Kongó stratégiai eszközzé nyilvánította a kobaltot és triplájára emelte a kitermelés díját

2019. február 18. 15:10

Kongó háromszorosra emelte a kobalt, a germánium és a koltán kitermelésének díját, miután a világ mobiltelefonjaihoz és az autók akkumulátoraihoz is alapvető kincseket az ország stratégiai eszközzé nyilvánította. Az egyik legnagyobb kitermelő most jelentős leépítéseket helyezett kilátásba.

2019. február 18. 15:10
null

Az igen ritka nyersanyagból rendkívül nagy készlettel rendelkezik a világ egyik legszegényebb, polgárháborús múlttal is terhelt országa, amely még 2018 végén döntött úgy, hogy ezen túl erősen védi a nemzeti kincseit.

A kobaltot bányászó külföldi multik óva intettek a bányászatot terhelő adók emelésétől, arra hivatkozva, hogy emiatt a beruházások visszaesnek majd. A Kongói Demokratikus Köztársaság azonban valószínűleg érzékeli, hogy mindez legfeljebb fenyegetés, hiszen a jövőben az elektromos autók piaca durva növekedésbe kezd, ami még inkább felértékeli a kobaltkészleteket.

Annyi bizonyos, hogy februárban a Glencore, a kongói kobalt egyik legfőbb kitermelője, technológiaváltás miatt leépítéseket jelentett be, a növekvő költségek hatására a vállalat ugyanis előrehozta fejlesztéseit. A vállalat most azzal kísérletezik, hogy új módszerrel, helyben vonja ki a fémet a kőzetből, így a kőzetet már nem kell a felszínre hozni. A cég azt is hangsúlyozta, hogy bizonytalanságot szül a bányászati jogdíjak 2018-as drasztikus emelése.

A legfontosabb kobaltlelőhely jelenleg a kongói Mutanda: az itt termelt kobalt nélkül az Apple, a Tesla és a német elektromos autók léte is veszélybe kerülne.

Előrejelzések szerint 2029-re a kobalt globális kereslete négyszeresére nő, így most aki teheti, kobaltlelőhelyek után kutat. A globális tartalékok tekintetében egyelőre Ausztrália követi az afrikai országot.

Forrás: Financial Times.

 

 

 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hlaci83
2020. október 21. 14:42
Csak a belgak meg ne tudjak...
nemecsekerno_007
2019. március 14. 20:02
"2018 végén döntött úgy, hogy ezen túl erősen védi a nemzeti kincseit. A kobaltot bányászó külföldi multik óva intettek a bányászatot terhelő adók emelésétől, arra hivatkozva, hogy emiatt a beruházások visszaesnek majd." De ismerős szöveg a kurv@ életbe :))))))))
dave
2019. március 14. 20:02
Most már csak az a kérdés mikor lesz forradalom és mikor jelenik meg az amerikai hadsereg?
pollip
2019. február 28. 08:24
De kár, hogy nem ők maguk bányásszák.........................
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!