A máskor mindig oly ügyes Majka most rossz lóra tett
A kommunista titkosszolgálatok által megszervezett szélsőjobboldal, a kádári konformizmus társadalma és a szervezett bűnözés hármas szövetsége legyőzhetetlen erőt képvisel.
Az új magatartásformák ugyanúgy terjednek, mint a járványok, és a 21. századra a túlzások vették át a főszerepet az emberi viselkedés alakításában; az ok az „egyharmados kisebbségek” és a „szuperterjesztők” felemelkedése – állítja önkritikus könyvében Malcolm Gladwell.
A szerző a Brain Bar jövőfesztivál alapítója
Malcolm Gladwell kanadai újságíró a tudományos, főként szociológiai és pszichológiai felismerések népszerűsítését, laikus hangvételű összefoglalását célzó popular science zsáner „megalapítója”. Jövőfesztiválunk, a Brain Bar korábbi előadóját grafománnak aligha nevezhetnénk: pályája során mindössze hét könyvet írt, ám ezek mindegyike nemzetközi bestseller. Leghíresebb műve, a negyedszázada megjelent The Tipping Point (fordulópont) hasábjain azt állította, hogy az emberi közösségekben felbukkanó viselkedésformákat – a divatos sportcipőktől a bűnözési technikák világáig – járványként kell értelmeznünk, mert az ötletek és a termékek, az üzenetek és a magatartási reflexek pontosan úgy terjednek, mint a vírusok. „Megmutatom nektek a társadalom rejtett működését és azt, hogyan tudjátok kizökkenteni a trendeket” – ígérte szerzőnk, az új évezred világi látnoka. Most, huszonöt évvel később visszatér a gyökerekhez, s a hírnevét megalapozó könyv revíziójával bemutatja, mi újat tudtunk meg az emberi viselkedésről a 21. század első két évtizedében.