Ismét vasfüggöny ereszkedhet le a Kelet és a Nyugat között – megérkezett Harari új könyve
2024. október 04. 18:14
A megalománia Harari legnagyobb gyengesége. A kiváló analitikus képtelen mit kezdeni azzal az evolúciós tanulsággal, hogy a megmaradás és a versenyképesség kulcsa mindig a kisebb közösségekben rejlik.
2024. október 04. 18:14
7 p
0
8
24
Mentés
Böszörményi-Nagy Gergely
(Nyitókép: Nicolas Maeterlinck / Belga Mag / AFP)
A szerző a Brain Bar jövőfesztivál alapítója
Az evolúció kutatásából ismert csimpánzteszttel évtizedek óta vizsgáljuk, mi az ember sikerének kulcsa – melyik az a képesség, amelyet a hozzánk legközelebb álló emberszabású majmok még nem tudnak felmutatni, mi viszont már igen. A tudomány mai állása szerint a helyes válasz a nyelv, amely az összetett és intenzív szociális élet, mindenekelőtt a család mint közösség felemelkedésével alakulhatott ki.
Fotó: Brain Bar
Mi van, ha a nyelv nemcsak az ember felemelkedésének, hanem hanyatlásának kódját is magában foglalja? Yuval Noah Harari izraeli történész szerint ez valós kockázat. „A próféták, költők és politikusok évezredek óta használják a nyelvet a társadalom átalakítására. Most a számítógépek is megtanulják, hogyan kell csinálni. Nem kell gyilkos robotokat küldeniük azért, hogy lelőjenek minket: elég, ha úgy manipulálják az embereket, hogy ezzel meghúzzák a ravaszt.”
Az 1976-ban született Harari a keresztes háborúk kutatójából vált az emberiség létező összes sorskérdésének megfejtőjévé, ideértve a covidot, az orosz–ukrán háborút és a mesterséges intelligenciát. Sapiens – Az emberiség rövid története című, valóban kiemelkedő kötete óta ez a magabiztosság hullámzó színvonalú munkákhoz vezetett, szerzőnk azonban felmutatott annyit, hogy új könyveinek mindig megadjuk az esélyt. Mit állít Harari a nyelv s általánosságban az információ történelemformáló szerepéről?
Mindenekelőtt azt, hogy az ember történetében mindig az információs „flow” feletti irányítás jelentette a hatalom garanciáját. Ez a szóbeli történetmesélés korától a nyomtatás elterjedésén át az internet megjelenéséig igaz: az „információs kontroll” birtokosaiként a vallások vezetői, az akadémikusok és a médiamágnások lehettek azok, akik leginkább formálni és befolyásolni tudták a társadalmakat. Az új információs paradigmát a mesterséges intelligencia megjelenése jelenti – egy olyan technológiáé, ami nemcsak terjeszteni, de teremteni is képes az új információt. Az MI – a nyomdagéppel vagy a távíróval szemben – nem csupán eszköz, hanem maga is ágens, hiszen egyre inkább képes lesz önálló döntéseket hozni. Nem kérdés, hogy e tulajdonságánál fogva változást hoz a hatalom eloszlásában és a társadalom szerkezetében is. Az MI segítségével például az egészségügy hatékonyabb, a hatalom azonban koncentráltabb, a magánszféra pedig védtelenebb lehet.
Harari azt vallja, hogy „a történettudomány nem a múlt, hanem a változás tanulmányozása”, és úgy véli, hogy a vasfüggöny után most szilíciumfüggöny ereszkedik a világra. Indiától Brazíliáig minden meghatározó ország „saját politikai, kulturális és vallási környezetével összhangban álló digitális szférát” épít, a frontvonal azonban Kína és a nyugati országok között húzódik, két egészen különböző megközelítéssel az MI fejlesztésében és kezelésében. Az MI alapját adó nagy mennyiségű információ önmagában Harari szerint sem vezet bölcsebb vezetői döntésekhez, a kulcskérdés az lehet, hogy az új világban melyik rendszer bizonyul alkalmasabbnak a rossz minőségű információk kiszűrésére és korrigálására. A celebtörténész idáig észszerű és hasznos levezetése ezen a ponton kezd ideologikussá s ennélfogva rövidlátóvá válni: megérkezünk a liberális demokráciák önjavító képességébe vetett vakhithez és a „globális együttműködés” utópiájához.
A megalománia Harari legnagyobb gyengesége. A kiváló analitikus képtelen mit kezdeni azzal az evolúciós tanulsággal, hogy a megmaradás és a versenyképesség kulcsa mindig – beleértve a Homo sapiens százhúszezer éves történetét – a kisebb közösségekben rejlik.
Yuval Noah Harari: Nexus – The Brief History of Information Networks from the Stone Age to AI. Fern Press, 2024
Magyar kiadása: Yuval Noah Harari: Nexus – Az információs hálózatok rövid története a kőkorszaktól az MI-ig. Animus Kiadó, 2024
A Brain Bar alapítójával az idén tizedik születésnapját ünneplő jövőfesztiválról, egyetemi szemléletformálásról, új kötetéről és a katonaság regeneráló erejéről beszélgettünk.
Él Budapesten egy fiatal magyar tudós, aki egy egész tudományterületet talált ki magának, elismert szakmai folyóiratot alapított hozzá, és ma már világszerte szívesen látott előadó. Meskó Bertalan orvosi jövőkutató könyvet írt azoknak, akik hozzá hasonló tudatossággal terveznék a jövőjüket.
Az élet változás. Lapunk is változik: ez az utolsó cikk e rovatban (amelynek szerzőivel továbbra is találkozhatnak majd nálunk). A világ is változik. Jön például a mesterséges intelligencia. Rovatzárásként őt (a ChatGPT-t) kérdeztük meg arról, mit mond utolsó figyelmeztetésként, miket mond végső jó tanácsként olvasóinknak. És imigyen szólt a gép.
Még egy bizonyítás arra, miért adott az Örökkévaló 613 micvét a zsidóknak. Ha egyetlen percre nincsenek elfoglalva a szabályokkal, rögtön ilyen faszságokon törik a fejüket.
evolúciós tanulsággal, hogy a megmaradás és a versenyképesség kulcsa
------------
Tanulság hang nem vab. Versenyje stak a libcsinek van, a képes hang egy libernyák hang, úgy fájogdaernyeszu. Stak te szopás, hogy az új-ónemmagyar egy halandzsa.
A tudomány mai állása szerint a helyes válasz a nyelv, amely az összetett és intenzív szociális élet, mindenekelőtt a család mint közösség felemelkedésével alakulhatott ki.
-----------------------------
A kúromány az, nem szerint, hanem rekkint, Nem helyes, hanem rakta, raktaga, hely hangot dúrgerni lagura. Nem vál izé, hanem antoregyó. A közösség egy bullshit hang, libernyák nyelvkakilási. Nem alkoholizál a nyelv.
Az egész úgy ahogy van flasch, raktalogsza, attól, hogy a nyelv a démonoktól van, Kirgentől, de a szociális bullshitnek dolga nem van a nyelvvel,