Hármashatár-hegyi kilátó, 2016
Fővárosunk egyik legkedveltebb kilátópontja lett Dr. Lőke Ferenc Hármashatár-hegyi építménye, amely azon reptér közelében épülhetett fel, amelyet a hazai vitorlázórepülés bölcsőjeként tartanak számon. Az környék épületei a kilátóval egy időben fejlődtek, mára pedig igazi turistaközpont alakult itt ki. A kilátót egy korábban is itt állt betonépítményre helyezték, amely egyike a környék négy katonai lövegállás-alapjának. Annak érdekében, hogy ne rontsanak a hegy látványán, szándékoltan alacsony épülettömegben gondolkodtak a tervezők. A nyolcszögletű, tömzsi kilátóépület négyméteres magasságba viszi fel az látogatót, aki így remek körpanorámát kaphat a Dunára, a Pilisre és Budapestre. Az építmény közepén egy acélpillér fogadja a fából készült lépcsőfokokat, így azok nagy méretű csigalépcsőként jutnak fel a kilátószintig. A palástot adó két, egymásba forgatott, peremgerendákkal megtámasztott négyzet kivételes nyíltsággal tárja elénk a látványt.
Rudapithecus Látványtár, 2016
Nem elsősorban a kilátó, az egész projekt megérdemli a kiemelt figyelmet, hiszen az utóbbi tíz év egyik legizgalmasabb építészeti vállalkozása a Narmer Építészeti Stúdió és a BME Építőművészeti Doktori Iskola, Vasáros Zsolt vezetésével született műve. Az együttes a Rudabányán talált Rudapithecus hungaricus előember lelőhelyét védi, valamint mutatja be azt az érdeklődőknek. A külszíni fejtés következtében keletkezett bányagödör az ország egyik legmélyebb tavát hozta létre, ennek partjára épült a különleges, monolit, színezett vasbeton szerkezetű építmény, amelynek csapán a forgatható ajtajai egyenként több tonnásak. Egészen egyedülálló hangulatú, a kortárs építészet kísérleti lehetőségeit felvonultató helyszín ez, ahol – természetesen – kilátó is épült annak érdekében, hogy a komplex látványt a lehető legteljesebb formájában csodálhassák az érdeklődők.
Padkűi kilátó, 2015
A Keszthelyi-hegység legmagasabb kilátója
csodás panorámát nyit a hegység erdővel borított lankáira és a Balatonra.
A csaknem 19 méter magas, klasszikus formavilágú kilátót Bakonyi Attila építész erdei- és vörösfenyőből tervezte, benne szép ívű csigalépcső vezet fel a 12 méter magasan lévő, fedett kilátószintre. Érdekessége, hogy innen számos, a Balaton partjához közelebbi kilátóra is ráláthatunk, így a Bél Mátyás kilátóra vagy a Berzsenyi kilátóra.
Videó a Padkűi kilátó átadásáról
Gizella királyné kilátó, 2015
Veszprém állatkertjének szomszédságában, a Gulya-dombon épült kilátóra méltán büszkék a környékbeliek. A helyi mikroklíma miatt lepusztult korábbi fa kilátó helyére Magyar János tervei szerint egy 16 fémoszlopból álló különleges, forgáshiperboloid geometriájú acél építményt emeltek 22 méteres magasságig, amelynek formájából adódó szerkezeti sajátossága, hogy egyenes gerendák alkotják az épületburkot, amiket azonban a szem ívesnek érzékel. A lomb nélküli faágakat, a fa sudarasodását jelképező, a tetején a királynére utaló koronát formázó acélváz-szerkezetes, légies kilátóról remekül beláthatók a Bakony erdei, rálátni a városra és a Veszprémi Állatkert egyes részeire is.
Galyatetői kilátó, 2015
Komoly elismeréseket szerzett az ország egyik legmagasabb pontján, Galyatetőn álló kilátó, amelyet Kovács Csaba és Vass-Eysen Áron (a Nartarchitects) tervei szerint alakították át. Új magassága harminc méter, ezzel majdnem ezer méteres magasságban tekinthetünk végig a tájon. Az átalakítás minőségét jelzi, hogy 2015-ben megkapta a Média Építészeti Díját (MÉD) Épület kategóriában, illetve a MÉD közönségdíját is, de az épületet méltónak találták a rangos American Architecture Prize GOLD díjára és az Architizer A+ Awards közönségdíját is elnyerte. A katasztrofális szerkezeti állapotban lévő, de a környező épületekhez szervesen kapcsolódó kilátót – megerősítés után – egy 17 méteres vasbeton építménnyel toldották meg, a korábban a szűkös belsőben haladó lépcső folytatása helyett pedig a héjazathoz, azt körbefutó ikerlépcsőt illesztettek, amelyet a vasbeton maghoz csatlakozó, könnyed acélszerkezet tart. A belső tömeg felszabadítása egyedülálló funkcióbővítést tett lehetővé, három bivakszoba kapott helyet a térben, amelyek bérlésére a közeli Turistacentrumban nyílik lehetőség. A kamrák bejáratainak körformája, illetve az ehhez hangolt színes, kerek ablakok archaizmustól mentes, játékos és időtálló struktúrát eredményeztek.
Boldog Özséb kilátó, 2015
A pilisszentkereszti, Koller József, Dr. Hoffecker Ákos és Dr. Lőke Ferenc által tervezett Boldog Özséb kilátó egy a Pilis-tetőn állt katonai bázis romjainak és egy geodéziai mérőtoronynak élettel való megtöltéseként született. A földmérési funkciót megtartva hozták létre a kilátót: az itt állt monolit vasbeton torony széles, új vasbeton „sapkát” kapott, ezzel elzárták a mérőállomást a turistáktól, míg az így szerkezeti maggá váló torony köré ragasztott, borovi fenyőből készült lépcsősort illesztettek a tervezők. A védelmet és egyben átlátást is biztosító külső határoló falat függőleges fa tartók alkotják, amelyek tartószerkezetként és egyben korlátként is működnek. Ez a védett, fényjátékkal teli tér különleges hangulati felvezetése a kilátópontról elénk táruló látványnak, amelyben
a fél Pilist, a teljes Dunazug-hegységet, a messzeségben pedig a Börzsönyt is csodálhatjuk.
Dévényi Antal-kilátó, 2015
Dr. Lőke Ferenc széleskörű előtanulmányok után tervezte meg a Piliscsabai Nagy-Kopasz-hegy kilátóját. A környéken rendelkezésre álló tömör farönkökből „faragta ki” a vasbeton alapra állított építményt, amelyet feszített acél merevít a szél- és földrengésvédelem érdekében, valamint szintenként buldogtárcsák fogják össze és védik azt a kicsavarodás ellen. A tömör, hasábszerű épülettömbből kimetszett korlátot és a mellvédet corten acél elemek adják, izgalmas kontrasztot alkotva a természetességet az összeválogatás esetlegességével is hangsúlyozó gerenda-falazattal. Az egész építményen végigvonuló lépcsőzetes motívumok végül a mellvéd felső síkjára futnak ki, de a szögben metszett gerendák segítenek abban is, hogy érvényesülhessen az erdő által nyújtott fény-árnyék hatás. Tiszta időben a főváros 100 kilométeres környezetét belátni a kilátóból, a Mátrától a Pilisen és a Zsámbéki-medencén át a Velencei-hegységig; de az esztergomi bazilika akár felhős időben is látható.
Videón Salföld kilátója
Salföldi kilátó, 2015
Háromszintes, tiszta formavilágú, visszafogott karakterű kilátót álmodtak Salföld fölé, amely egyszerű, de szép szerkesztésű fa lépcsőjével, egységes lécburkolatával és mérsékelt magasságával a funkciónak és a környezetnek alárendelt építészet szép példája. A Csönge-hegy keleti nyúlványain lévő panorámapontról tiszta időben csodálatos kilátás tárul elénk, megtekinthetjük a Káli-medencét, de akár a Balatonra is rápillanthatunk, valamint jól látszanak a Balaton déli partján csúcsosodó boglári hegyek és a Hegyestű jellegzetes csúcsa is.
Krisztina-kilátó, 2015
Talán hazánk egyik legérdekesebb kilátóját építette a Dozmat település feletti dombra Piroska László, helyi építész. A 45 fokos szögben megdöntött fa építmény külső látványát a vöröses, zárt faburkolat és az alátámasztást adó gerendázat uralja, belső terében pedig a lépcsőn végighaladva egy korláthoz érkezhetünk meg, amelynél állva szinte lebegünk a környező táj felett. A Kőszegi-hegység és az Aranypatak-völgy teljes pompájában élvezhető a nagyjából 11 méteres magasságból, de természetesen
Ausztriába is átpillanthatunk, ha tiszta az idő.
Csóványosi kilátó, 2014
Geometriai alapegységek összhatására hangolták hazánk egyik legmagasabb csúcsa, a Csóványos kilátóját, amely (mint azt többször is láthattuk) egykor geodéziai mérőállomásként működött. Eredeti funkciójához elegendő volt egy betonhenger építése, a leleményes tervezők pedig ehhez illesztettek egy kizárólag egyenesekből szerkesztett keretrendszert, amely a kilátóteraszokat és az információs táblákat is rejti, míg acél csigalépcsőjét a henger belsejében vezették el. A körkilátás látványelemeit a korlátra szerelt táblák segítenek felismerni: a Dunakanyart és hegyeit, a Naszály magányos bástyáját, a Duna szalagját, a Visegrádi-hegység magaslatait és a János-hegy kúpját is láthatjuk innen; de a Pilis-tető hatalmas tömbje is kibukkan szomszédai közül, a Gerecse pedig már látszólag síkvidékből emelkedik ki.
Drónfelvételek a csóványosi kilátóról
Folly Arborétum kilátója, 2014
Badacsonyörs egyik leghíresebb látványossága a csodálatos arborétum, amely nem csak a hatalmas fenyőfélék miatt ismert, de Kruppa Gábor tervezte kilátója is igazi látványosság. A fenyőtoboz felépítését idéző szerkezet széles oszlopot ölel, és ívelt gerendáival idézi meg a természet tökéletességét. A külső héjhoz igazodó, meseszerű csigalépcsővel megközelíthető kilátóterasza páratlan panorámát ad a Balatonra, a Badacsonyra és az arborétum lankáira egyaránt.
Nyitókép: Naplás-tavi kilátó (forrás: videórészlet)