Ez nem tartott sokáig: visszatérhet Amerikába a TikTok
Donald Trump ígéretet tett arra, hogy hivatalba lépése után végrehajtási rendelettel visszaállítja az alkalmazás működését az amerikai felhasználók számára.
Megpróbálunk nem versenyezni – ez az egyik titka a márkának, amely nem próbálja titkolni magyarságát. A 2019-es Brain Bar rendezvényen Gém Péter, a Dorko ruházati márka alapítója vallott arról, hogyan építette fel a divatcéget többek között zenészekkel való partnerségek és társadalmi akciók segítségével. A Makronóm tudósítása.
A sport megtanít veszíteni
Bár Gém Péter, a cég alapítója lemondott nagy álmáról, hogy teniszjátékos legyen, kiemelte, hogy nagyon sokat köszönhet a sportnak. Ahogyan egy 64 játékosból álló tenisztornán is mindig csak egy ember nyerhet, a többieknek az üzlet világában is haza kell menniük.
Gém, feladva sporthoz fűződő álmait, maga is szerencsét próbált a vállalkozói világban, ahol elég sokszor kudarcot is vallott.
A megfelelő irányt keresve döntött úgy – mivel szereti a zenét –, hogy zenészek között szeretne mozogni és azon gondolkodott, mivel szolgálhatná ki őket. „Így kezdődött a Dorko története” – mondta.
„Nagyon fontosnak érezzük, hogy vannak erős hazai márkák és nem csak globális márkák árasztják el a piacot” – tette hozzá.
Gém ma számos olyan magyar márkát lát, amely eltitkolja azt, hogy magyar. A Dorko esetében ez nem így történt, ők őszintén vágtak bele az üzletbe azzal a tudattal, hogy ennek előnyei és hátrányai is lesznek majd – vélekedett.
A kezdetben kevésbé ismert márka kampányaihoz épp ugyanilyen kevésbé befutott művészekkel léptek partnerségre. „Volt egy barátom, akit úgy neveztek, hogy Halott Pénz” – mondta Gém, akivel együtt teniszeztek is.
Halott Pénz ekkor még az A38 hajón tartott körülbelül 150 fős koncerteket és talán épp annyian ismerték, mint Gém Péter ruházati márkáját – mindketten hosszú évekig igyekeztek ismertté válni saját piacukon.
A siker három tényezője
A Dorko másokkal, például Bercsényi Balázs tetoválóművésszel is partnerségre lépett. Megállapodtak, hogy terveznek egy pólót és elosztják a profitot. Bele is kezdtek az üzletbe, ami egyre jobban ment. Később fontos elvvé vált, hogy művészekkel közösen tervezik a termékeiket.
Gém Péter a sikernek három fontos okát emelte ki, amelyek nagymértékben növelték a vállalkozás ismertségét. Elsőként a nagy márkák gyakorlataitól eltérően – akik inkább csak a sztárokra figyelnek – ők a nem befutott emberekre koncentráltak és együtt növekedtek a kevésbé ismert magyar művészekkel, egymást segítve.
Másodszor pedig a Magyarországon fontos társadalmi problémákkal is foglalkozni kezdtek. Pár évvel ezelőtt készítettek egy olyan ruhakollekciót, amelynek profitját a látássérült emberek segítségére, vakvezető kutyák képzésére ajánlották fel (egy kutya kiképzése kétmillió forintos költséget jelent). Ezt rengetegen támogatták, köztük számos celeb is, így egyre híresebbé vált a mozgalom. „Nem költöttünk sokat marketingre, inkább olyan dolgokat kerestünk, amelyek érdekesek” – mondta Gém.
Arra a kérdésre, hogy miért veszik a magyarok a Dorko termékeket, Gém azt válaszolta, hogy azért, mert vagy tetszik nekik a márka, vagy tetszik nekik a termék. Sokan könnyedén tudnak azonosulni a Dorkoval az imént említett kezdeményezések és célok miatt.
A márka stratégiájában a harmadik fontos pont az volt, hogy
Olyan piac iránt érdeklődtek ugyanis, ahol nem túl nagy vagy egyáltalán nincs konkurencia, amely Gém szerint egy nagyon fontos szempont mindenkinek, aki vállalkozásba kezd. A Dorko gerillaként megy rá azokra az elhanyagolt területekre, ahol a nagy játékosok nincsenek jelen, így nem is próbálnak meg a Nike helyébe lépni például a kosaras cipők gyártásában.
Gém kiemelte, hogy a személyes karrierépítésben is a legfontosabb az, hogy találjuk meg azt a saját területet, ahol nem kell versenyeznünk, olyan helyet keresve, ahol van esélyünk nyerni. Szerinte nagyon kevés ember rendelkezik jól leszűkített fókusszal és elmélyült szakértelemmel e területen. Ne közösségi média szakértők legyünk, hanem legyünk a divatipar közösségi média szakértői – mondott egy példát.
A magyar márka hátránya
Egy helyi márkának hátrányai is vannak: „vennél egy magyar autót vagy esetleg egy magyar telefont?” – kérdezte Gém.
Az emberek hajlamosak azt gondolni, hogy a magyar termékek nem annyira jó minőségűek, mint más, nyugati országok termékei, így nehéz versenyre lépni a nagyobb vállalatokkal. Márpedig az életben két fontos termék létezik, a cipő és az ágy, mert minden pillanatban ezek valamelyikében vagyunk. Gém elárulta, hogy a cipők világában átlagosan
Ez a szám a Dorkonál sincs másképp.
Mesterséges intelligencia szerepe a divatban
Gém arra is rávilágított, hogy hatalmas kihívások előtt állnak, ugyanis lassan megjelenik a divatban is a mesterséges intelligencia és a három-dimenziós nyomtatás, aminek következtében teljesen más irányt vesz majd az egész iparág. Azt is hangsúlyozta, hogy tisztában vannak vele, hogy a Dorko sosem lesz egy olyan méretű vállalat, mint a Nike vagy az Adidas, de komoly sikerekkel rendelkezik már.
A cég egyik tervezőjét, maga Stella McCartney – híres angol divattervező – hívta fel, hogy elismerje munkáját.
Konkurencia szerepe hatalmas
A termékek értékesítésével kapcsolatban Gém azt mondta, hogy a legnehezebb rész a vevő tetszésének elnyerése. Az a feladat, hogy meggyőzzük a vevőket, hogy a Dorko-t válasszák egy Nike, Adidas vagy más híres márkák helyett. „De ebben rejlik az egész szépsége” – árulta el Gém.
Szerinte a cipők esetében a vállalatának a téli csizmák piacán is lehet lehetősége az áttörésre. „Itt csak a Martens és a Timberland van. Ők nem Nike vagy Adidas” – utalt a Dorko alapítója arra, hogy e területen sem kell közvetlenül versenyezni a legnagyobbakkal. Ez a piac teljesen beleillene a vállalat stratégiájába is, miszerint olyan piacokra kell betörni, ahol nincs túl erős konkurencia.
Egy kérdésre válaszolva a vállalatvezető elárulta, hogy
Éppen ezért a vállalati stratégia részét képezi, hogy különböző egyetemekkel, helyi fesztiválokkal, vagy művészeti egyesületekkel fognak össze, ezeken keresztül pedig egyre többen ismerhetik meg a termékeket és magát a márkát. Ha a nagyvállalatok nem érdeklődnek a fesztiválok vagy egyetemek ruházati termékeinek a fejlesztéséért, akkor a Dorko belép e piacra és például egy hazai fesztivál ruhamárkájává válik. Ugyanígy fontos, hogy a magyar sportolók is a Dorko termékeit viseljék – mutatott rá egy további irányra.
Végül Gém kifejtette, hogy nagy előny számukra, hogy a hazai piacon közelebb állnak a magyar emberekhez, így jobban ismerik őket mint a multik, és ez kulcsfontosságú. Végül elmondta, a külföldi terjeszkedésben nagy potenciált lát például Szlovákiában és hasonló kisebb országokban, mivel ezekre a gazdaságokra a nagy cégek nem igazán koncentrálnak, persze egyelőre óvatosan kezelik a terjeszkedés kérdését.