Sok száz gyümölcsfajtát gondozott és nemesített, belekóstolt az 1848-as forradalomba is – ő a magyar almák atyja

2024. október 04. 05:56

A kétszáz éve született Bereczki Mátéra emlékezünk.

2024. október 04. 05:56
null
Gózon Ákos

Nyitókép: MTI/MTVA/Oláh Tibor

Fotó: Wikipedia

„A gyümölcsészek előtt régóta ismeretes a teljesen piros almáknak az a tulajdonsága, hogy rajtuk, ott, a hol ág vagy levél szorosan érintkezik velök, a piros szín ki nem fejlődhetik. E tulajdonságot azután a dilettáns pomológusok, a kik ráérnek pepecselni, fölhasználják arra, hogy a pirulni épen kezdő, és már jól kifejlődött gyümölcsök napos oldalára monogrammokat vagy egyéb képleteket ragasztanak papirosból, melyet a teljesen megpirult gyümölcsről azután eltávolítanak; a mikor azután az eltakart helyen ott van sápadt színben a monogramm vagy egyéb képlet.” Ez az indulatos kifakadás a Természettudományi Közlöny című folyóiratban – a Természet Világa jogelődjében – jelent meg, az 1887. novemberi számban. Szerzője Bereczki Máté, aki akkor már a hazai gyümölcstermesztés és gyümölcsfa-­nemesítés első számú tudós tekintélyének számított. S éppen e tudományág, a pomológia tekintélyének a védelmében vetette papírra sorait. Nem szerette volna, ha a levélrajzos almák előállításához hasonló szemfényvesztések elterelték volna a figyelmet a hazai mezőgazdasági kutatások valódi eredményeiről. Az ő tollából tényleg hiteles volt ez a „rendreutasítás”, ugyanis nem kevesebb mint 424 alma-, 522 körte-, 137 szilva-, 26 cseresznye- és 17 meggyfajta hosszabb-rövidebb leírása olvasható a Gyümölcsészeti vázlatok című munkájában – vagyis ennyiféle gyümölcsfával bizonyosan dolgozott személyesen. Bereczki Máté kunágotai tankertjében 

a korabeli források szerint háromezer fa virágzott és termett. 

Ennek a szinte mesés fajtagazdagságú kertnek az egyszemélyi megálmodója és létrehozója kalandos életpálya után jutott el a gyümölcsnemesítés és gyümölcstermesztés tudományterületéig.

Kétszáz évvel ezelőtt, 1824-ben született Romhányban – amely Kunágota és Mezőkovácsháza, vagyis tudományos tevékenységének két színhelye mellett máig élő tiszteletének, sőt kultuszának egyik központja. Kőfaragómester édesapja szűkös megélhetést tudott csak biztosítani a családjának, így a későbbi tudós igen későn, tizenegy éves korában kezdett csak iskolába járni. Addig azonban megtanulhatta otthon a kert szeretetét és művelését a kertészkedésben jártas édesanyjától. Az akkor még Bagyinszky vezetéknevű ifjú a váci piaristákhoz, majd a líceumba került, és mint eminens tanuló 1845-ben beiratkozott a pesti jogi karra. Ott ismerkedett meg a reformkori eszmékkel, s lett Petőfi, Vasvári, Jókai baráti körének, majd 1848-ban a márciusi ifjaknak a tagja. Ebben az időben változtatott először nevet, és Táncsics kiszabadításában, majd a szabadságharcban egy szabadcsapat vezetőjeként – szülőfaluja iránti tiszteletből – Romhányi Máté néven vett részt. 

Világos és Arad után aztán újabb névváltoztatás mellett döntött, ekkor azonban már kényszerűségből: a megtorló hatalom a forradalomban és szabadságharcban betöltött szerepéért körözési listára tette, így bujdosni kényszerült, immár Erdei Máté néven. Teleki Blanka grófnő fogadta be Pálfalvára, menedéket és megélhetést, gazdasági írnoki állást nyújtott neki. Valójában nem pénzügyi levelezést várt el tőle, hanem hogy ezen az álnéven, a gazdasági felmérések fedőtevékenysége mögött, szinte álruhában járja az országot, s tudósítsa őt a Bach-korszakkal szembeni passzív ellenállás formáiról, lehetőségeiről és eredményeiről. A hatalom azonban felfigyelt a tevékenységére, s gyakorlatilag az utolsó pillanatban sikerült elmenekülnie 1851-ben egy házkutatás és a várható letartóztatás elől az Alföldre. Az 1856-os általános amnesztiáig ott bujdosott, barátainál, volt iskola­társainál, egykori egyetemi ismerőseinél.

A közkegyelem után sem volt hajlandó együttműködni a hatalommal, állami állást nem vállalt, magántanítóként dolgozott több családnál. 1862-ben hívta meg őt egy volt honvéd bajtársa ajánlására Sármezey Antal kunágotai kincstári bérlő a pusztájára gyermekei tanítójának. A kunágotai időszakban változtatott harmadszorra is nevet, ugyanis hivatalosan nem akarták bejegyezni a bujdosása alatt használt Erdei vezetéknevét, ekkor és ezért lett Bereczkivé. Egy évtized tanítóskodás alatt, munkája mellett elmélyítette ismereteit a gyümölcstermesztésről, s 1872-ben vásárolt egy saját kert létesítésére alkalmas telket, ott hozta létre később legendássá váló gyümölcsösét. Innen már egyenesen ívelt felfelé a karrierje: pomológiai munkáját az egész ország megismerte, bekapcsolódott a természettudományi társulat tevékenységébe, nemzetközi társaságokba, a hazai faiskolák létesítésére vonatkozó tervezeteket írt, nemzetközi szaktekintéllyé vált.

Már életében kultusz övezte: Petőfivel ápolt barátsága, sok éven át tartó bujdosása, aztán későbbi kérlelhetetlen távolságtartása a hatalomtól mind bőséggel táplálták a legendáját. Talán nem túlzás azt állítani, hogy sokan az ország felemelkedésének, a 19. század második felében kibontakozó gazdasági lehetőségeknek a szimbólumát is láthatták abban, ahogyan Bereczki az Alföldön gyakorlatilag a semmiből Európa-hírű gyümölcsöskertet varázsolt.

Végrendeletében tudományos hagyatékát a Királyi Magyar Természettudományi Társulatra örökítette, arra a közösségre, amelytől leginkább remélhette, hogy tudomány-népszerűsítő tevékenysége révén folytatja az általa megkezdett szakmai és ismeretterjesztő munkát. Neve ennek is köszönhetően maradt fenn mind a mai napig a hazai tudománytörténetben és élete színterein: Romhányban, Mezőkovácsházán, Kunágotán lévő emlékhelyein tovább élő tiszteletében.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Janika50
2024. október 04. 08:48
Fejet hajtok előtte. Követendő példának kéne lennije, de sajnos Ő sem az. Van 17 gyümölcsfánk, 13 tő szőlőnk. Az otthonunk is a telken van. 1996-ban vettük az önkormányzettól. Azt a területet, ami apai ágon a családomé volt, csak komcsiék elvették. Mint mindent. Egyedül a lelkünkből maradt valami. Gyümölcsöt éves szinten két három alkalommal veszünk, miután elfogyott a téli alma, körte. A téli almát nemsoká kezdem leszedni és még van jópár kiló szőlő is. Piacon, közértekben sikitani tudnék, mikor Magyarországon nyáron!!! banánt vásárolnak. Mert sajnos itt tartunk. Azt az almát, paradicsomot, egyebeket veszik sokan, amelyik olyan fényes, hogy borotválkozni lehet a tükörképében. A beltertalom? Az nincs, de a származási hely Eu, egyebek.
5m007h 0p3ra70r
2024. október 04. 07:56
»Bell & Sebastian 2024. október 04. 00:38 Elég baj az, hogy csak emlékezünk.« Nem kötelező csak emlékezni. Kovács Gyula pórszombati Tündérkertjében mintegy 2000 őshonos gyümölcsfajta van, köztük almafajták, mint a kobak vagy a pogácsa. Be kell szerezni egyedet tőle, aztán lehet nevelgetni.
5m007h 0p3ra70r
2024. október 04. 07:50
»gilou-au-clavier 2024. október 03. 22:13 Az oltások is már bejöttek a magyaroknak.« Magyarországon 1887 óta alkalmaznak kötelező védőoltásokat morzsika.
Bell & Sebastian
2024. október 04. 00:38
Elég baj az, hogy csak emlékezünk. A dicső múltra, amikor még magyar kertben termett magyar almát ettünk. Szépen sorrendbe volt rakva egy jól berendezett almáskertben, mikor melyik érik és mire való. Friss fogyasztásra, téli betárolásra, lekvárnak, lének. Névről ismertük mindet. Bizonyára fontos volt szétverni a teljes vertikumot. Külföldi parancsra, magyarok kárára. A világhírű politikusaink asszisztálásával. Népáruló, ingyenélő ártánycsorda.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!