Mit érnek a magyar fizetések?

2019. január 04. 15:43

Kérdezze meg bárki Münchenben, Zürichben, vagy Londonban dolgozó ismerősét, hogy mennyi a lakbérrel, az energiaszámlával, vagy éppen egy-egy bevásárlással kapcsolatos kiadása.

2019. január 04. 15:43
Szajlai Csaba

Távol vagyunk a nyugati bérszínvolnaltól, de a régiós versenytársakkal (csehek, szlovákok és lengyelek) sem álljuk a sarat. Ha pedig átszámoljuk a »fizut« euróba, svájci frankba, vagy angol fontba, ugrunk a Dunába - annyira semmit sem ér a havi fix.  

Kezdjük utóbbival, mert ez most a sláger. Természetesen át lehet konvertálni a fizetésünket euróba, frankba, vagy fontba, csak tegyük hozzá, hogy mi forintban költünk. Aki pedig a Lajtán túl dolgozik, pontosan tudja, hogy hiába tűnik itthon »királynak« a jövedelme, ha annak tekintélyes részét odaát költi el. Kérdezze meg bárki Münchenben, Zürichben, vagy Londonban dolgozó ismerősét, hogy mennyi a lakbérrel, az energiaszámlával, vagy éppen egy-egy bevásárlással kapcsolatos kiadása. Leegyszerűsítve ezt hívják vásárlóerő-paritásnak: adott jövedelemből, mit és mennyit tudunk vásárolni. Most fel sem hozom a nyugati ingatlanárakat: köztudomású, hogy még a “bennszülöttek” többsége sem jut privát lakáshoz élete során: ezért is öröklik meg a gyerekek a több évtizedes jelzáloghiteleket.  

De mit is tud tenni a kormány, hogy javuljon a bérszínvonal, s felzárkózzon a nyugat-európaihoz? Beszédesek a tettek.  

A magyar minimálbér három év alatt harmadával, a szakmunkás bérminimum (garantált bérminimum) pedig felével nőtt: ez hazánkban soha nem látott teljesítmény. Arról nem is beszélve, hogy 2010-től a minimálbér több mint száz százalékkal, a szakmunkás minimálbér pedig 120 százalékkal nőtt. Fontos azt is tudni, hogy az elmúlt években alig volt infláció, így a pénzromlás nem vitte el a fizetések értéket - mint az MSZP-SZDSZ-kormányok alatt.  

Persze az örökség apropóján nem érdemes elfelejteni azt sem, hogy az Orbán-kormány(ok) emelik leginkább a minimálbért. Aki esetleg nem emlékezne rá: 2002-ben, az első Orbán-kormány ciklusának végén nálunk volt a legmagasabb a minimálbér a V4 országok közt, de 2010-re a többi ország lehagyott bennünket.  

S akkor, amikor a »túloldalról« bizonyítják, hogy minimálbéres vonalon hátul kullogunk Európában, sokan nem veszik tudomásul: Magyarországon nem elsősorban ez a meghatározó tényező. A 4,5 milliónyi dolgozó magyarból a minimálbér 300 ezer főt, a szakmunkás bérminimum pedig 800-900 ezer főt érint a munkavállalók közül.  

Összesen 153 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
xoltan
2021. február 07. 22:10
Remélem a barátaid élete rendbe jön. Azért én sokkal több olyan sztorit hallottam, hogy kiment megszedte magát aztán haza jött elkölteni. Vagy haza sem jött. Nekem nem kell zárnom az ajtót. A fizetésem kb 25%-át teszem félre ami több mint a bruttóm volt mikor kimentem. Igaz akkor még eléggé kezdő voltam és el is telt 6 év. Ma már otthon is jól megélnék. Ettől függetlenül, én azt látom hogy itt a melósok is jobban élnek. Azt meg nem tudom megérteni, miért gondoljuk, hogy egy vezető képességeit az határozza meg, hogy épp milyen gazdasági ciklus van.
korona
2021. február 07. 22:09
Még amellett is, hogy ott ilyenek, meg olyanok az árak, a mi fizetéseink (és főleg a nyugdíjaink) NYOMORÚSÁGOSAK. De nézd csak meg a lakás bérleti + rezsi díját Budapesten - mert csak ott érdemel állást keresni valójában - elborzadsz ! Az igazság az, hogy ez egy SZÉGYEN, HOGY EURÓPA KÖZEPÉN NYOMOROG A LAKOSSÁG 48%-ka és még benne vagyunk az EU-ban is. Míg Orbán lesz a vezér, - aki valójában egy nagyszerű külpolitikus - addig senki ne reménykedjen jobb életszínvonalról. Ez a szomorú igazság. Magyarország egy paradoxonban toporog.
Illieral
2021. február 07. 22:08
"(magas ingatlan ár/relatíve alacsony fizetés" Sajnos ebben pont beértük a nyugatot, 30-50 millió egy vaamire való lakás, amit 250 ezer Forintból sem lehet sokha kigazdálkodni.
Illieral
2021. február 07. 22:08
Elég sok ismerősöm él kint, igen tényleg úgy van, hogy mondjuk 3x-4x esét keresi az ember, amiből, mondjuk dupla olyan jól él, mint egy magyar ember. De nem 3x-4x jobban ez igaz. Ami még a trükk, ha nyaralni megy egy angol vagy német, neki ugyanannyiba kerül a török vagy horváth tengerpart, tehát ott jocskán jobban jár. Lakhatás szolgáltatások drágábbak, de kaja és a műszaki cikkek nem kerülnek sokkal többe, vagy éppen olcsóbbak. Azt még hozzáteszem, hogy jól képzett embernek felesleges elmennie, mert nem jár sokkal jobban, aki viszont 100 eyerből él annak nagy ugrás lehet bármi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!