Nyitóképen: A konyhájában 1978-ban. Fotó: Wikipédia
A hobbijából lett a hivatása a főzés a csaknem két méter magasra nőtt és legendásan hangos Julia Childnak, akit a legtöbben Meryl Streep alakításában ismerhettek meg idehaza a 2009-es Julie és Julia – Két nő, egy recept című filmből – aki még nem látta a művet, feltétlenül pótolja. S hogy milyen út vezetett a világ egyik leghíresebb szakácsa cím kiérdemléséig?
Julia 1912-ben Kaliforniában született, és kiváltságos helyzetben nőtt fel: a polgári beállítottságú szülők nagy figyelmet fordítottak arra, hogy lányuk a középiskolai évek alatt latin-, francia-, történelem- és matematikatanulmányaival felkészüljön az egyetemre. A szokatlanul magasra nőtt lányt a sport is érdekelte, természetes választásnak bizonyult az iskola kosárlabdacsapatának kapitányi posztjára, emellett elnöke volt egy túraklubnak is. A történelem szak elvégzése után részt vett egy titkárnői tanfolyamon Massachusettsben, majd egy lakberendezési cégnél helyezkedett el New Yorkban. 1939-ig dolgozott ott, amikor is egy okirat összekeverése miatt elbocsátották.
1941 szeptemberében önkéntesnek jelentkezett az Amerikai Vöröskereszt pasadenai részlegénél, hogy részt vegyen a háborúra való felkészülésben; a gyorsírási szolgáltatások osztályának vezetésével bízták meg. A katonasághoz is csatlakozni akart: a Pearl Harbor-i japán támadás után szolgálatra jelentkezett a tengerészgyalogosoknál, magassága miatt azonban elutasították. 1942-ben Washington D. C.-be költözött, s végül a hírszerzésnél alkalmazták, ahol egyre fontosabb posztokba került. Először Ceylonban, majd Kínában teljesített szolgálatot. Ezekben az években ismerkedett meg az Egyesült Államok külszolgálatának dolgozó Paul Childdal, és Amerikába visszatérve összeházasodtak.
Paul ébresztett rajongást feleségében az ételek és az italok iránt – na persze nemcsak ő, hanem Franciaország is. A házaspár 1948-ban érkezett Párizsba a férfi munkája miatt, ám egyből eldőlt, hogy Julia nem a diplomatafeleségek életét fogja élni. A nő ugyan nem beszélt franciául, és főzni sem tudott, a francia gasztronómia egyből lenyűgözte. A pár Rouenban költötte el első franciaországi vacsoráját, s a vajban párolt nyelvhal, az osztriga és a Loire menti fehérbor maradandó élménynek bizonyult Julia számára. „Arra a következtetésre jutottam, hogy én valójában nyilván francia vagyok, csak erről mindenki elfelejtett felvilágosítani. Imádtam az embereket, az ételeket, az ország fekvését, a civilizált légkört és a könnyed életritmust” – mesélte később első benyomásairól.