Az egyik legnagyobb csökkenés a szegénységben
A kereszténydemokrata politikus kifejtette: 2018-ban az EU-ban a 18 év alattiak közel negyedét, pontosan 23,4 százalékát érintette a szegénység vagy a társadalmi kirekesztettség kockázata. Legrosszabb adatokkal Románia rendelkezik, itt 38,1 százalékos arány, míg a legjobban Szlovénia áll 13,1 százalékkal a 2018-as adatok szerint.
A felmérés alapján Magyarország 2010-ben csak a 25. volt a rangsorban, tehát mindössze három országban volt nagyobb a gyermekszegénység, mint nálunk. Ehhez képest a mostani adatok szerint hét helyet javított Magyarország, rögzítette Rétvári Bence.
A KDNP alelnöke szerint ez azt jelenti, hogy 2010-hez képest hazánkban csökkent a harmadik legnagyobb mértékben, több mint harmadával, 39 százalékkal a gyermekeket érintő szegénység vagy társadalmi kirekesztettség kockázata. Kiemelkedő volt még a csökkenés Lettországban és Lengyelországban is, jegyezte meg a kormánypárti politikus.
Az EUROSTAT adatai is visszaigazolják azt, hogy a kormány munkahelyteremtésre, adócsökkentésre és családtámogatásokra épülő politikája pozitív eredményekre vezet, állapította meg Rétvári Bence.
Kevesen csinálják Magyarországnál jobban
Magyarországon 2010 és 2018 között 15,6 százalékponttal csökkent a 16 éven aluliak körében a szegénység vagy a társadalmi kirekesztettség kockázata. 2010-ben az érték 38,7 százalék volt, de 2018-ra 23,1 százalékra esett, ezzel bekúszott az uniós átlag 24 százalékos értéke alá.
Feleannyi gyermek lát otthon munkába nem járó szülőt, mint 2010-ben
Ezzel párhuzamosan látható, hogy míg 2002 és 2010 között jelentősen nőtt az olyan háztartásban élő gyermekek aránya, akik nem látnak otthon munkába járó felnőttet, addig ezt a számot 2010 után gyorsan sikerült csökkenő pályára állítani, így az arány megfeleződött. A teljes foglalkoztatottság megteremtése is hozzájárul, hogy a gazdasági növekedés az egyik legfontosabb csatornán, a szülőkön keresztül eljusson a gyermekekhez.
(MTI, Makronóm)