Tavaly, 2023 decemberében hirdették ki a Zsámbéki Öregtemplom és környezetének megújítása című tervpályázat eredményét, amivel minden bizonnyal
markáns, új irányt vesz az emblematikus rom sorsa,
ugyanakkor a tervezett felújítások vitákat is kiváltottak. Lapunk Marthi Zsuzsát, Zsámbék főépítészét kérdezte a nagyszabású tervekről, kritikákról és lehetőségekről.
Zsámbék városvezetése a Premontrei renddel közösen több évtizede lobbizik, hogy forrást szerezzen a templom és kolostorrom megújítására: a közelmúltban alkottak új városfejlesztési programot, a helyiek széleskörű bevonásával fórumokat, piknikeket, szakmai konferenciákat tartottak, így a templom ügye is újból terítékre került. Ekkor, az egyik konferencián került először kimondásra:
ha a rom nem kerül tető alá, akkor az 50 év múlva elpusztul.
Azt is megfogalmazták a szakemberek, hogy a létesítmény fenntartható működtetése érdekében „a műemlékfelújítás tervezési programját komplex módon kell megközelíteni, mert nem csak építészeti probléma annak felújítása”.
Marthi Zsuzsa elmondta: „A város nagy álma, hogy a templommal legalább tervezési szinten el lehessen kezdeni foglalkozni, 2020-ban valósult meg, amikor az Önkormányzat a fejlesztés előkészítésére pályázat útján 300 millió forintot nyert el.”
Nincsen csodaszer, tetőre van szükség
Felvetettük, hogy a szkeptikus hangok a megújításban egyenesen a tönkretételt látják, és tartanak egy, a diósgyőri váréhoz hasonló blamától. Arról, hogy mi a fő különbség a kettő projekt között, a szakember leszögezte: „nincs olyan épületkonzerválási megoldás vagy csodaszer, ami végérvényesen megállítja ezeknek a több százéves romoknak a pusztulását, ha azok nem kerülnek tető alá.
Azok a beavatkozások, amelyek fedés nélkül akarnak konzerválni egy romot, a pusztulási folyamatot csak elhúzzák időben,
de nem akadályozzák meg.” Megtudjuk, hogy fedés nélkül az erózió hatása ezen éghajlati övön erős, a fagy és a szél elporlasztja a köveket, ami idővel az utólagos állagmegóvást biztosító építőanyagokat is kikezdi, így ezek cseréje is a rom további roncsolásával jár.
„A diósgyőri vár helyreállításának előzményeit nem ismerem, de az biztos, hogy minden műemlékfelújítási projekt egyedi megközelítést és egyedi megoldásokat igényelnek”
– fűzi hozzá az építész. Kis gyorstalpaló: minden projektfejlesztés sikerességét, mivel az egy sokszereplős bonyolult folyamat, a tervezői munka minőségén túl más is befolyásolhatja, amire nem is gondolnánk. Ilyen lehet akár egy rosszul megírt közbeszerzési ajánlatkérés, az előkészítési szakaszra tervezett elégtelen pénz és időigény, vagy a tervezési program hiányosságai. Ezek a kockázatok akkor csökkenthetők, ha fel tud állni egy olyan összeszokott csapat, amely ezeket profin és rutinosan koordinálja.