Hongkongra is érvényesek lesznek.