A Priegerre jellemző, teljesen szabadon szárnyaló gondolatfutamok, képzettársítások, emberi kultúránk történetében való véget nem érő kalandozások sora ez a kötet, és e gondolatfutamok mindig vissza-visszatérnek a tágas dunántúli égbolt alatti, dombok és síkság határán fekvő, romantikus kastély és parkja köré nőtt városkába, Martonvásárba.
A magasan szárnyaló elmélkedések néha leszállnak a leghétköznapibb szintre: kutyasétáltatásokról, meccsnézésekről, reggelikészítésről, egészségről és betegségről is szólnak a sorok – hiszen az élet nagyrészt erről szól, és csak a nyugalom pillanataiban tudjuk a tekintetünket a magasságba és a messzeségbe vetni. Van, akinek ritkán, másnak gyakran adatik meg – a szerzőnek az elfoglalt élete mellett is, kellő tudatossággal sikerül az utóbbi.
A levelek aztán újra és újra visszatérnek még egy témához: a hithez.
Bátran vagy megadóan, tamáskodva vagy bizonyságokkal, balról és jobbról, hétköznapi vagy épp magasan filozofikus tűnődésekkel elmélkedik a hit misztériumairól, különösen a kereszténységről és még különösebben a katolicizmusról. A kötetben nem az utolsó, de bizonyos értelemben mégis végső levél szól imígyen:
„Kedves Teréz,tegnap leveledben azt kérted, hogy imádkozzunk együtt; így, levélírás közben egészen közel éreztelek magamhoz, és közben hálás is voltam mindenért neked, és azt suttogom most itt, hogy hálás vagyok, amit adtál, és mindenért, amit elvettél, hálát adok neked, Istenem, és mindenért, amit megakadályoztál, minden örömért, amivel boldoggá tettél, minden szenvedésért, amivel formáltál, minden problémáért, amit rám ruháztál, minden gyengeségemért, amivel alázatra tanítottál, minden bocsánatért, amiből irgalmadat megismerhettem, minden emberért, akit tőlem elszakítottál, a halálom időpontjáért és módjáért, amit nekem választottál, a kiszáradt patakpartért, a kisösvényért, a mely a tordasi templom felé visz, a szűk útért, ami meg a tó felé, hogy kiszabadítod a sakálokat a csapdából, de mégse találkozunk velük kutyámmal a naplementében, hogy hazavezeted a gyerekeket a sötétben a parkból, meg a kalandot kereső ebeket, a hirtelen landoló madarakat, hogy friss kenyeret és szavakat viszel az éheseknek, hogy szigorúbb, sokkal szigorúbb leszel velem holnap, hogy megteremtetted a matematikát, amely annak bizonyítéka, hogy te vagy a tudomány és minden neked engedelmeskedik. Mindezért mind hálát adok neked, Istenem! Ámen.”